פרשת המסרונים: ערעור שחם שביט התקבל, ישוב לתפקידו ברשות ני"ע

במסגרת הפרשה שנחשפה בחדשות עשר, המחוזי הפך את החלטת בית הדין המשמעתי שלא לכבד הסדר הטיעון שנחתם עם עורך הדין שהודה בחלופת המסרונים עם השופטת רונית פוזננסקי-כץ

פרשת המסרונים: בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל היום (שלישי) את ערעורו של עו״ד ערן שחם שביט, היועץ המשפטי של מחלקת החקירות של רשות ניירות ערך, והוא ישוב לתפקידו בעוד כחודשיים. זאת, לאחר שהודה בחלופת המסרונים עם השופטת רונית פוזזנסקי-כץ, שנחשפה בחדשות עשר.

המחוזי קבע כי הסדר הטיעון המקורי שנחתם עם שחם שביט, שבמסגרתו הורחק מתפקידו לתשעה חודשים – יקוים במלואו. השופטת ענת זינגר קבעה כי החלטת בית הדין למשמעת של נציבות שירות המדינה לדחות את הסדר הטיעון ולהרחיק את שחם שביט לשנתיים וחצי – אינה מוצדקת.

 
 
 
  השופטת פוזננסקי כץ
 

השופטת פוזננסקי כץ (חדשות עשר)

 

"כיום אין בנמצא טענה שדובר על תיאום מראש של החלטות שיפוטיות" כתבה השופטת בפסק הדין, "עת נבדקו הדברים באופן יסודי ונבחנה מלוא ההתכתבות ונסיבותיה, עלה שלא מדובר במקרה שבו שופטת ועורך דין ׳סוגרים׳ מאחורי גבם של הסניגורים, תקופת מעצר אשר תוטל על עצורים".

עוד קבעה השופטת כי מטרת המסרון שנשלח הייתה להקל עם העצורים. "אף שבציבור ניתן להבין שהדברים נתפסו אחרת, סבר שחם שביט, בזמן אמת, כי חובתו המצפונית היא לדווח על עמדה פנימית אשר תמנע מעצר מיותר", נכתב בהחלטת בית המשפט.

בא כוחו של שחם שביט, עו״ד עודד סבוראי מסר בתגובה להחלטת בית המשפט המחוזי כי "אנו שמחים על שבית המשפט קיבל את עמדתנו במלואה והכיר בכך ששחם שביט פעל בתום לב ולפי מיטב מצפונו וערכיו".

התכתבות בין השופטת פוזננסקי כץ ולנציג רנ"ע שחם שביט
 

התכתבות בין השופטת פוזננסקי כץ ולנציג רנ"ע שחם שביט ( חדשות עשר)

 

בתחילת חודש אוגוסט, כזכור, בית הדין למשמעת של עובדי המדינה דחה באופן חלקי את עסקת הטיעון עם ערן שחם שביט, נציג הרשות לניירות ערך, והרחיק אותו מתפקידו לתקופה של כשנתיים וחצי. זאת, לאחר שהתביעה הסכימה להשעייה של תשעה חודשים במסגרת ההסדר שנחתם בין הצדדים. 

נוסף על כך, קיבל שחם שביט נזיפה חמורה, וכן הורדה בדרגה למשך שנה אחת. "הנאשם בהתנהלותו מעל גם באמון שניתן בו על ידי עמיתיו", נכתב בגזר הדין, "עת הביע עמדתו האישית בפני השופטת, אשר הייתה מנוגדת לעמדה הרשמית עליה הוחלט".

על המסרון שבו כתב שחם שביט לשופטת כי "את בהחלט, אבל ממש בהחלט יכולה לתת יומיים", נכתב בפסק הדין כי "מדובר בחציית קו אדום שאינה מכבדת את המערכת המשפטית, ואף לא את הפרקליט המופיע מולה". כמו כן, המעשה הוגדר כ"פריצת גדר".

שבועיים קודם לכן, קבע בית הדין המשמעתי להדיח את השופטת רונית פוזננסקי-כץ מתפקידה. "אין ספק שנגרמה פגיעה באמון הציבור בטוהר ההליך שניהלה השופטת. אין ספק שזו סנקציה קשה ביותר. לא ראינו מנוס מלהפעילה נוכח מעשיה ומחדליה של השופטת. ברם להשקפתנו יש לקבוע רף גבוה ביחס להתנהגות נאותה וראויה של שופטות ושופטים בישראל כמסר חד וברור לשופטים עצמם", נכתב בהחלטת השופטים.