לבנון: נגיש תלונה למועצת הביטחון על חדירת ישראל לשטח האווירי

שר התחבורה הלבנוני יוסף פניאנוס אמר כי נמנעה "קטסטרופה" בזמן התקיפה בסוריה שיוחסה לישראל. בסוריה דווח כי משרד החוץ במדינה שלח איגרת למזכ"ל האו"ם

  • פורסם ב:
  • 26/12/2018 17:18
  • |
  • עודכן ב:
  • 26/12/2018 18:38
  • |
  • כתבים:
  • יוסף ישראל

לבנון מנסחת תלונה למועצת הביטחון על חדירת ישראל לשטחה האווירי בזמן שתקפה בסוריה, כך מסר הערב (רביעי) יוסף פניאנוס, שר התחבורה הלבנוני. עוד אמר פניאנוס כי במהלך האירוע נמנעה "קטסטרופה". בד בבד, סוכנות הידיעות הסורית הרשמית "סאנא" דיווחה כי משרד החוץ הסורי שלח איגרת למזכ"ל האו"ם וליו"ר מועצת הביטחון בעניין התקיפה הישראלית אתמול על דמשק וסביבתה.

כמו כן, סוכנות הידיעות "סאנא" דיווחה מפי משרד החוץ הסורי כי התקיפה הישראלית באה במסגרת הניסיונות הישראליים המתמשכים להאריך את תקופת המשבר בסוריה ולהעלות את המורל של "כיסי הטרור שנשארו בסוריה". עוד דווח כי משרד החוץ הסורי טען כי ההתנהגות התוקפנית המסוכנת של ישראל נמשכת הודות לתמיכה הלא-מוגבלת, אשר מגישה לה ארה"ב. במקביל, דווח כי משרד החוץ הסורי דורש שוב ממועצת הביטחון לשאת באחריות שלה בנוגע לשמירה על השלום והביטחון של שתי המדינות ולנקוט בצעדים מיידיים על מנת למנוע חזרה של ההתקפות הישראליות.

בהמשך, דיווחו סוכנויות הידיעות בלבנון כי משרד החוץ הלבנוני גינה את ההתקפות הישראליות אשר פגעו בסוריה. לפי הדיווחים, משרד החוץ הלבנוני הדגיש כי לסוריה יש את הזכות להגן על עצמה ועל ריבונותה. נוסף לכך, דווח כי משרד החוץ הלבנוני טען כי על הקהילה הבינלאומית ועל מועצת הביטחון לגנות את ההתקפות הללו ואת השימוש שעשו מטוסי הקרב הישראליים במרחב האווירי של לבנון בשביל לתקוף מדינה חברה ומסר כי זהו הפרה ברורה של החלטה מספר 1701. עוד דווח כי שר החוץ הלבנוני, ג'ובראן באסיל הנחה את נציג לבנון באו"ם להגיש תלונה למועצת הביטחון לגבי ההפרות הישראליות המסוכנות, אשר מאיימות על היציבות באזור.

מוקדם יותר ייחס משרד ההגנה הרוסי את התקיפה שאירעה אמש בסוריה לישראל, וטען כי שישה מטוסי קרב שלקחו חלק בהפצצה סיכנה שני מטוסים אזרחיים. על פי דיווח ב"ספוטניק", המטוסים שהיו בסכנה נחתו בשדה התעופה בדמשק בזמן התקיפה. עוד נמסר ממשרד ההגנה הרוסי כי מערכות ההגנה האווירות של צבא אסד יירטו 14 מתוך 16 הטילים שנורו במתקפה, אך כמה מהן הושמדו בהפצצה.

ממשרד החוץ הרוסי נמסר כי הם "מודאגים מאוד מהתקיפות הישראליות בסוריה ומהדרך בה הן בוצעו. מדובר בהפרה חמורה של ריבונותה של סוריה ושל החלטות מועצת הביטחון. פעם נוספת חיל האוויר הישראלי פעל 'תחת מחסה' של מטוסים אזרחיים".

יירוט בשמי דמשק
 

יירוט בשמי דמשק (חדשות עשר )

 

כזכור, הבוקר דווח כי כמה בכירים בחזבאללה נפצעו באירוע, והיו יעד להפצצות. כך פורסם באתר "ניוזוויק", מפי גורם במשרד ההגנה האמריקני, המצוי בקשר עם בכירים בצה"ל. כמה שעות לאחר הדיווח הכחישו גורמים בחזבאללה כי בכירי הארגון נפגעו בתקיפה. בהתאם לכך, ערוץ החדשות הלבנוני "אלמיאדין" דיווח כי מקורות "מהימנים" מסרו לו שהדיווחים בתקשורת הישראלית, שנשענו על פרסום ב"ניוזוויק, בדבר הפגיעה בבכירים בחזבאללה ששהו בסוריה, אינם נכונים. 

