פרישה, פיצול, חיבור או שימור: מה יקרה למפלגת העבודה?

התמיכה ביו"ר אבי גבאי בירידה, חברי המחנה הציוני מפולגים והבחירות ממש מעבר לפינה. כל התרחישים שממתינים למפלגה החבולה

בחירות 2019: אחרי הבחירות לוועידת מפלגת העבודה השבוע, היו"ר אבי גבאי נחלש מאד במפלגתו, ולכל מי שסביבו ברור שיש צורך בשינוי גדול. היום נשמעו יותר קולות שקראו לפרישת גבאי והציעו פריימריז לראשות המפלגה. לדברי התומכים ברעיון, אולי גורם פוליטי שנראה כעת חבול, ייראה אחרי פריימריז טוב יותר. לדבריהם, ברור שגבאי לא יכול להוביל את המפלגה לבחירות.

אתמול פורסם בחדשות עשר כי גבאי סיפר לכמה ממקורביו כי הציע לבני גנץ את ראשות המפלגה אך גנץ סרב להצעה. מה צופן העתיד עבור המפלגה החבולה?

בחירות 2019: האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי  

אלה האפשרויות שעומדות על הפרק:

תרחיש אחד הוא פרישת חלק מהמפלגה ומעבר לבית אחר. היום הסתמנו חמישה פורשים אפשריים – חברי הכנסת יוסי יונה, איילת נחמיאס ורבין, איתן כבל מיקי רוזנטל ונחמן שי. אלא שכדי להשיג נתח מהקופה המפלגתית הם צריכים להשיג שלישי, שמונה ח"כים, וכרגע, אין קופצים נוספים על העגלה.

דבר אפשרי שיכול לקרות הוא פרישה של ח"כים למפלגות אחרות, בלי לקחת שקל מהקופה. עוד אופציה היא פירוק המחנה הציוני, פיצול בין העבודה לתנועה של ציפי לבני והמשך משחק הכיסאות בשמאל.

אפשרות אחרת, שגבאי ולבני מנסים רשמית להשיג, היא חיבור של שתי המפלגות עם רמטכ"ל לשעבר - בני גנץ, משה יעלון או אהוד ברק שמשתוקק לקבל שיריון.

וכמובן, האופציה האחרונה, היא שימור המצב הקיים. מה שהיה הוא שיהיה, וחברי המפלגה ימשיכו להתפלל לנס.

חברי כנסת ממפלגת העבודה שעל פי דיווחים שקלו לפרוש ממנה

חברי כנסת ממפלגת העבודה שעל פי דיווחים שקלו לפרוש ממנה (חדשות עשר)

 

מפלגת העבודה חבולה ומפוצלת

כאמור, חברי הכנסת יוסי יונה, איתן כבל, מיקי רוזנטל, נחמן שי ואיילת נחמיאס-ורבין ממפלגת המחנה הציוני ניהלו היום  מגעים עם יו"ר מרצ, תמר זנדברג, בדבר פרישה מסיעתם וחבירה אפשרית למפלגתה, וזאת לנוכח מצבה העגום של מפלגתם בסקרים. ככל הנראה, החלטת שני הצדדים לא צפויה להתקבל השבוע.

ח"כ כבל מסר בתגובה לפרסומים אודות הפיצול: "הפרסום פשוט איננו נכון ולא היה נכון מעולם. לא הייתה כוונה ואין לי כוונה לעבור למרצ וזאת מבלי להמעיט מכבודה של מרצ. הכל להד"ם". 

בתוך כך, יו"ר המפלגה אבי גבאי וח"כ ציפי לבני נפגשו היום כדי לדון במחלוקות ביניהם. במקביל, בכירים בעבודה אמרו כי "לאחרונה עלה לשולחן שיח מחודש בין גבאי לפרץ בדבר אפשרות של שיריון מקום ברשימת המפלגה לעמיר פרץ". לאור מצב המפלגה בסקרים, היתכנות השיריון הינה לא סבירה. פרץ מסר בתגובה כי הוא "לא מגיב לספקולציות".

מוקדם יותר היום, תקפה חברת הכנסת שלי יחימוביץ' את הניסיונות, לדבריה, ליצור דה-לגיטימציה כלפי אבי גבאי במחנה השמאל. "המאמצים לייצר איחוד כוחות מתרחשים כל הזמן. לא מקובל עליי שהם מלווים בדה-לגיטימציה כלפי מי שעומד בראש המפלגה - וזה דבר שחוזר אלינו כמו ספחת כל קדנציה", אמרה בריאיון ל"בוקר אור".

"ברור שאנחנו צריכים לייצר חיבורים", טענה יחימוביץ',"המאמצים להביא אלינו את גנץ, שזה לא סוד שעל פי הסקרים הוא משמעותי מאוד עבורנו, הם גדולים מאוד מצדו של גבאי. במידה רבה, מעמדו ועצמתו של גבאי תלויים במידת ההתלכדות של חבריי למפלגה".