המומנטום חלף: המניה של יעלון הידרדרה לתחתית • פרשנות

שר הביטחון לשעבר הוא אמנם אדם עתיר זכויות, אך ספק אם הצהרתו תשפיע על הבחירות. מנגד, גנץ שצפוי להתחרות אף הוא על תואר הביטחוניסט ממשיך בעמימות ומסרב לקבל החלטה

יממה לאחר ההודעה על הקדמת הבחירות הודיע שר הביטחון לשעבר, משה (בוגי) יעלון, על הקמת מפלגה חדשה. יעלון אמר בהודעתו כי "הבטחתי, ואני מקיים", אך לא ברור עד כמה ההצהרה הזו דרמטית ותשפיע על מהלך הבחירות.

יעלון הוא אמנם אדם עתיר זכויות, ובחדרים סגורים גם רה"מ יודה בכך, אך הוא דרדר את עצמו ממרום הלשכה בקריה למקום פוליטי שבו המניה שלו נמוכה מאוד. יכול להיות שהודעתו של שר הביטחון לשעבר מנסה לגרום לראשי המפלגות האחרות לחזר אחריו, אך ספק אם הוא הביטחוניסט שלו הם ייחלו.

ביטחוניסט אחר שכל המערכת הפוליטית מחכה למוצא פיו הוא הרמטכ"ל לשעבר, בני גנץ, שעדיין לא הודיע על עתידו הפוליטית. גנץ לא משופשף ואין לו אפילו סוכנים שמדברים מטעמו ומעבירים את המסר שלו. המטרה של גנץ צפויה להיות הקמת מפלגת שמאל-מרכז שתנסה להדיח את נתניהו. אך, ללא דובר רשמי או קשר עם התקשורת, הזמן של גנץ הולך ואוזל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ
 

 רה"מ נתניהו ובני גנץ (רויטרס)

 

מיכאל ביטון, שכיהן כראש מועצת ירוחם ונמצא בקשר ישיר עם גנץ, סיפר בתוכנית "חמש עם רפי רשף" כי "גנץ יחליט על עתידו בזמן הקרוב". לדבריו, "הוא צריך לבנות קבוצה גדולה של כמה מפלגות וכמה דמויות מפתח, בהם אורלי לוי אבקסיס, יעלון ויום טוב סמיה. קבוצה כזאת תשנה את פני הפוליטיקה הישראלית".

ביטון סיפר כי "אמנם גנץ הוא ביטחוניסט, אך הוא לומד מהר ומתחבר גם לנושאים חברתיים". לדבריו, "מפלגתו של גנץ יכולה להשיג 20-30 מנדטים". על השאלה מי צריך לעמוד בראש גוש השמאל-מרכז, אמר: "מי שמביא הכי הרבה מנדטים וראוי להחליף את נתניהו הוא זה שצריך להיות בראש".

 מיכאל ביטון, ראש מועצת ירוחם לשעבר
 

מיכאל ביטון, ראש מועצת ירוחם לשעבר (חדשות עשר)

 

ח"כ עמר בר לב (המחנה הציוני) התייחס אף הוא לסוגיית הבחירות: "אין סיבה שאבי גבאי לא יעמוד בראשות המחנה הציוני, כיוון שהוא ניצח בבחירות. הגיע הזמן שכל מי שרוצה להצטרף יירד מגדר ויעשה את המהלך הנכון". לדבריו, "אני בעד גוש אחד גדול, אך כל עוד אנשים לא מתנים תנאים".