נתניהו ושרי הקבינטי בסיור בצפון באזור בו פועל צה"ל להשמדת מנהרות הטרור , חיים צח, לע"מ

נתניהו בסיור בגבול הצפון: "שללנו מחזבאללה את נשק המנהרות"

רה"מ ושרי הקבינט המדיני-ביטחוני סיירו באזורים שבהם פעל הצבא במהלך מבצע "מגן צפוני". סוכנות ידיעות המקורבת לחזבאללה: "צה"ל החל ביציקת בטון במנהרה באזור כפר כילא"

1113460ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרי הקבינט המדיני-ביטחוני סיירו היום (שלישי) במוקדים בגבול הצפון בהם פעל צה"ל להשמדת מנהרות חזבאללה, במסגרת מבצע "מגן צפוני". בסיור השתתפו גם הרמטכ"ל, מפקד פיקוד צפון ובכירים נוספים שסקרו עבור הקבינט את התקדמות המבצע והמצב בסוריה.

לאחר הסיור שיבח נתניהו את עבודת צה"ל לאורך המבצע, בשבועות האחרונים: "צה"ל הציג בפנינו את הפעולות שלו ביחס לנטרול המנהרות. המבצע הזה רובו ככולו מאחורינו", אמר. "יש כאן עבודה יוצאת מן הכלל ששללה את נשק המנהרות מהחיזבאללה. הוא השקיע בזה הרבה ואנחנו הרסנו לו את זה".

 
 
 
 נתניהו ושרי הקבינטי בסיור בצפון באזור בו פועל צה"ל להשמדת מנהרות הטרור
 

נתניהו ושרי הקבינטי בסיור בצפון באזור בו פועל צה"ל להשמדת מנהרות הטרור (חיים צ"ח, לע"מ)

 

בתוך כך, סוכנות ידיעות "אל-אעלאם אל-חרבי אל-מרכזי", המקורבת לארגון חזבאללה, דיווחה כי אמש החל צה"ל להשתמש במשאבות בטון באזור המנהרה שהתגלתה מול כפר כילא, וכי היום בבוקר 190 מערבלי בטון החלו ליצוק בטון בשטח העבודות. כמו כן דיווחה סוכנות הידיעות כי צה"ל החל היום בפעולות חפירה חדשות באיזור מיס אל-ג'בל.

אתמול, כשעה לאחר החלטת ראשי מפלגות הקואליציה לפרק את הממשלה וללכת לבחירות בחודש אפריל, דיבר ראש הממשלה בישיבת סיעת הליכוד. בישיבה התייחס למבצע השמדת מנהרות הטרור בגבול לבנון, ולחשיבות שהייתה למבצע על עיתוי הקדמת הבחירות. "כשעמדה שאלת פיזור הכנסת על הפרק אמרתי כי אנחנו בתקופה רגישה", אמר. "לא יכולתי לומר אז שאנחנו בפתח מבצע חשוב שמפרק את נשק המנהרות. זה לא דלף וזלג. פשוט נטרלנו את המנהרות והמבצע ברובו מאחורינו. היינו צריכים להשלים את זה ועכשיו צריך ללכת לבחירות".

  פעילות צה"ל להשמדת מנהרות החזבאללה מהצד הלבנוני
 

פעילות צה"ל להשמדת מנהרות החזבאללה מהצד הלבנוני (חדשות עשר)

 

בשבוע שעבר אישר דובר צה"ל, תת אלוף רונן מנליס, כי צה"ל התקדם לשלב השני במבצע "מגן צפוני", שהחל לפני מספר שבועות – הריסת ארבע המנהרות שחדרו לשטח ישראל. "נטרול והשמדת המנהרות יעשה על פי המאפיינים של כל מנהרה", אמר. "יש מנהרות שנחצבו בסלע, אחרות כוסו בטון, חלקן בעלייה וחלקן בירידה. לכל מנהרה יש שיטה ייחודית לה, וזה ייקח תקופה".

מנליס ביקר בדבריו את פעולותיהם של צבא לבנון וארגון יוניפי"ל ואמר: "אנחנו רואים את ממשלת לבנון אחראית לבניית המנהרות ובזאת הם מפרים את החלטת 1701 של האו"ם. עוד לא ראינו פעילות של צבא לבנון ויוניפי"ל לנטרול המנהרות". עם זאת, אמר מנליס כי המבצע נעשה בתיאום כוח האו"ם המוצב במקום, וכן כי הועבר לארגון מידע על פיר מנהרה נוסף שהתגלה על הגבול.

עוד הוסיף דובר צה"ל, כי פעילות נטרול המנהרות לא גררה עד כה היתקלויות חריגות עם הכוחות מצידו השני של הגדר: "באחד המוקדים, הממוקם במובלעת יש קצת יותר פעילות ערה של כוחות, אך לא זיהינו באף אחד מהמקומות איומים ממשיים לכוחותינו", אמר.

 פעילות צה"ל להשמדת מנהרות החזבאללה מהצד הלבנוני
 

פעילות צה"ל להשמדת מנהרות החזבאללה מהצד הלבנוני (חדשות עשר )

 

לפני כשבועיים דיווח צה"ל על מציאת מנהרה רביעית של חזבאללה שחצתה מלבנון לשטח ישראל - בסמוך ליישוב זרעית. המנהרה מולכדה על ידי כוחות הביטחון ואינה מהווה איום על יישובים ישראליים. רה"מ נתניהו התייחס לנושא בישיבת הממשלה: "המבצע שלנו מתקדם כפי המתוכנן וימשיך עד שישיג את כל יעדיו".

תוואי המנהרה, כמו יתר התוואים של המנהרות הנוספות, מולכד על ידי צה"ל וכל מי שייכנס למנהרה מצדה הלבנוני יימצא בסכנת חיים. צה"ל ממשיך לפעול כעת לביצוע מחקר התוואי. מדובר צה"ל נמסר כי האחריות על חפירת המנהרות משטח לבנון מוטלת על ממשלת לבנון, וכי מדובר בהפרה חמורה של החלטה 1701 וריבונות מדינת ישראל. 

  פעילות צה"ל להשמדת מנהרות החזבאללה מהצד הלבנוני
 

פעילות צה"ל להשמדת מנהרות החזבאללה מהצד הלבנוני ( חדשות עשר)