שקד: "עד שלא יוגש כתב אישום - הממשלה צריכה להתנהל כרגיל"

שרת המשפטים נמנעה מלהתייחס בריאיון לחדשות עשר לעמדת הבית היהודי במקרה של הגשת כתב אישום נגד רה"מ בגין שוחד. על הבחירות הקרבות: "רוצה להמשיך לכהן בתפקידי"

שרת המשפטים, איילת שקד, סירבה לתת הערב (שני) תשובה ברורה בנוגע לעמדת הבית היהודי לגבי כהונת ראש הממשלה בנימין נתניהו, במידה שיוגש נגדו כתב אישום.

"מבחינתנו עד שאין החלטה סופית של היועץ המשפטי לממשלה לאחר שימוע, הממשלה צריכה להתנהל כרגיל. אנחנו לא יודעים מתי תהיה ההחלטה, אני מקווה שלא נגיע לשם", אמרה שקד בריאיון לחדשות עשר. "הוא יכול להמשיך לכהן עד פסק דין חלוט. אנחנו לא יודעים מה יחליט היועמ"ש ולכן לא רוצים להסיק מסקנות". שקד סירבה להתייחס לעמדת הבית היהודי, במידה ואכן יוגש נגד נתניהו כתב אישום בגין שוחד.

 נתניהו ומנדלבליט
 

"יכול להמשיך לכהן עד שיהיה פסק דין חלוט". נתניהו ומנדלבליט (רויטרס)

 

לאחר מכן דיברה על רצונה להמשיך ולכהן כשרת המשפטים. "אני מקווה שהציבור למד את הלקח וראה שמי שרוצה ממשלת ימין צריך להצביע לבית היהודי, מפלגת ימין אידאולוגי", אמרה. "אני הוכחתי במשרד המשפטים שפוליטיקאי יכול להיבחר ולבצע את האג'נדה שלשמה הוא נבחר, לאחר שבמשך שנים לא עשו את זה. מערכת המשפט היום הרבה יותר מגוונת ושמרנית, עשינו דברים מרחיקים לכת מבחינת ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון. אני רוצה לכהן כשרת משפטים בקדנציה הבאה, יש לי הרבה דברים לעשות".

"המבנה של הקואליציה מכתיב את אופי הממשלה", המשיכה שקד. "כשנתניהו ישב עם ברק בממשלה הוא שחרר למעלה מ-1,000 מחבלים, הקפיא בנייה ביהודה ושומרון ונאם את נאום בר אילן. כשאנחנו עם תפקידים משמעותיים בממשלה אנחנו מושכים את הממשלה ימינה. הציבור יצטרך להבין שהבחירה היא בינינו לבין גנץ, לפיד ואורלי לוי".

ישראל הולכת לבחירות

בתום ישיבת ראשי מפלגות הקואליציה, החליטו היום (שני) ראשי המפלגות פה אחד לפזר את הכנסת ולקיים בחירות בתחילת אפריל, לאחר קדנציה של ארבע שנים מלאות. ראשי המפלגות הודיעו כי "מתוך אחריות תקציבית ולאומית, הוחלט על פיזור הכנסת. השותפות בכנסת ובממשלה תימשך גם בתקופת הבחירות". בתום ישיבת ראשי המפלגות בכנסת הוחלט כי הבחירות ייערכו בתשעה באפריל. בהתאם להחלטת ראשי המפלגות, שרת המשפטים שקד מכינה את הצעת החוק לפיזור הכנסת ושקד תקיים על כך משאל טלפוני של ועדת שרים לחקיקה מחר בבוקר. החוק עצמו יובא לאישור הכנסת ביום רביעי.

ההחלטה להקדים את מועד הבחירות הגיעה לאחר שראשי הקואלציה נוכחו לגלות כי יאיר לפיד לא ייתן את תמיכתו לחוק הגיוס. המשמעות היא שלא ניתן להעביר את החוק, ולא לפתור את משבר הגיוס,  ולפיכך הוחלט ללכת לבחירות. ראש הממשלה נתניהו יזם את פיזור הכנסת, לאחר שאמר שאין לו דרך לקיים את הקואליציה הנוכחית, ועל כן אין מנוס מפיזורה. 

 בנט ביישוב קריית אסף
 

בנט ביישוב קריית אסף ( תקשורת שר החינוך)

 

לאחר ההחלטה, אמר נתניהו בישיבת סיעת הליכוד: "אנו נלך לציבור כדי לקבל את המנדט להמשיך לעשות. הקואליציה הנוכחית היא הגרעין לקואליציה הבאה. אנחנו באים לבקש מנדט ברור מהבוחר להמשיך להוביל את ישראל בדרכנו".

מאוחר יותר התייחס להחלטה ללכת לבחירות שר האוצר, משה כחלון: "לפני זמן קצר יצאנו מישיבת ראשי הקולאיציה וקיבלנו החלטה משותפת שזה הזמן ללכת לבחירות. אנחנו מסיימים למעשה ארבע שנות כהונה של הכנסת ועד שתורכב שהממשלה זו גם ארבע שנות כהונת ממשלה. זה הישג יפה. ממשלה שכמעט אף אחד לא האמין שהיא תסיים את ימיה. אנחנו יודעים שכרגע קשה מאוד לתפקד, וכדי לשמור על יציבות כלכלית במשק וסיבות נוספות החלטנו יחד לגשת לבחירות מהר ככל שניתן, כי כמה שהבחירות יותר קצרות זה פחות עלויות למדינה ופחות עלויות למפלגות". בהמשך, יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי אמר: "הבחירות האלה הן בין נתניהו לביני. כל השחקנים האחרים כבר הודיעו שיישבו בממשלתו".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני, הוסיפה: "נפל הפור ואני מקווה שאיתו תיפול הממשלה. ערב פסח זו הזדמנות טובה לנקות את החמץ. יום הבחירות צריך להיות יום המהפך. זה יכול לקרות, זה חייב לקרות לטובת מדינת ישראל. היום חוזרת התקווה לישראל ואפשר לנשום לרווחה. עוצרים את חקיקת הסיפוח, הקיפוח והרס הדמוקרטיה ושלטון החוק. מרגע זה אין להם מנדט ונדאג שלא יקבלו חדש. בדרכו החוצה נתניהו עוד ינסה להרוס את מה שנשאר מהדמוקרטיה הישראלית ואנחנו נעמוד כחומה בצורה נגד כל נסיון כזה. הוא ינסה לגייס את הציבור לאינטרסים האישיים שלו, הוא נתניהו בעט מזמן בממלכתיות ובערכים של ישראל אבל אלה הערכים ששמרו אותנו מאוחדים שבעים שנה ואנחנו נשמור עליהם".