על פי הדיווח, התקיפה המיוחסת לישראל התבצעה דקות ספורות לאחר שהבכירים עלו על מטוס איראני במקום, בדרכם לטהראן. עוד פורסם ב"ניוזוויק" כי בין המטרות היו גם מחסני תחמושת איראניים, שהכילו מערכות GPS, המתקדמות ביותר שיש בידי איראן וחזבאללה, לדיוק טילים מונחים. בתוך כך, הצבא הסורי אישר לכלי התקשורת של הממשל כי מחסן אמצעי לחימה נפגע בתקיפה וכי שלושה חיילים נפצעו בה.

אמש צה"ל הודיע כי מערכת הגנה אווירית שיגרה טיל נגד טיל נ״מ ששוגר מסוריה. לא היו נפגעים באירוע. זאת, בזמן שהטלוויזיה הסורית הרשמית דיווחה על תקיפה ישראלית שאירעה ממערב לדמשק, שבמהלכה מערכות ההגנה האווירית של צבא אסד יירטו כמה טילים. במקביל להודעה של דובר צה"ל, דיווחו תושבים באזור בנימינה על שמיעת קולות נפץ. קולות פיצוץ נשמעו גם באזור רמת הגולן. 

לפי סוכנות הידיעות הסורית הרשמית, התקיפה, שבוצעה משמי לבנון, נמשכה זמן ארוך, כמו גם פעילות ההגנה האווירית של צבא אסד. עוד דווח כי הותקף מחסן נשק אחד ונפצעו שלושה חיילים. אתר החדשות הסורי "שאם" דיווח כי מטוסי קרב ישראליים פגעו במוצבים של כוחות אסד ובאתרים של המליציות השיעיות באיזור דמשק. עוד פורסם כי ישנם הרוגים ופצועים מהצד הסורי כתוצאה מתקיפות אלו.

יירוט טילים בשמי דמשק
 

יירוט טילים בשמי דמשק (חדשות עשר )

 

סוכנות ידיעות המזוהה עם האופוזוציה בסוריה דיווחה כי ישראל תקפה אתרים של המשטר הסורי ושל חזבאללה באזור א-דימאס, בהרי אל-כיסווה ובג'מראיא – אשר נמצאות ממערב לדמשק. בנוסף, דווח על תקיפות נגד הדיביזיה העשירית בצבא הסורי ליד כפר קטנא, שליד דמשק.

המרכז הסורי לזכויות אדם, היושב בלונדון, דיווח כי מטוסי חיל האוויר הישראלי ירו משמי לבנון טילים לעבר שלוש מטרות באזור דמשק. לפי הדיווח, המטרות הן מחסני נשק של חזבאללה או של כוחות איראניים. עד כה לא ידוע על הרוגים או נפגעים בצד הסורי. סוכנות הידיעות "ספוטניק" דיווחה מפי מקור צבאי סורי כי הצבא הסורי הצליח ליירט שמונה טילים ישראליים מתוך עשרה.

מאז הפלת המטוס הרוסי הייתה ירידה משמעותית בתקיפות המיוחסות לישראל בסוריה. עם זאת, היו מספר תקיפות שחלקן דווחו על ידי הסורים וחלקן לא. הפעם התקיפה נראית רחבה יותר.

זוהי הפעם הראשונה שבה מדווח על תקיפה בסוריה מאז הודיע טראמפ על הסגת הכוחות האמריקניים מהמדינה המשוסעת. השבוע הבהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה: ״ההחלטה להוציא את 2,000 חיילי ארה"ב מסוריה לא תשנה את המדיניות העקבית שלנו: אנחנו נמשיך לפעול נגד הניסיון של איראן להתבסס צבאית בסוריה, ובמידת הצורך - אף נרחיב את פעולתנו שם. אני מבקש להרגיע את המודאגים - שיתוף הפעולה שלנו עם ארה"ב נמשך במלוא עוזו, ומתבצע בתחומים רבים: בתחום המבצעי, בתחום המודיעיני ובתחומים ביטחוניים רבים נוספים".