חלון הפעולה של ישראל לעצור את איראן בסוריה מצטמצם • פרשנות

בניגוד להערכות, הסנקציות לא החלישו את יכולתה של טהראן להזרים כספים לסוריה. לאור הנסיגה האמריקנית, ירושלים תתקשה להדוף את טהראן בכוחות עצמה

כאשר ארצות הברית הטילה את הסנקציות על איראן בחודש נובמבר, ההערכה הייתה שהאיראנים יחלשו וישלחו פחות כסף ונשק לסוריה. בפועל – האיראנים נמצאים בשיאם, ומנסים להכניס לסוריה כמה שיותר נשק. עם עזיבתה המתוכננת של ארצות הברית את הזירה, חלון הפעולה של ישראל הולך ומצטמצם. בהיעדר התמיכה האמריקנית עולה השאלה אם ישראל מסוגלת לעצור את התבססות איראן בסוריה – וקשה לומר בוודאות שכן.

בתקיפה שאירעה אמש סמוך לדמשק, שמיוחסת בתקשורת הערבית לצה"ל, נפגעו כמה בכירים בחזבאללה, שהיו יעד להפצצות. כך פורסם הבוקר באתר "ניוזוויק", מפי גורם במשרד ההגנה האמריקני, המצוי בקשר עם בכירים בצה"ל. כמה שעות לאחר הדיווח הכחישו גורמים בחזבאללה כי בכירי הארגון נפגעו בתקיפה.

על פי הדיווח, התקיפה התבצעה דקות ספורות לאחר שהבכירים עלו על מטוס איראני במקום, בדרכם לטהראן. עוד פורסם ב-"ניוזוויק" כי בין המטרות היו גם מחסני תחמושת איראניים, שהכילו מערכות GPS, המתקדמות ביותר שיש בידי איראן וחזבאללה, לדיוק טילים מונחים. בתוך כך, הצבא הסורי אישר לכלי התקשורת של הממשל כי מחסן אמצעי לחימה נפגע בתקיפה וכי שלושה חיילים נפצעו בה.

הערב מסר שר התחבורה הלבנוני, יוסף פניאנוס, כי מדינתו מנסחת תלונה למועצת הביטחון על חדירת ישראל לשטחה האווירי בזמן שתקפה בסוריה. עוד אמר פניאנוס כי במהלך האירוע נמנעה "קטסטרופה". בד בבד, סוכנות הידיעות הסורית הרשמית "סאנא" דיווחה כי משרד החוץ הסורי שלח איגרת למזכ"ל האו"ם וליו"ר מועצת הביטחון בעניין התקיפה הישראלית אתמול על דמשק וסביבתה.

 
 
יירוט בשמי דמשק
 

יירוט בשמי דמשק (חדשות עשר )

 

סוכנות הידיעות "סאנא" דיווחה מפי משרד החוץ הסורי כי התקיפה הישראלית באה במסגרת הניסיונות הישראליים המתמשכים להאריך את תקופת המשבר בסוריה ולהעלות את המורל של "כיסי הטרור שנשארו בסוריה". עוד דווח כי משרד החוץ הסורי טען כי ההתנהגות התוקפנית המסוכנת של ישראל נמשכת הודות לתמיכה הלא-מוגבלת, אשר מגישה לה ארה"ב. במקביל, דווח כי משרד החוץ הסורי דורש שוב ממועצת הביטחון לשאת באחריות שלה בנוגע לשמירה על השלום והביטחון של שתי המדינות ולנקוט בצעדים מיידיים על מנת למנוע חזרה של ההתקפות הישראליות.

משרד ההגנה הרוסי ייחס את התקיפה שאירעה אמש בסוריה לישראל, וטען כי שישה מטוסי קרב שלקחו חלק בהפצצה סיכנה שני מטוסים אזרחיים. על פי דיווח ב"ספוטניק", המטוסים שהיו בסכנה נחתו בשדה התעופה בדמשק בזמן התקיפה. עוד נמסר ממשרד ההגנה הרוסי כי מערכות ההגנה האווירות של צבא אסד יירטו 14 מתוך 16 הטילים שנורו במתקפה, אך כמה מהן הושמדו בהפצצה.

ממשרד החוץ הרוסי נמסר כי הם "מודאגים מאוד מהתקיפות הישראליות בסוריה ומהדרך בה הן בוצעו. מדובר בהפרה חמורה של ריבונותה של סוריה ושל החלטות מועצת הביטחון. פעם נוספת חיל האוויר הישראלי פעל 'תחת מחסה' של מטוסים אזרחיים".

  חיילי צבא ארה"ב בסוריה
 

חיילי צבא ארה"ב בסוריה ( רויטרס)

 

אמש, כזכור, צה"ל הודיע כי מערכת הגנה אווירית שיגרה טיל נגד טיל נ״מ ששוגר מסוריה. לא היו נפגעים באירוע. זאת, בזמן שהטלוויזיה הסורית הרשמית דיווחה על תקיפה ישראלית שאירעה ממערב לדמשק, שבמהלכה מערכות ההגנה האווירית של צבא אסד יירטו כמה טילים. במקביל להודעה של דובר צה"ל, דיווחו תושבים באזור בנימינה על שמיעת קולות נפץ. קולות פיצוץ נשמעו גם באזור רמת הגולן. 

לפי סוכנות הידיעות הסורית הרשמית, התקיפה, שבוצעה משמי לבנון, נמשכה זמן ארוך, כמו גם פעילות ההגנה האווירית של צבא אסד. עוד דווח כי הותקף מחסן נשק אחד ונפצעו שלושה חיילים. אתר החדשות הסורי "שאם" דיווח כי מטוסי קרב ישראליים פגעו במוצבים של כוחות אסד ובאתרים של המליציות השיעיות באיזור דמשק. עוד פורסם כי ישנם הרוגים ופצועים מהצד הסורי כתוצאה מתקיפות אלו.