בזמן דיווח על תקיפה ישראלית: צה"ל שיגר טיל לעבר נ"מ סורי

הצבא אישר שטיל יירוט שוגר לעבר טיל שנורה מסוריה. אין נפגעים. במקביל, התקשורת הסורית דיווחה על תקיפה משמעותית ליד דמשק, ועל הרוגים ופצועים בצד הסורי כתוצאה ממנה

צה״ל הודיע אמש (שלישי) כי מערכת הגנה אווירית שיגרה טיל נגד טיל נ״מ ששוגר מסוריה. אין נפגעים באירוע. זאת, בזמן שהטלוויזיה הסורית הרשמית דיווחה על תקיפה ישראלית שאירעה ממערב לדמשק, שבמהלכה מערכות ההגנה האווירית של צבא אסד יירטו כמה טילים. במקביל להודעה של דובר צה"ל, דיווחו תושבים באזור בנימינה על שמיעת קולות נפץ. קולות פיצוץ נשמעו גם באזור רמת הגולן. 

לפי סוכנות הידיעות הסורית הרשמית, התקיפה, שבוצעה משמי לבנון, נמשכה זמן ארוך, כמו גם פעילות ההגנה האווירית של צבא אסד. עוד דווח כי הותקף מחסן נשק אחד ונפצעו שלושה חיילים. אתר החדשות הסורי "שאם" דיווח כי מטוסי קרב ישראליים פגעו במוצבים של כוחות אסד ובאתרים של המליציות השיעיות באיזור דמשק. עוד פורסם כי ישנם הרוגים ופצועים מהצד הסורי כתוצאה מתקיפות אלו.

סוכנות ידיעות המזוהה עם האופוזוציה בסוריה דיווחה כי ישראל תקפה אתרים של המשטר הסורי ושל חזבאללה באזור א-דימאס, בהרי אל-כיסווה ובג'מראיא – אשר נמצאות ממערב לדמשק. בנוסף, דווח על תקיפות נגד הדיביזיה העשירית בצבא הסורי ליד כפר קטנא, שליד דמשק.

המרכז הסורי לזכויות אדם, היושב בלונדון, דיווח כי מטוסי חיל האוויר הישראלי ירו משמי לבנון טילים לעבר שלוש מטרות באזור דמשק. לפי הדיווח, המטרות הן מחסני נשק של חזבאללה או של כוחות איראניים. עד כה לא ידוע על הרוגים או נפגעים בצד הסורי. סוכנות הידיעות "ספוטניק" דיווחה מפי מקור צבאי סורי כי הצבא הסורי הצליח ליירט שמונה טילים ישראליים מתוך עשרה.

מאז הפלת המטוס הרוסי הייתה ירידה משמעותית בתקיפות המיוחסות לישראל בסוריה. עם זאת, היו מספר תקיחפות שחלקן דווחו על ידי הסורים וחלקן לא. הפעם התקיפה נראית רחבה יותר.

זוהי הפעם הראשונה שבה מדווח על תקיפה בסוריה מאז הודיע טראמפ על הסגת הכוחות האמריקניים מהמדינה המשוסעת. השבוע הבהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה: ״ההחלטה להוציא את 2,000 חיילי ארה"ב מסוריה לא תשנה את המדיניות העקבית שלנו: אנחנו נמשיך לפעול נגד הניסיון של איראן להתבסס צבאית בסוריה, ובמידת הצורך - אף נרחיב את פעולתנו שם. אני מבקש להרגיע את המודאגים - שיתוף הפעולה שלנו עם ארה"ב נמשך במלוא עוזו, ומתבצע בתחומים רבים: בתחום המבצעי, בתחום המודיעיני ובתחומים ביטחוניים רבים נוספים".

מוקדם יותר, התייחס הרמטכ"ל גדי איזנקוט לסוגיית הסגת הכוחות האמריקניים מסוריה, במהלך כנס "צה"ל והחברה הישראלית" שנערך במרכז הבינתחומי בהרצליה. איזנקוט טען כי "מדובר באירוע משמעותי, אבל לא צריך להפריז בו. צה"ל פעל לאורך כל התקופה באופן עצמאי, והאמריקנים מקבלים את ההחלטה כשמערכת היחסים בין הצבאות היא בשיא, היחסים הם מעולים ומתקיימת חלוקת ידע משותף, מודיעין יכולות". 

"האתגר הביטחוני משול בעיניי לקרחון גדול מאוד, שחלקו ניכר לעין הציבורית וחלקו הגדול הוא נסתר מן העין", הדגיש איזנקוט. "בחלק שנסתר מהעין הצבא פועל נגד האיום האיראני הרב מימדי, איום של חזבאללה, הגרעין האיראני ואתגרים נוספים. העין הציבורית רואה את מה קורה כאן ועכשיו, בדרך כלל יהודה ושומרון ועזה. המאמץ נגד ההתבססות האיראנית בסוריה היה האמץ העיקרי בארבע השנים האחרונות, ולצערי האזרח הישראלי מתוודע לאירוע הזה בצורה משמעותית כשמופל מטוס F-16 באחת התקיפות בסוריה. היו מאות רבות של פעולות ותקיפות אוויריות שהיו לתועלת מדינת ישראל, רחוקות מהעין, חשבנו שנכון לא לפרסם אותן - גם אם זה היה יוצר יותר קרדיט ואהדה".

לפני יומיים הודיע טראמפ כי שוחח עם נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, על נסיגת הכוחות האמריקניים מסוריה. בחשבון הטוויטר שלו כתב הנשיא כי "הייתה לי שיחה ארוכה ופורה עם נשיא טורקיה ארדואן. שוחחנו על דאע"ש, על המעורבות המשותפת שלנו בסוריה והנסיגה האיטית והמתואמת של כוחות ארצות הברית מהאזור. אחרי הרבה שנים, הם חוזרים הביתה. כמו כן, דנו בהרחבת הסחר".

יירוט בשמי דמשק
 

יירוט בשמי דמשק (חדשות עשר )