פעולות צה״ל לאיתור מנהרת הטרור, דובר צה"ל

צה"ל איתר והשמיד מנהרת טרור נוספת של חזבאללה בצפון

לפני מספר ימים התגלתה מנהרה התקפית נוספת, שחצתה לשטח ישראל. תוואי המנהרה נוטרל באמצעות פיצוץ. "הפרה חמורה של החלטה 1701 וריבונות מדינת ישראל" • תיעוד

מגן צפוני: כוחות צה"ל איתרו לפני מספר ימים מנהרת טרור נוספת, שנחפרה מהכפר הלבנוני עיתא א-שעב, הסמוך למושב זרעית – כך מסר היום (רביעי) דובר צה"ל. תוואי המנהרה, שחדר לשטח ישראל, הושמד היום על ידי כוח צה"ל. מדובר צה"ל נמסר: "צה"ל רואה בממשלת לבנון אחראית לחפירת המנהרות ולהשלכות פעולה זו. מדובר בהפרה חמורה של החלטה 1701 וריבונות מדינת ישראל".

בסרטון: תיעוד פיצוץ המנהרה כפי ששודר ב"אל-מנאר" >>

ראש הממשלה נתניהו התייחס בסיור על גבול הצפון אתמול למבצע מגן צפוני. "צה"ל הציג בפנינו את הפעולות שלו ביחס לנטרול המנהרות. המבצע הזה רובו ככולו מאחורינו", אמר. "יש כאן עבודה יוצאת מן הכלל ששללה את נשק המנהרות מהחיזבאללה. הוא השקיע בזה הרבה ואנחנו הרסנו לו את זה".

בסרטון: תיעוד פיצוץ מנהרת הטרור שנחפרה מהכפר השיעי עיתא א-שעב >>

במהלך המבצע "מגן צפוני", נחשפו עד כה חמש מנהרות והעבודות טרם הסתיימו. עם זאת, תושבי הצפון חוששים שלא התגלו כל המנהרות ושיתכן שישנן מנהרות נוספות שחודרות לתוך הישובים. אחת הסיבות לדאגה בקרב התושבים היא שצה"ל נמנע מלחשוף את מיקומן של שלוש מתוך ארבע המנהרות שנתגלו. בצה"ל החלו לקיים מפגשים עם ראשי הרשויות ומאתמול גם מפגשים אישיים בתוך ישובים הסמוכים לגבול לבנון, בניסיון לצמצם את חששם של התושבים.

 
 

בסרטון: פעילות צה"ל לאיתור המנהרה >>

השבוע, כשעה לאחר החלטת ראשי מפלגות הקואליציה לפרק את הממשלה וללכת לבחירות בחודש אפריל, דיבר ראש הממשלה בישיבת סיעת הליכוד. בישיבה התייחס למבצע השמדת מנהרות הטרור בגבול לבנון, ולחשיבות שהייתה למבצע על עיתוי הקדמת הבחירות. "כשעמדה שאלת פיזור הכנסת על הפרק אמרתי כי אנחנו בתקופה רגישה", אמר. "לא יכולתי לומר אז שאנחנו בפתח מבצע חשוב שמפרק את נשק המנהרות. זה לא דלף וזלג. פשוט נטרלנו את המנהרות והמבצע ברובו מאחורינו. היינו צריכים להשלים את זה ועכשיו צריך ללכת לבחירות".

 פיצוץ מנהרת טרור
 

פיצוץ מנהרת הטרור שנחפרה מהכפר הלבנוני עיתא א-שעב ( דובר צה"ל)

 

בשבוע שעבר התכנסה מועצת הביטחון של האו"ם, במטרה לדון במנהרות הטרור של חזבאללה, שיוצאות מלבנון וחוצות את הגבול לעבר ישראל. שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, לא נכחה בדיון. במקומה רודני האנטר הציג את עמדת ארה"ב. לדבריו, ארה"ב לוקחת את איומי חזבאללה ברצינות רבה והגיע הזמן שהמועצה תעשה זאת גם כן. הדעות השונות על חזבאללה במועצה פגעו ביצירת שלום בקו הכחול.

בסרטון: תיעוד מתוך המנהרה (צילום: דובר צה"ל) >>

האנטר הוסיף כי "מצער שחברי מועצה מזלזלים בפעילות חזבאללה המהווה איום אמיתי". הנציג תהה "אילו עוד הוכחות צריך? שכחנו את האלימות בשנת 2006?". כמו כן, הנציג האמריקני הוסיף כי "אנו מעריכים את העובדה שישראל ולבנון נמנעות מהסלמה", אך קרא לאיראן להפסיק את התוקפנות האזורית. האנטר אמר כי ארה"ב קוראת לכוחות צבא לבנון לחקור את המקרים המדווחים ולספק ליוניפי"ל את כל המידע הרלוונטי על מיקום המנהרות כדי שישלים את הערכותיו.