היקף התקיפה בסוריה מעיד: איראן חזרה למאמצי ההתבססות • פרשנות

הקרב נגד האיראנים בסוריה מתחלק ללפני ואחרי הפלת המטוס הרוסי. התיאום עם מוסקבה חודש והטילים הרוסיים שהועברו לאסד עדיין לא הופעלו נגד המטוסים הישראליים

את המערכה של ישראל נגד איראן בסוריה אפשר לחלק ללפני ואחרי הפלת המטוס הרוסי באמצע ספטמבר.

עד אותו אירוע היה ניכר שישראל עושה בסוריה כרצונה. אבל מאז ניכרת ירידה ממשית בהיקף התקיפות. אם נאסוף את הדיווחים הסוריים בתקופה הזאת הרי שישראל פעלה רק פעמים ספורות בסוריה.

אחרי נתק ממושך עם הרוסים, חודש התיאום הצבאי איתם. אבל יש בו כמה שינויים: אם בעבר ישראל הייתה מודיעה לשותפים ממוסקבה דקות לפני הפגיעה במטרות - הרוסים דורשים הודעה מוקדמת יותר והגדרה ברורה יותר של אזור התקיפה.

כמו כן, הרוסים פרסו מאז יכולות לוחמה אלקטרונית וגם חיברו את מערכות ההגנה שלהם לאלה של הסורים, ועדיין האס-400 והאס-300 הרוסיים לא מופעלים נגד המטוסים הישראליים. הסורים מתאמצים ליירט את החימושים הישראליים, אפשר להניח שהם מצליחים במשימה זו לעתים.

לבקשת הרוסים, גם האיראנים צמצמו את העברות הנשק ואת מאמצי ההתבססות שלהם בתקופה הזאת וחיפשו נתיבים עוקפים. אבל היקף התקיפה אתמול בשורה של אתרים בדרום-מערב סוריה, מצביע על חזרה של איראן למאמצי ההתבססות וזה אומר שגם ישראל חוזרת לפעילות תקיפה ורחבה יותר.

יירוט בשמי דמשק
 

יירוט בשמי דמשק (חדשות עשר )

 

לבנון: נגיש תלונה למועצת הביטחון על חדירת ישראל לשטח האווירי
 

לבנון מנסחת תלונה למועצת הביטחון על חדירת ישראל לשטחה האווירי בזמן שתקפה בסוריה, כך מסר הערב יוסף פניאנוס, שר התחבורה הלבנוני. עוד אמר פניאנוס כי במהלך האירוע נמנעה "קטסטרופה". בד בבד, סוכנות הידיעות הסורית הרשמית "סאנא" דיווחה כי משרד החוץ הסורי שלח איגרת למזכ"ל האו"ם וליו"ר מועצת הביטחון בעניין התקיפה הישראלית אתמול על דמשק וסביבתה.

כמו כן, סוכנות הידיעות "סאנא" דיווחה מפי משרד החוץ הסורי כי התקיפה הישראלית באה במסגרת הניסיונות הישראליים המתמשכים להאריך את תקופת המשבר בסוריה ולהעלות את המורל של "כיסי הטרור שנשארו בסוריה". עוד דווח כי משרד החוץ הסורי טען כי ההתנהגות התוקפנית המסוכנת של ישראל נמשכת הודות לתמיכה הלא-מוגבלת, אשר מגישה לה ארה"ב. במקביל, דווח כי משרד החוץ הסורי דורש שוב ממועצת הביטחון לשאת באחריות שלה בנוגע לשמירה על השלום והביטחון של שתי המדינות ולנקוט בצעדים מיידיים על מנת למנוע חזרה של ההתקפות הישראליות.

בהמשך, דיווחו סוכנויות הידיעות בלבנון כי משרד החוץ הלבנוני גינה את ההתקפות הישראליות אשר פגעו בסוריה. לפי הדיווחים, משרד החוץ הלבנוני הדגיש כי לסוריה יש את הזכות להגן על עצמה ועל ריבונותה. נוסף לכך, דווח כי משרד החוץ הלבנוני טען כי על הקהילה הבינלאומית ועל מועצת הביטחון לגנות את ההתקפות הללו ואת השימוש שעשו מטוסי הקרב הישראליים במרחב האווירי של לבנון בשביל לתקוף מדינה חברה ומסר כי זהו הפרה ברורה של החלטה מספר 1701. עוד דווח כי שר החוץ הלבנוני, ג'ובראן באסיל הנחה את נציג לבנון באו"ם להגיש תלונה למועצת הביטחון לגבי ההפרות הישראליות המסוכנות, אשר מאיימות על היציבות באזור.

 דיון מועצת הביטחון של האו"ם בנושא המתקפה הכימית בסוריה
 

דיון מועצת הביטחון של האו"ם בנושא המתקפה הכימית בסוריה (רויטרס )

 

מוקדם יותר ייחס משרד ההגנה הרוסי את התקיפה שאירעה אמש בסוריה לישראל, וטען כי שישה מטוסי קרב שלקחו חלק בהפצצה סיכנה שני מטוסים אזרחיים. על פי דיווח ב"ספוטניק", המטוסים שהיו בסכנה נחתו בשדה התעופה בדמשק בזמן התקיפה. עוד נמסר ממשרד ההגנה הרוסי כי מערכות ההגנה האווירות של צבא אסד יירטו 14 מתוך 16 הטילים שנורו במתקפה, אך כמה מהן הושמדו בהפצצה.

ממשרד החוץ הרוסי נמסר כי הם "מודאגים מאוד מהתקיפות הישראליות בסוריה ומהדרך בה הן בוצעו. מדובר בהפרה חמורה של ריבונותה של סוריה ושל החלטות מועצת הביטחון. פעם נוספת חיל האוויר הישראלי פעל 'תחת מחסה' של מטוסים אזרחיים".