החתונה בנתיבות שהופרעה על ידי אזעקות, החדשות 13

תמורת 40 אלף דולרים: תופעת הנישואים הפיקטיביים בישראל מתגברת

להערכת רשות האוכלוסין וההגירה, כ-300 זוגות פותחים בכל שנה בהליך קבלת אזרחות באמצעות חתונה מדומה: "צריכים להראות שאנחנו אוהבים זה את זו, שלא יחשדו"

ברשות האוכלוסין וההגירה נאבקים בתופעה הולכת וגדלה של נישואים פיקטיביים לצורך קבלת אזרחות ישראלית. על פי הערכות הרשות, מתוך 3,000 זוגות המבקשים לפתוח כל שנה בהליך קבלת אזרחות – כ-5%-10% הם זוגות פיקטיביים. מדינות מערביות רבות נאבקות בתופעה, אשר בארץ מתנהלת בזירת הרשתות החברתיות.

ברשתות החברתיות, בהן חברים בעיקר אזרחי רוסיה ואוקראינה, יש לא מעט ישראלים שמציעים לגולשים להתחתן איתם תמורת סכומים הנעים בין 5,000 ל-40 אלף דולר. בחברת המדיה "ווקטיב" איתרו עשרות פוסטים המכילים הצעות לנישואים פיקטיביים. בתמורה לנישואים הפיקטיביים, יקבל האזרח הזר אשרת שהייה בארץ. לאחר שש שנים ינסה הזוג לרמות את הרשויות וליצור מצג שווא לפיו מדובר בזוגיות רומנטית לכל דבר, במטרה לקבל גם אזרחות מלאה.

 חתונה אזרחית (אילוסטרציה)
 

חתונה אזרחית (אילוסטרציה) (חדשות עשר )

 

החוק הישראלי קובע הליך ארוך של כשש שנים, שלעיתים כולל חקירה אישית מאוד של בני הזוג, לצורך קבלת אזרחות לאזרח זר הנשוי לאזרח ישראלי. "התהליך עולה בערך 10,000 דולר", אמר אזרח ישראלי המציע למכור נישואין עמו בשיחה שהוקלטה. "צריך להראות שאנחנו משפחה, שאנחנו אוהבים זה את זו וכל זה. נצטרך לעבור לגור ביחד, אפילו אם מברשות השיניים שלנו לא עומדות ביחד הם יחשדו. הם ישאלו אותך הכל – החל ממה אני אוהב לאכול, ועד התנוחה האהובה עלי במיטה. יש שאלות כאלו שיגרמו לשיערות שלך לסמור".

"זה הופך להיות קל, אנשים מפרסמים, אנשים מכירים, ומגיעים לרשות להגיש בקשות", אמר יוסי אדלשטיין, ראש מנהל אכיפה וזרים ברשות האוכלוסין והאכיפה. "התופעה של המרמה היא תופעה שלילית ביותר, שמבזבזת למדינה הרבה כסף".