נתניהו, לפיד וגנץ, רויטרס

סקר חדשות עשר: גם חיבור בין גנץ ללפיד מותיר את הליכוד בראש

לפי הנתונים, חיבור בין יו"ר יש עתיד לרמטכ"ל לשעבר ייצור את המפלגה השנייה בגודלה, עם מנדט אחד פחות מהליכוד • 61% מהציבור - נתניהו צריך להתפטר במידה ויוגש אישום

  • פורסם ב:
  • 25/12/2018 18:45
  • |
  • עודכן ב:
  • 26/12/2018 00:23
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

סקר חדשות עשר שפורסם אמש (שלישי), שאל את משתתפיו לאיזו מפלגה היו מצביעים במידה שהבחירות היו נערכות היום. מהתוצאות עולה כי מפלגת הליכוד שומרת על כוחה מבחירות 2015 עם 30 מנדטים, כש"יש עתיד" מאחוריה עם מחצית ממניין המנדטים. במידה והרמטכ"ל לשעבר בני גנץ יחליט להתמודד, מפלגתו תשיג 15 מנדטים, כשהליכוד תקבל 27 מנדטים. גם כניסתו של גנץ למפלגת יש עתיד בראשות יאיר לפיד, תניב רק 26 מנדטים, ולא תקח את ההובלה של הליכוד, שישמור על כוחו עם 27 מנדטים.

מהסקר, העוסק רק במפלגות המתמודדות כעת, עולה כי מפלגת הליכוד תקבל 30 מנדטים, בדיוק כמו בסקר האחרון שנערך בחודש שעבר. יש עתיד היא המפלגה השנייה בגדולה עם 15 מנדטים (לעומת 19 בסקר האחרון), הרשימה המשותפת חוותה אף היא ירידה, אך רק של שני מנדטים, ועומדת על 12 - נתון דומה למחנה הציוני, ששומר על כוחו. מפלגת הבית היהודי שומרת אף היא על כוחה עם עשרה מנדטים.

 סקר מנדטים
 
 

מפלגתה החדשה של אורלי לוי אבקסיס עלתה מחמישה מנדטים לשמונה, מרצ ירדה משמונה לשבעה וישראל ביתנו עלתה מחמישה מנדטים לשבעה. שתי המפלגות החרדיות רשמו אף הן עלייה: יהדות התורה משישה מנדטים לשבעה וש"ס מארבעה לשישה. מפלגת "כולנו" של שר האוצר משה כחלון חוותה ירידה של מנדט, משבעה לשישה, בצל גל ההתייקרויות ומחאת האפודים הצהובים. בסקר הזה ניתן לראות שגבאי עדיין לא התמוטט לנתון חד ספרתי, דבר שמשאיר לו מרחב תמרון מול חבריו למפלגה. במקביל, אורלי לוי מרסקת את גוש המרכז-שמאל עם 46 מנדטים בלבד, רחוק מאוד מגוש חוסם לנתניהו.

שאלה נוספת שהוצגה בסקר התייחסה לתרחיש שבו בני גנץ יקים רשימה חדשה. מפלגה כזאת תשיג 15 מנדטים לפי הסקר ותהיה המפלגה השנייה בגודלה. הליכוד תאבד שלושה מנדטים ותעמוד על 27. כניסתו של גנץ תוריד את מפלגת יש עתיד ל-12 מנדטים, כשהרשימה המשותפת תשיג נתון דומה ותשמור על כוחה.

במצב כזה מפלגת המחנה הציוני תרד לתשעה מנדטים, כמו גם הבית היהודי. יהדות התורה תשמור על כוחה עם שבעה מנדטים, כשמרצ, ישראל ביתנו, כולנו ומפלגתה החדשה של לוי אבקסיס ישיגו שישה מנדטים. במצב כזה המפלגה הקטנה ביותר תהיה ש"ס עם חמישה מנדטים. כניסתו של גנץ מעלה את מספר החברים בגוש השמאל-מרכז ל-54.

 סקר מנדטים
 
 

הסקר בחן תרחיש שבו בני גנץ יצטרף למפלגת יש עתיד בראשות יאיר לפיד. במצב כזה המפלגה תשיג 26 מנדטים, מנדט אחד פחות מהליכוד בראשות נתניהו. מצבן של הרשימה המשותפת (12), הבית היהודי והמחנה הציוני (9) לא השתנה. מרצ, ישראל ביתנו ומפלגתה של לוי אבקסיס (שישה מנדטים) נותרו גם הן ללא שינוי. "כולנו" עלתה לשבעה מנדטים, כמו גם יהדות התורה, כשש"ס קיבלה חמישה מנדטים.

מהסקרים ניתן לראות שמצבו של רה"מ נתניהו טוב מאוד. לא רק שהליכוד היא המפלגה הגדולה ביותר בכל אחד מהתרחישים אלא שגוש הימין והחרדים גדול באופן משמעותי מהניסיון של מפלגות המרכז והשמאל לייצר גושם חוסם. בני גנץ נותר החידה הגדולה ביותר של מערכת הבחירות הקרובה. לפי מקורביו הוא רוצה להתמודד וצפוי להכריז על כך בזמן הקרוב. עם זאת, לפני כן הוא רוצה להוסיף למפלגתו כוחות פוליטיים נוספים, בהם אורלי לוי אבקסיס ושר הביטחון לשעבר, משה (בוגי) יעלון שהכריז היום על הקמת מפלגתו החדשה.

פרופ' קמיל פוקס שערך את הסקר הסביר כי הנתונים הללו אינם מייצגים את מה שיקרה ביום הבחירות, אלא את הלך הרוח בישראל כיום. בני גנץ הוא תופעה שכבר נראתה במערכות בחירות אחרות, כשאדם מסוים הפך לכוח משמעותי במערכת הפוליטית עוד לפני שהצהיר על כוונותיו. במרבית המקרים הדמויות הללו איבדו מכוחם ככל שהתקרב יום הבחירות, אך כרגע נראה שמצבו יציב, ולכן יכול להיות שהוא ישמור על מספר המנדטים הדו-ספרתי.

סקר מנדטים
 
 

בנוגע לפן המשפטי שסובב את מערכת הבחירות הקרובה השיבו 61% כי רה"מ נתניהו לא צריך להישאר בתפקידו במידה והיועמ"ש יחליט על הגשת כתב אישום נגדו כפוף לשימוע. 27% טוענים כי נתניהו צריך להישאר, ו-12% לא יודעים.

 סקר מנדטים
 
 

הסקר כלל 706 נשאלים, מהם 605 באוכלוסייה היהודית ו-101 מהמגזר הלא יהודי. הסקר נערך על ידי פרופ' קמיל פוקס, באמצעות "פאנל פרויקט המדגם" בניהול ד"ר אריאל איילון במגזר היהודי, וחברת "סטאט-נט" בהנהלתו של יוסוף מקלדה בציבור הערבי. טעות הדגימה בסקר עומדת על 3.7%.