רוסיה: התקיפה הישראלית בסוריה סיכנה שני מטוסים אזרחיים

משרד ההגנה של מוסקבה ייחס את ההפצצה שאירעה אמש סמוך לדמשק לצה"ל וטען כי מערכות הגנה אווירות של צבא אסד הושמדו. "נחתו בשדה תעופה בדמשק בזמן התקיפה"

משרד ההגנה הרוסי ייחס היום (רביעי) את התקיפה שאירעה אמש בסוריה לישראל, וטען כי שישה מטוסי קרב שלקחו חלק בהפצצה סיכנה שני מטוסים אזרחיים. על פי דיווח ב"ספוטניק", המטוסים שהיו בסכנה נחתו בשדה התעופה בדמשק בזמן התקיפה. עוד נמסר ממשרד ההגנה הרוסי כי מערכות ההגנה האווירות של צבא אסד יירטו 14 מתוך 16 הטילים שנורו במתקפה, אך כמה מהן הושמדו בהפצצה.

ממשרד החוץ הרוסי נמסר כי הם "מודאגים מאוד מהתקיפות הישראליות בסוריה ומהדרך בה הן בוצעו. מדובר בהפרה חמורה של ריבונותה של סוריה ושל החלטות מועצת הביטחון. פעם נוספת חיל האוויר הישראלי פעל 'תחת מחסה' של מטוסים אזרחיים".

 
 

כזכור, הבוקר דווח כי כמה בכירים בחזבאללה נפצעו באירוע, והיו יעד להפצצות. כך פורסם באתר "ניוזוויק", מפי גורם במשרד ההגנה האמריקני, המצוי בקשר עם בכירים בצה"ל. כמה שעות לאחר הדיווח הכחישו גורמים בחזבאללה כי בכירי הארגון נפגעו בתקיפה. בהתאם לכך, ערוץ החדשות הלבנוני "אלמיאדין" דיווח כי מקורות "מהימנים" מסרו לו שהדיווחים בתקשורת הישראלית, שנשענו על פרסום ב"ניוזוויק, בדבר הפגיעה בבכירים בחזבאללה ששהו בסוריה, אינם נכונים. 

על פי הדיווח, התקיפה המיוחסת לישראל התבצעה דקות ספורות לאחר שהבכירים עלו על מטוס איראני במקום, בדרכם לטהראן. עוד פורסם ב"ניוזוויק" כי בין המטרות היו גם מחסני תחמושת איראניים, שהכילו מערכות GPS, המתקדמות ביותר שיש בידי איראן וחזבאללה, לדיוק טילים מונחים. בתוך כך, הצבא הסורי אישר לכלי התקשורת של הממשל כי מחסן אמצעי לחימה נפגע בתקיפה וכי שלושה חיילים נפצעו בה.

אמש, כזכור, צה״ל הודיע כי מערכת הגנה אווירית שיגרה טיל נגד טיל נ״מ ששוגר מסוריה. לא היו נפגעים באירוע. זאת, בזמן שהטלוויזיה הסורית הרשמית דיווחה על תקיפה ישראלית שאירעה ממערב לדמשק, שבמהלכה מערכות ההגנה האווירית של צבא אסד יירטו כמה טילים. במקביל להודעה של דובר צה"ל, דיווחו תושבים באזור בנימינה על שמיעת קולות נפץ. קולות פיצוץ נשמעו גם באזור רמת הגולן. 

לפי סוכנות הידיעות הסורית הרשמית, התקיפה, שבוצעה משמי לבנון, נמשכה זמן ארוך, כמו גם פעילות ההגנה האווירית של צבא אסד. עוד דווח כי הותקף מחסן נשק אחד ונפצעו שלושה חיילים. אתר החדשות הסורי "שאם" דיווח כי מטוסי קרב ישראליים פגעו במוצבים של כוחות אסד ובאתרים של המליציות השיעיות באיזור דמשק. עוד פורסם כי ישנם הרוגים ופצועים מהצד הסורי כתוצאה מתקיפות אלו.

יירוט בשמי דמשק
 

יירוט בשמי דמשק (חדשות עשר)

 

סוכנות ידיעות המזוהה עם האופוזוציה בסוריה דיווחה כי ישראל תקפה אתרים של המשטר הסורי ושל חזבאללה באזור א-דימאס, בהרי אל-כיסווה ובג'מראיא – אשר נמצאות ממערב לדמשק. בנוסף, דווח על תקיפות נגד הדיביזיה העשירית בצבא הסורי ליד כפר קטנא, שליד דמשק.

המרכז הסורי לזכויות אדם, היושב בלונדון, דיווח כי מטוסי חיל האוויר הישראלי ירו משמי לבנון טילים לעבר שלוש מטרות באזור דמשק. לפי הדיווח, המטרות הן מחסני נשק של חזבאללה או של כוחות איראניים. עד כה לא ידוע על הרוגים או נפגעים בצד הסורי. סוכנות הידיעות "ספוטניק" דיווחה מפי מקור צבאי סורי כי הצבא הסורי הצליח ליירט שמונה טילים ישראליים מתוך עשרה.

מאז הפלת המטוס הרוסי הייתה ירידה משמעותית בתקיפות המיוחסות לישראל בסוריה. עם זאת, היו מספר תקיפות שחלקן דווחו על ידי הסורים וחלקן לא. הפעם התקיפה נראית רחבה יותר.

זוהי הפעם הראשונה שבה מדווח על תקיפה בסוריה מאז הודיע טראמפ על הסגת הכוחות האמריקניים מהמדינה המשוסעת. השבוע הבהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה: ״ההחלטה להוציא את 2,000 חיילי ארה"ב מסוריה לא תשנה את המדיניות העקבית שלנו: אנחנו נמשיך לפעול נגד הניסיון של איראן להתבסס צבאית בסוריה, ובמידת הצורך - אף נרחיב את פעולתנו שם. אני מבקש להרגיע את המודאגים - שיתוף הפעולה שלנו עם ארה"ב נמשך במלוא עוזו, ומתבצע בתחומים רבים: בתחום המבצעי, בתחום המודיעיני ובתחומים ביטחוניים רבים נוספים".