גורם ישראלי ל-AP: צה"ל תקף בסוריה מחסני נשק איראניים

הגורם אישר כי חיל האוויר הוא זה שתקף שלשום מטרות המשמשות להעברת נשק לארגון הטרור, וסוללת נ"מ סורי שירתה לעבר המטוסים. "האיראנים נמצאים פחות מ-80 ק"מ מהגבול"

סוכנות הידיעות AP דיווחה הלילה (חמישי) מפי גורם ביטחוני ישראלי כי חיל האוויר אכן תקף שורת מטרות איראניות בסוריה, וסוללת נ"מ ששיגרה טילים לעבר המטוסים.

הגורם אמר לסוכנות הידיעות כי ישראל פגעה במחסנים ומטרות לוגיסטיות של איראן בסוריה, המשמשים להעברת נשק לחזבאללה. עוד אמר הגורם כי הכוחות האיראניים נמצאים פחות מ-80 ק"מ מהגבול עם ישראל, בניגוד להבטחת רוסיה.

יירוט בשמי דמשק
 

יירוט בשמי דמשק (חדשות עשר )

 
 
 
 

בתוך כך, העיתון "אל-אחבאר" הרואה אור בלבנון דיווח כי מטוסי חיל האוויר העמידו בסכנה מטוס אזרחי טורקי שהמריא מנמל התעופה של ביירות, כמו גם שני מטוסים נוספים, לבנוני ובריטי, שהיו בדרכם לנמל התעופה של ביירות.

אמש מסר שר התחבורה הלבנוני, יוסף פניאנוס, כי מדינתו מנסחת תלונה למועצת הביטחון על חדירת ישראל לשטחה האווירי בזמן שתקפה בסוריה. עוד אמר פניאנוס כי במהלך האירוע נמנעה "קטסטרופה". בד בבד, סוכנות הידיעות הסורית הרשמית "סאנא" דיווחה כי משרד החוץ הסורי שלח איגרת למזכ"ל האו"ם וליו"ר מועצת הביטחון בעניין התקיפה הישראלית אתמול על דמשק וסביבתה.

סוכנות הידיעות "סאנא" דיווחה אתמול מפי משרד החוץ הסורי כי התקיפה הישראלית באה במסגרת הניסיונות הישראליים המתמשכים להאריך את תקופת המשבר בסוריה ולהעלות את המורל של "כיסי הטרור שנשארו בסוריה". עוד דווח כי משרד החוץ הסורי טען כי ההתנהגות התוקפנית המסוכנת של ישראל נמשכת הודות לתמיכה הלא-מוגבלת, אשר מגישה לה ארה"ב. במקביל, דווח כי משרד החוץ הסורי דורש שוב ממועצת הביטחון לשאת באחריות שלה בנוגע לשמירה על השלום והביטחון של שתי המדינות ולנקוט בצעדים מיידיים על מנת למנוע חזרה של ההתקפות הישראליות.

כמו כן, משרד ההגנה הרוסי ייחס את התקיפה שאירעה שלשום בסוריה לישראל, וטען כי שישה מטוסי קרב שלקחו חלק בהפצצה סיכנה שני מטוסים אזרחיים. על פי דיווח ב"ספוטניק", המטוסים שהיו בסכנה נחתו בשדה התעופה בדמשק בזמן התקיפה. עוד נמסר ממשרד ההגנה הרוסי כי מערכות ההגנה האווירות של צבא אסד יירטו 14 מתוך 16 הטילים שנורו במתקפה, אך כמה מהן הושמדו בהפצצה.

 מזכ"ל חזבאללה חסן נסראללה
 

"צה"ל תקף מטרות המשמשות להעברת נשק לחזבאללה". חסן נסראללה ( רויטרס)

 

ממשרד החוץ הרוסי נמסר כי הם "מודאגים מאוד מהתקיפות הישראליות בסוריה ומהדרך בה הן בוצעו. מדובר בהפרה חמורה של ריבונותה של סוריה ושל החלטות מועצת הביטחון. פעם נוספת חיל האוויר הישראלי פעל 'תחת מחסה' של מטוסים אזרחיים".

שלשום, כזכור, צה"ל הודיע כי מערכת הגנה אווירית שיגרה טיל נגד טיל נ״מ ששוגר מסוריה. לא היו נפגעים באירוע. זאת, בזמן שהטלוויזיה הסורית הרשמית דיווחה על תקיפה ישראלית שאירעה ממערב לדמשק, שבמהלכה מערכות ההגנה האווירית של צבא אסד יירטו כמה טילים. במקביל להודעה של דובר צה"ל, דיווחו תושבים באזור בנימינה על שמיעת קולות נפץ. קולות פיצוץ נשמעו גם באזור רמת הגולן. 

לפי סוכנות הידיעות הסורית הרשמית, התקיפה, שבוצעה משמי לבנון, נמשכה זמן ארוך, כמו גם פעילות ההגנה האווירית של צבא אסד. עוד דווח כי הותקף מחסן נשק אחד ונפצעו שלושה חיילים. אתר החדשות הסורי "שאם" דיווח כי מטוסי קרב ישראליים פגעו במוצבים של כוחות אסד ובאתרים של המליציות השיעיות באיזור דמשק. עוד פורסם כי ישנם הרוגים ופצועים מהצד הסורי כתוצאה מתקיפות אלו.