גנץ יכול להיות שובר השיוויון בתנאי שגבאי יפנה מקומו • פרשנות

על פי התחזיות, הרמטכ"ל לשעבר הוא היחיד שיכול להפוך את הבחירות הקרובות למאבק על האליפות ולא על כניסה לממשלת נתניהו. לשם כך, יו"ר המחנ"צ צריך לתת לו את המושכות

ההודעה על הקדמת הבחירות לתשעה באפריל הוציאה שוב את הניסיון של גוש המרכז-שמאל לייצר גוש חוסם נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו ומפלגת הליכוד. עם זאת, מבחירות 1992, עת יצחק רבין ומפלגת העבודה ניצחו בבחירות, לא היה בישראל גוש חוסם.

על פי מצב הסקרים והתחזיות לקראת הבחירות, נראה כי נתניהו בדרך לכהונה נוספת. במרבית מערכות הבחירות, ישנם כמה גורמים שיכולים להוות שוברי שיוויון. עם זאת, בבחירות הקרובות נראה כי רק הרמטכ"ל לשעבר, רב אלוף (במיל') בני גנץ, יכול להיות האדם שיהפוך את הקערה.

גנץ הוא היחיד שע"פ הסקרים מצליח להעביר בין חמישה לשבעה מנדטים מהימין לשמאל. מנגד, יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, נמצא במצב הפוך לחלוטין והוא נראה כמי שבדרך למסלול התרסקות. רק אם גבאי יפנה את מקומו ויציע לגנץ להחליף אותו ניתן יהיה להתייחס לבחירות האלה כמאבק על האליפות, ולא רק בניסיון להיכנס לממשלתו הבאה של נתניהו.

 
 
 
 אבי גבאי ובני גנץ
 

אבי גבאי ובני גנץ (רויטרס)

 

גנץ, שצפוי להיות דמות מפתח ב  בחירות 2019, שומר על הקלפים קרוב לחזה ולא חושף את עמדותיו. למרות זאת, סקר שפורסם בחדשות עשר לפני כחודש צפה לו 15 מנדטים אם ירוץ בראש מפלגה חדשה. לפי פרשן עיתון "הארץ", יוסי ורטר, גנץ אמר בשיחות סגורות כי בקמפיין הבחירות "יציג עמדות ימניות", אך נאום שנשא בכנס של הקהילה היהודית במקסיקו דווקא מיישר קו עם עמדות מפלגת "המחנה הציוני". כך פורסם בעבר בחדשות עשר.

גנץ אמנם היה זהיר ולא ירד לפרטים, אבל מדבריו עלה שבניגוד לראש הממשלה נתניהו, ששם את הנושא האיראני במקום הראשון, אצלו פתרון הסכסוך עם הפלסטינים נמצא בראש סדר העדיפויות. הרמטכ"ל לשעבר סיפר על פגישה שקיים בעבר עם מנהיג מדינה ערבית – ככל הנראה עבדאללה מלך ירדן. "במהלך שירותי פגשתי מנהיג של אחת ממדינות המזרח התיכון והוא אמר לי שיש 14 מיליון אנשים בין הים התיכון ונהר הירדן, כמה מיליונים יהודים וכמה מיליונים הם פלסטינים. אף אחד מהם לא הולך לשום מקום ועלינו למצוא דרך לחיות יחד. אני מסכים לחלוטין. אני אומר לכם שאני מאמין שעבורנו כישראלים חשוב למצוא פתרון בלי להתפשר על צרכי הביטחון שלנו ועל שלומם של אזרחינו", אמר גנץ.

ראש הממשלה בנימין נתניהו
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו (חדשות עשר)

 

ישראל הולכת לבחירות

בתום ישיבת ראשי מפלגות הקואליציה, החליטו היום (שני) ראשי המפלגות פה אחד לפזר את הכנסת ולקיים בחירות בתחילת אפריל, לאחר קדנציה של ארבע שנים מלאות. ראשי המפלגות הודיעו כי "מתוך אחריות תקציבית ולאומית, הוחלט על פיזור הכנסת. השותפות בכנסת ובממשלה תימשך גם בתקופת הבחירות". בתום ישיבת ראשי המפלגות בכנסת הוחלט כי הבחירות ייערכו בתשעה באפריל.

ההחלטה להקדים את מועד הבחירות הגיעה לאחר שראשי הקואלציה נוכחו לגלות כי יאיר לפיד לא ייתן את תמיכתו לחוק הגיוס. המשמעות היא שלא ניתן להעביר את החוק, ולא לפתור את משבר הגיוס,  ולפיכך הוחלט ללכת לבחירות. ראש הממשלה נתניהו יזם את פיזור הכנסת, לאחר שאמר שאין לו דרך לקיים את הקואליציה הנוכחית, ועל כן אין מנוס מפיזורה.