טראמפ על הנסיגה מסוריה: שוחחתי על כך עם נתניהו, ישראל תסתדר

נשיא ארה"ב הגן על החלטתו להוציא את כוחות הצבא האמריקני, ואמר כי "אנחנו נותנים לישראל 4.5 מיליארד דולר בשנה, הם עושים עבודה טובה בלהגן על עצמם"

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, דיבר הלילה (חמישי) על החלטתו להסיג את הכוחות האמריקניים מסוריה. "שוחחתי עם נתניהו על כך. אנחנו נותנים לישראל 4.5 מיליארד דולר בשנה, הם עושים עבודה טובה בלהגן על עצמם, ישראל תסתדר, תמיד נעמוד לצד ישראל", אמר לכתבים בבסיס צבאי אמריקני בעיראק, לפני ששב לארה"ב.

טראמפ הגיע לביקור פתע בעיראק, על מנת לבקר את החיילים המוצבים במקום לרגל חג המולד - כך אישר הבית הלבן, שעות לאחר שדווח כי מטוסו של הנשיא נצפה בשמי אירופה, חרף העובדה שלא נמסרה הודעה על יציאתו מארצות הברית.

טראמפ מבקר חיילים בעיראק
 

טראמפ מבקר חיילים בעיראק ( רויטרס)

 

"הנשיא טראמפ והגברת הראשונה טסו בערב חג המולד לעיראק כדי לבקר את חיילינו ואת בכירי הצבא, להודות להם על שירותם, הצלחתם, והקרבתם, ולאחל להם חג מולד שמח", כתבה דוברת הבית הלבן שרה סנדרס בטוויטר, בצירוף תמונה של הנשיא ורעייתו עם חיילים במדינה המזרח תיכונית.

בשיחה עם עיתונאים שנערכה תוך כדי הביקור בן שלוש השעות בבסיס "אל-אסד" שממערב לבגדאד, הגן טראמפ על החלטתו להסיג את החיילים האמריקנים מסוריה. "הרבה אנשים יגיעו למסקנה דומה לשלי", ציין. "הגיע הזמן שנתחיל להשתמש בראש שלנו. לא נהיה השוטר של העולם". 

עוד הדגיש טראמפ כי אין לו כל כוונה לסגת מעיראק. לדבריו, "ניתן להשתמש בעיראק כבסיס אם אנחנו רוצים לעשות דבר מה בסוריה".

נוסף על כך, טראמפ התייחס להתפטרותו של שר ההגנה ג'יימס מאטיס ומינוי השר הזמני פטריק שנהאן. "אני לא ממהר לבחור שר הגנה חדש", הבהיר. "השר בפועל שנהאן יכול להיות בתפקיד זמן רב".

בתחילת השבוע שוחח טראמפ עם נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, על נסיגת הכוחות האמריקניים מסוריה. בחשבון הטוויטר שלו כתב הנשיא כי "הייתה לי שיחה ארוכה ופורה עם נשיא טורקיה ארדואן. שוחחנו על דאע"ש, על המעורבות המשותפת שלנו בסוריה והנסיגה האיטית והמתואמת של כוחות ארצות הברית מהאזור. אחרי הרבה שנים, הם חוזרים הביתה. כמו כן, דנו בהרחבת הסחר".