כתב אישום נגד עו"ד אפי נוה וזוגתו: "פעלו יחד במרמה"

ראש לשכת עורכי הדין הפרוד מאשתו מואשם כי העביר את חברתו בנתב"ג באופן לא חוקי ביציאה מישראל, ובכניסה אליה. בעקבות האישום, פרש נוה מהוועדה לבחירת שופטים

  • פורסם ב:
  • 25/12/2018 10:22
  • |
  • עודכן ב:
  • 25/12/2018 18:30
  • |
  • כתבים:
  • ברוך קרא

כתב אישום בגין יצאה מישראל וכניסה אליה שלא כחוק בצוותא, וקבלת דבר במרמה בצוותא הוגש היום (שלישי) נגד ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אפי נוה וזוגתו. נוה מואשם כאמור כי סייע לזוגתו לצאת מישראל ולהיכנס אליה ללא החתמת דרכונה האישי בביקורת הדרכונים בנתב"ג. שעות לאחר הגשת כתב האישום, הודיע נוה כי הוא פורש מהוועדה לבחירת שופטים.

לפי כתב האישום, נוה, הפרוד מאשתו ונמצא בהליכי גירושין, רצה לטוס לתאילנד בחשאי עם זוגתו כדי להפיק תועלת בסכסוך עם אשתו. בשל כך, פעלו השניים בתיאום כך שיציאתה מהארץ לא תירשם בביקורת הגבולות, וכן כניסתה אליה.

 
 
 
יו"ר לשכת עורכי הדין, עו"ד אפי נוה
 

יו"ר לשכת עורכי הדין, עו"ד אפי נוה (חדשות עשר)

 

"נוה הזדהה בדרכים הנדרשות בפני העמדה הממוכנת וזו הנפיקה עבורו אישור מעבר", נכתב בכתב האישום. "לעומת זאת זוגתו, שעמדה לצדו, לא הזדהתה בעצמה בשום שלב ובשום צורה, לא בפני בקר גבולות ולא בפני עמדה ממוכנת. עם קבלת האישור, מסר אותו נוה לידי זוגתו, השניים השתהו פרק זמן נוסף מול העמדה הממוכנת, ואז צעדו יחד לכיוון אזור שערי המעבר, הכול תוך יצירת מצג כוזב לפיו שניהם הזדהו בפני העמדה הממוכנת אשר כביכול הנפיקה עבור שניהם כרטיס מעבר".

לאחר מכן, על פי כתב האישום, זוגתו של נוה השתמשה בכרטיס המעבר שלו, ואילו הוא, במקביל, נצמד אל נוסעת אחרת שעברה במעבר באמצעות כרטיס של ביקורת הגבולות, ועבר בזריזות – בו זמנית. בכניסה לישראל, לאחר החזרה מתאילנד, הנפיק נוה כרטיס עבורו, העביר אותו לזוגתו – ועבר בזריזות יחד עמה כשהוא צמוד אליה, מבלי שזו הנפיקה אישור מעבר כלל.

אולם, בפעם זו הבחינה במעשה בקרית גבול ועיכבה את השניים לתשאול. נוה הכחיש תחילה את המעשים, וטען כי אינו מכיר כלל את זוגתו. אולם, בירור מעמיק הוביל לפרטי המקרה, שעליהם מבוסס כתב האישום.

ממשרד בעז בן צור ושות', סנגוריו של אפי נוה, נמסר בתגובה כי "קיבלנו בפליאה את ההודעה על ההחלטה להגיש כתב אישום, לבטח בעיתוי הנוכחי – ביום לוויית אמו של בא כוחם של מר נוה וגב' כץ, וערב פרסום בתוכנית 'עובדה' אשר צפוי לכלול התייחסות לאופן העקום להפליא שבו התנהל ההליך עד כה בפרקליטות".

"עיון בטיוטת כתב האישום מגלה פער בינה לבין כתב האישום שהוגש בפועל, שממנו הושמטה אחת מהעבירות המרכזיות. מן הדין היה שכך יהיה גם ביחס ליתר העבירות המיוחסות. מכל מקום, בשלב זה עובר ההליך להתנהל בזירה האובייקטיבית של בית המשפט. שם יתברר אם הפרקליטות תצליח לפרוע את השטרות שהיא מציגה היום - ואנו משוכנעים שלא יעלה בידה לעשות כן", לשון התגובה.

