כיצד ההדתה בבתי הספר קשורה לחזון ארץ ישראל השלמה?

מראשית ימי המדינה לימודי היהדות השתלבו בתוכנית הלימוד החילונית, כדי לחזק את נרטיב "הארץ המובטחת". "אין ציונות חילונית, זאת תנועה תיאולוגית" • "מי מפחד מהדתה?"

נהוג לדבר על נושא ההדתה כאילו מדובר בתופעה חדשה בנוף הישראלי, אך למעשה עוד מראשית ימי המדינה לימודי היהדות השתלבו בתוכנית הלימוד החילונית. אפילו בן גוריון, שהיה בעצמו אדם חילוני מאוד, הכניס את תכני היהדות לתוכניות הלימוד.

מדוע ראה בן גוריון, אדם שעל פי העדויות לא שמר כשרות ולא צם ביום הכיפורים, הכרח בלימודי היהדות? על פי פרופ' יהודה שנהב, מהחוג לסוציולוגיה באוניברסיטת תל אביב ובמכון ון ליר בירושלים, לציונות אין זכות קיום ללא היהדות. "זה כמו שיש כאלו שאומרים 'אני לא מאמין באלוהים אבל הוא הבטיח לנו את הארץ'", אמר והצהיר: "אין ציונות חילונית. ציונות היא תנועה תיאולוגית. על סמך מה חילונים טוענים לזכות על הארץ שלנו? הדת נרתמת לשירות הלאום".

 שר החינוך נפתלי בנט במטה המרכזי
 

שר החינוך נפתלי בנט (חדשות עשר )

 

"חשוב לי שתלמידי ישראל יכירו את הקשר בין עם ישראל וארץ ישראל", אמר שר החינוך נפתלי בנט בתגובה לטענות ההדתה במערכת החינוך. "בסוף כל אחד יחליט מה עמדתו הפוליטית, וזה הכי לגיטימי בעולם. יש קמפיין של השמאל הקיצוני נגד ההדתה. אלו אנשים שפועלים ממניעים פוסט-ציוניים, קיצוניים ורדיקליים. רוצים פה מדינה בלי שום סממן יהודי, ואני לא אקבל דבר כזה".

מהפורום החילוני נמסר בתגובה לכתבה: "הפורום החילוני הוא ארגון הורים המוביל מאבק בתהליך ההדתה - לא מדובר בהחזרה בתשובה אלא בניסיון של הציונות הדתית לשנות את צביון החברה החילונית, תוך קידוש ערכי ׳הבית היהודי׳ ודיכוי ערכי הציונות החילונית. זהו לא ׳קמפיין׳ ממומן אלא מאבק ציבורי נרחב (וכמעט נטול מימון). בנט מדקלם שאנחנו ׳שמאל קיצוני, פוסט ציונים קיצוניים ורדיקליים׳. אנחנו דווקא רואים בעצמנו את ממשיכי דרכם של הציונים החילוניים ובעיקר הרצל שכמונו חלם על מדינה חילונית. סביר שגם את ׳מדינת היהודים׳ אם היה מתפרסם היום היה בנט מכנה ׳טקסט פוסט ציוני קיצוני רדיקלי׳".