אבי גבאי ותמר זנדברג, ינאי יחיאל, רויטרס

חברי כנסת מהמחנה הציוני שוקלים להתפלג מהמפלגה ולהצטרף למרצ

לנוכח מצבה של המפלגה בסקרים, ניהלו בימים האחרונים חה"כ יונה, כבל, רוזנטל, שי ונחמיאס-ורבין מגעים עם יו"ר מרצ זנדברג, ודנו עמה על האפשרות שיצטרפו לשורות מפלגתה

  • פורסם ב:
  • 26/12/2018 13:19
  • |
  • עודכן ב:
  • 26/12/2018 18:15
  • |
  • כתבים:
  • ספי עובדיה

בחירות 2019: חברי הכנסת יוסי יונה, איתן כבל, מיקי רוזנטל, נחמן שי ואיילת נחמיאס-ורבין ממפלגת המחנה הציוני ניהלו היום (רביעי) מגעים עם יו"ר מרצ, תמר זנדברג, בדבר פרישה מסיעתם וחבירה אפשרית למפלגתה, וזאת לנוכח מצבה העגום של מפלגתם בסקרים. ככל הנראה, החלטת שני הצדדים לא צפויה להתקבל השבוע.

ח"כ כבל מסר בתגובה לפרסומים אודות הפיצול: "הפרסום פשוט איננו נכון ולא היה נכון מעולם. לא הייתה כוונה ואין לי כוונה לעבור למרצ וזאת מבלי להמעיט מכבודה של מרצ. הכל להד"ם". 

בחירות 2019: האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי  

בתוך כך, יו"ר המפלגה אבי גבאי וח"כ ציפי לבני נפגשו היום כדי לדון במחלוקות ביניהם. במקביל, בכירים בעבודה אמרו כי "לאחרונה עלה לשולחן שיח מחודש בין גבאי לפרץ בדבר אפשרות של שיריון מקום ברשימת המפלגה לעמיר פרץ". לאור מצב המפלגה בסקרים, היתכנות השיריון הינה לא סבירה. פרץ מסר בתגובה כי הוא "לא מגיב לספקולציות".

 
 
 
אבי גבאי ותמר זנדברג
 

אבי גבאי ותמר זנדברג (ינאי יחיאל, רויטרס)

 

מוקדם יותר היום, תקפה חברת הכנסת שלי יחימוביץ' את הניסיונות, לדבריה, ליצור דה-לגיטימציה כלפי אבי גבאי במחנה השמאל. "המאמצים לייצר איחוד כוחות מתרחשים כל הזמן. לא מקובל עליי שהם מלווים בדה-לגיטימציה כלפי מי שעומד בראש המפלגה - וזה דבר שחוזר אלינו כמו ספחת כל קדנציה", אמרה בריאיון ל"בוקר אור".

"ברור שאנחנו צריכים לייצר חיבורים", טענה יחימוביץ',"המאמצים להביא אלינו את גנץ, שזה לא סוד שעל פי הסקרים הוא משמעותי מאוד עבורנו, הם גדולים מאוד מצדו של גבאי. במידה רבה, מעמדו ועצמתו של גבאי תלויים במידת ההתלכדות של חבריי למפלגה".

 אבי גבאי ובני גנץ
 

אבי גבאי ובני גנץ (רויטרס )

 

אתמול נודע לחדשות עשר, כי חרף הצהרותיו של גבאי כי לא יפנה את מקומו בראש רשימת המחנה הציוני, הוא אמר לכמה ממקורביו כי הציע לרמטכ"ל לשעבר, בני גנץ, את ראשות המפלגה. לדברי גבאי - גנץ סירב להצעתו. 

סירובו של גנץ להצעת גבאי עשוי לסמן את האזהרות שקיבל הרמטכ"ל לשעבר לגבי המפלגה, שהיא "קן צרעות שאיש לא חזר ממנו". עם זאת, גנץ עשוי לשנות את דעתו כשיבין מה כרוך בהקמת מפלגה חדשה ועצמאית – בין אם במישור הכלכלי ובין אם בכל מישור אחר. כעת מבינים במחנה השמאל-מרכז כי האדם שיש להפעיל עליו לחצים כדי ליצור מפלגה שתאתגר את נתניהו הוא לא גבאי – אלא גנץ עצמו. מטעמו של אבי גבאי לא נמסרה תגובה לידיעה.

ביום שני התייחס גבאי לסקרים על הקמת מפלגה בראשות הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ, ואמר כי "אני מאוד שמח שגנץ נכנס לפוליטיקה, אני חושב שאנשים טובים צריכים להיכנס לפוליטיקה נקודה". "אני מאמין שמפלגת העבודה זה המקום שממנו עושים שינוי", הוסיף גבאי. "בשביל לעשות שינוי צריך להצטרף למפלגה קיימת, לא להקים חדשה". את הדברים אמר בריאיון לתוכנית "בוקר אור