המורים חרדים - התלמידים חילונים: רשת בתיה"ס מחזירה בתשובה?

באמצעות מיליוני שקלים שמגיעים מהממשלה, פונים בתי הספר של "שובו" לחילונים לא פחות מאשר לדתיים. "הגעתי ללא כיסוי ראש, וקיבלו אותי בהמון אהבה" • הפרק האחרון בסדרה

"שובו" היא רשת של בתי ספר בחינוך התורני, שהוקמה על ידי אגודת ישראל החרדית בשנת 1991 לאחר העלייה הגדולה מברית המועצות לשעבר, במטרה לקלוט לתוכה עולים. במערכת השעות לימודי חול לצד לימודי קודש - המורים חרדים והתלמידים חילונים.

בתי הספר של "שובו" מצליחים לספק מספר דברים שאותם מוסדות ממלכתיים מתקשים, כדוגמת יום לימודים ארוך, עזרה סוציאלית ולימודי מדעים ומתמטיקה ברמה גבוהה. מסתבר שלרשת שלושה מקורות תקציביים - משרד החינוך, תרומות, ועשרות מילוני שקלים שזורמים אליה מהסכמים קואליציוניים דרך מפלגת "יהדות התורה", תחת הסעיף "קליטת עלייה".

 

 

 

 

 

 

אחד מבתי הספר של "שובו"
 

אחד מבתי הספר של "שובו" (חדשות עשר)

 

גורמים מקצועיים במשרד החינוך גילו שהרשת כבר לא ממש עוסקת בקליטה של עולים, אלא באמצעות הכספים העודפים היא גורמת להורים חילונים לרשום את ילדיהם לבתי ספרה. זאת, במקום לפנות לאנשים בעלי השקפת עולם הדומה לזו המועברת ב"שובו".

ענבר היא אישה שנולדה למשפחה חילונית. היא לא עלתה מרוסיה, ובכל זאת בשנים האחרונות רשמה את ילדיה לאחד מבתי הספר של "שובו". "הגעתי ללא כיסוי ראש ועם מכנסיים, והם קיבלו אותי בהמון אהבה ועם חיוך", הבהירה.