אבי גבאי ובני גנץ, רויטרס

גבאי הציע לגנץ את ראשות המפלגה במקומו - הרמטכ"ל לשעבר סירב

לאחר שאמר כי אין בכוונתו לפנות את כיסא ראש המפלגה, יו"ר המחנה הציוני הציע את מקומו למי שמקבל רוח גבית בסקרים. חרף הסירוב, גנץ עוד עשוי להתחרט ולענות בחיוב להצעה

לאחר הצהרותיו בריאיון לחדשות עשר כי לא יפנה את מקומו בראש רשימת המחנה הציוני – אבי גבאי אמר לכמה ממקורביו כי הציע לרמטכ"ל לשעבר, בני גנץ, את ראשות המפלגה. לדברי גבאי – גנץ סירב להצעתו - כך נודע היום (שלישי) לחדשות עשר.

סירובו של גנץ להצעת גבאי עשוי לסמן את האזהרות שקיבל הרמטכ"ל לשעבר לגבי המפלגה, שהיא "קן צרעות שאיש לא חזר ממנו". עם זאת, גנץ עשוי לשנות את דעתו כשיבין מה כרוך בהקמת מפלגה חדשה ועצמאית – בין אם במישור הכלכלי ובין אם בכל מישור אחר. כעת מבינים במחנה השמאל-מרכז כי האדם שיש להפעיל עליו לחצים כדי ליצור מפלגה שתאתגר את נתניהו הוא לא גבאי – אלא גנץ עצמו. מטעמו של אבי גבאי לא נמסרה תגובה לידיעה.

אתמול התייחס גבאי לסקרים על הקמת מפלגה בראשות הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ, ואמר כי "אני מאוד שמח שגנץ נכנס לפוליטיקה, אני חושב שאנשים טובים צריכים להיכנס לפוליטיקה נקודה". "אני מאמין שמפלגת העבודה זה המקום שממנו עושים שינוי", הוסיף גבאי. "בשביל לעשות שינוי צריך להצטרף למפלגה קיימת, לא להקים חדשה". את הדברים אמר בריאיון לתוכנית "בוקר אור".

 
בחירות 2019: לוח הזמנים המלא בדרך אל הקלפי |
 
 
בני גנץ
 

בני גנץ (חדשות עשר )

 

לאחר הכרזת נתניהו כי הכנסת תפוזר ובחירות יערכו בחודש אפריל, הצהיר גבאי כי "הבחירות האלה הן בין נתניהו לביני. כל השחקנים האחרים כבר הודיעו שיישבו בממשלתו". יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני, הוסיפה: "נפל הפור ואני מקווה שאיתו תיפול הממשלה. ערב פסח זו הזדמנות טובה לנקות את החמץ. יום הבחירות צריך להיות יום המהפך. זה יכול לקרות, זה חייב לקרות לטובת מדינת ישראל. היום חוזרת התקווה לישראל ואפשר לנשום לרווחה. עוצרים את חקיקת הסיפוח, הקיפוח והרס הדמוקרטיה ושלטון החוק. מרגע זה אין להם מנדט ונדאג שלא יקבלו חדש. בדרכו החוצה נתניהו עוד ינסה להרוס את מה שנשאר מהדמוקרטיה הישראלית ואנחנו נעמוד כחומה בצורה נגד כל נסיון כזה. הוא ינסה לגייס את הציבור לאינטרסים האישיים שלו, הוא נתניהו בעט מזמן בממלכתיות ובערכים של ישראל אבל אלה הערכים ששמרו אותנו מאוחדים שבעים שנה ואנחנו נשמור עליהם".

היום פורסם סקר חדשות עשר, אשר משתתפיו נשאלו לאיזו מפלגה היו מצביעים במידה והבחירות היו נערכות היום. מהתוצאות עולה כי מפלגת הליכוד שומרת על כוחה מבחירות 2015 עם 30 מנדטים, כש"יש עתיד" מאחוריה עם מחצית ממניין המנדטים. במידה והרמטכ"ל לשעבר בני גנץ יחליט להתמודד, מפלגתו תשיג 15 מנדטים, כשהליכוד תקבל 27 מנדטים. גם כניסתו של גנץ למפלגת יש עתיד בראשות יאיר לפיד, תניב רק 26 מנדטים, ולא תקח את ההובלה של הליכוד, שישמור על כוחו עם 27 מנדטים. 

בני גנץ נותר החידה הגדולה ביותר של מערכת הבחירות הקרובה. לפי מקורביו הוא רוצה להתמודד וצפוי להכריז על כך בזמן הקרוב. עם זאת, לפני כן הוא רוצה להוסיף למפלגתו כוחות פוליטיים נוספים, בהם אורלי לוי אבקסיס ושר הביטחון לשעבר, משה (בוגי) יעלון שהכריז היום על הקמת מפלגתו החדשה.