 נמל התעופה בן גוריון
 

נמל התעופה בן גוריון (רויטרס)

 

עו"ד אייל בסרגליק, יו"ר הוועדה לעניינים פליליים, מסר כי "אין אלא להצר על הפרסומים האובססיביים והבלתי נלאים אודות תיק אשר מתנהל ואשר היה בהליכי שימוע עד היום. דומה שאותם גורמים אשר הפכו את התיק לאג'נדה לאומית לא מפסיקים בבחישה האינסופית מטעמם. יחד עם זאת אזכיר כי אין לייצר 'מבחן בוזגלו' הפוך. מעולם לא הייתה העמדה לדין של אדם שהיה לו אישור כניסה ויציאה תקף לארץ, דרכון תקף, ולא הייתה לו כל הגבלה".

"יהיה תמוה בעיניי כיצד ניתן יהיה להצדיק חריג שכזה וקל יהיה להתמודד מולו בבית המשפט שעה שבניגוד לטענות הפרקליטות, לא הוגשו כתבי אישום במקרים דומים. מדובר בטענה לכל היותר של סיוע לעבירה (בניגוד לביצוע עיקרי) וגם שם נדרשת כוונה לסייע לביצוע עבירה - עם יסוד נפשי מוגבר יותר. אני יותר ממשוכנע שאפי אשר הוכיח את עצמו בתור ראש לשכה מצויין שאיחד את הלשכה והביא אותה למקום אחר לגמרי מאשר מה שהייתה לפני כהונתו יצלח גם את ההליך הזה", אמר בסרגליק.

עו"ד ניר יסלוביץ, אב בית דין לשעבר בלשכת עורכי הדין ומייצג בתיקי אתיקה, אמר בתגובה לכתב האישום כי "למרות הניסיון לגמד את עבירתו של עו"ד נוה ולהציגה כמעין מעשה קונדס חשוב להבין שמדובר בכתב אישום חמור שאין להקל בו ראש, כמי ששישמש כאב בית דין משמעתי בלשכת עורכי הדין איני רואה מנוס מקריאה להתפטרותו לאלתר או לפחות השעייתו עד קבלת גזר דין בעניינו של עו"ד נוה כראש לשכת עורכי הדין, כקציני בית המשפט מצופה מאתנו להקפיד על אמות מוסר והתנהגות ללא רבב".

כזכור, בסוף חודש אוקטובר הודיעה פרקליטות המדינה כי תשקול להעמיד לדין את נוה בגין ביצוע עבירות של קשירת קשר לעוון, יציאה מישראל וכניסה לישראל שלא כחוק בצוותא, וקבלת דבר במרמה בצוותא. זאת לאחר בחינת חומר החקירה בעניינו, ובכפוף לשימוע. 

עו"ד בועז בן צור, המייצג את נוה, מסר לאחר הודעת הפרקליטות כי: "כפי שהבהרנו בעבר, אין כל יסוד להעמדתו לדין של מר נוה ושל בת זוגו. הודעת הפרקליטות שגויה, והדברים יתבררו אל נכון בהליך השימוע".

בחקירתו, אמר נוה לחוקריו כי הגורם לכך הוא חשש ממעקב של חוקרים פרטיים אחר יציאותיו לחו"ל. עם זאת, גורם במשטרה הבהיר כי למקורבת לא הייתה שום מניעה לצאת או להיכנס לישראל.  כמו כן, לדבריו של נוה, זה תקופה ארוכה חוקרים פרטיים אוספים מידע עליו, בעקבות סכסוך גירושים. עוד הוסיף כי "הם מצליחים לאסוף מידע גם מתוך נמל התעופה בן גוריון".

"רבים מהפרסומים אודות חקירתי שגויים ושקריים", כתב נוה בחשבון הפייסבוק שלו, "אולם בעת הזו ידיי כבולות ואיני יכול להגיב. זוהי שעתם היפה של הפרשנים ומוצצי הדם למיניהם". עוד כתב נוה כי "אני סמוך ובטוח שבתום התהליך יבוא תיק החקירה לסגירה ואז גם אפרוש בפניכם את הסיפור המלא שיגלה תמונה שונה בתכלית מזו המשתקפת בימים אלה בכלי התקשורת. אלה לא ימים קלים עבורי, אך אני בטוח שבזכות תמיכתכם אעבור אותם מחוזק".