לפיד: "אם הפלתי הממשלה עם 11 ח"כים - כנראה שאני באמת קוסם"

יו"ר יש עתיד התייחס בריאיון להחלטתו לא לתמוך בחוק הגיוס, שהובילה להכרזה על בחירות, לשאיפותיו להרכיב ממשלת אחדות בראשותו ולפגישותיו עם מוזס: "הכול נקי וחוקי"

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, התראיין הערב (שני) לחדשות עשר והתייחס להפלת הממשלה על רקע חוק הגיוס, על תיקי נתניהו, השיחות עם מו"ל ידיעות אחרונות ארנון (נוני) מוזס שנחשפו בחדשות עשר והפילוג שיוצר לטענתו ראש הממשלה לצרכיו הפוליטיים.

"אם הצלחתי להפיל את הממשלה עם 11 ח"כים - כנראה שאני באמת קוסם", אמר לפיד, לאחר שנתניהו קרא לו "הודיני", כי לא הסכים לתמוך בחוק הגיוס, לאחר שתמך בו בעבר. "הם לקחו את חוק הגיוס וניסו לעשות עליו קומבינה מושחתת בכסף שלכם ושלי. אין שום דבר קדוש בעיניהם. אמרנו להם 'נעזור לכם עם החוק, רק אל תרמו', והם לא הצליחו להתאפק".

בווידאו: נתניהו קורא ללפיד "הודיני"

"מעניין אותי שיותר חרדים יתגייסו ויצאו לשוק העבודה", הסביר לפיד. "אמסלם אמר בקולו בוועדה, בחוק יש סנקציות נגד הישיבות. הם הבטיחו לחרדים כסף מתחת לשולחן, ואמרו שאם יהיו סנקציות ישלמו לחרדים. הם רימו את הרמטכ"ל וצה"ל".

"בברירה בין ערכים לפוליטיקה תמיד אעדיף ערכים", אמר. "מה שחשוב באמת זה ביטחון, כלכלה, יוקר מחיה וגיוס חרדים, כי זה פצע פתוח בליבה של החברה הישראלית. הגיע הזמן להיפטר מהממשלה הרעה הזאת. היחידים שיכולים לנצח זה יש עתיד ואני. אני רץ לראשות הממשלה. לאף אחד, אולי להוציא את הליכוד, אין ארגון ברמה של יש עתיד".

"אם ארכיב את הממשלה הבאה אפנה לליכוד ולעבודה להרכיב ממשלת אחדות לאומית", הבטיח יו"ר יש עתיד. "הדבר הנורא שנתניהו עשה לנו זה לפרק אותנו מבפנים. נדמה לי שמה שישראל זקוקה לו זה איזשהו סוג של אחדות".

על הגשה אפשרית של כתבי אישום נגד נתניהו, אמר: "אם יהיה כתב אישום לא אשב בממשלה שלו נקודה. הוא לא היה אמור להישאר בתפקיד עם ההמלצות האלה. וראש ממשלה שחתום על עסקת הצוללות לא צריך להישאר בתפקידו".

על פגישתו עם בני גנץ, אמר: "אני נפגש עם כל השחקנים הרלוונטיים כדי לנסות לייצר חבירות נכונות במרכז בשביל לנצח את הבחירות. אם המרכז יהיה מפוצל לא ננצח, אם יתאחדו מאחורי יש עתיד כן ננצח".

 מול ידיעות אחרונות, ארנון נוני מוזס
 

לפיד על הפגישות: "הכול נקי וחוקי". מו"ל ידיעות אחרונות, ארנון נוני מוזס ( חדשות עשר)

 

על הפגישות עם נוני מוזס, הבהיר: "אני נפגש עם אנשים ועושה איתם שיחות רקע. כשהוא נפגש עם אנשים יוצאים מזה כתבי אישום ושוחד, וכשאני נפגש עם אנשים, ברור שהכול נקי וחוקי".

כשנשאל כמה פעמים נפגש עם מוזס, ענה: "אני לא מתכונן לנסות להסביר בכל פעם שלשכת ראש הממשלה מתדרכת וזורקת שקרים לאוויר, כי הם עוסקים בלשקר וליצור אווירה שלפיה כולם מושחתים".

לסיכום אמר: "אני מכיר את נתניהו הרבה מאוד שנים. קרה לו משהו, האיש לא מה שהיה. צריך לזכור שיש לו זכויות ולא אלך למקום המכפיש, אבל קרה לו משהו. הגיע הזמן להמשיך הלאה. יושב ראש ממשלת ישראל וכותב ב-2:00 בלילה פוסטים מוטרפים נגד עיתונאים, אלשיך ואחרים. הדבר הפרנואידי שמנסה כל הזמן להכפיש הוא מסוכן, והוא לא היה כזה בעבר".

ישראל הולכת לבחירות

לאחר שלפיד הודיע כי לא יתמוך בחוק הגיוס, החליטו היום ראשי המפלגות, בתום ישיבת ראשי מפלגות הקואליציה לפזר את הכנסת ולקיים בחירות בתחילת אפריל, לאחר קדנציה של ארבע שנים מלאות. ראשי המפלגות הודיעו כי "מתוך אחריות תקציבית ולאומית, הוחלט על פיזור הכנסת. השותפות בכנסת ובממשלה תימשך גם בתקופת הבחירות". בתום ישיבת ראשי המפלגות בכנסת הוחלט כי הבחירות ייערכו בתשעה באפריל. בהתאם להחלטת ראשי המפלגות, שרת המשפטים איילת שקד מכינה את הצעת החוק לפיזור הכנסת ושקד תקיים על כך משאל טלפוני של ועדת שרים לחקיקה מחר בבוקר. החוק עצמו יובא לאישור הכנסת ביום רביעי.

כאמור, לאחר ההחלטה, לעג נתניהו ללפיד בישיבת סיעת הליכוד: "הלוליין הגדול ביותר בכל הזמני היה הודיני, אני חושב שלפיד יצטרך לגלות תכונות של הודיני כדי לצאת מהדבר הזה, שהוא אמר שיתמוך בחוק הזה, הבאנו אותו, וכעת הוא לא תומך בחוק".

לאחר מכן אמר: "אנו נלך לציבור כדי לקבל את המנדט להמשיך לעשות. הקואליציה הנוכחית היא הגרעין לקואליציה הבאה. אנחנו באים לבקש מנדט ברור מהבוחר להמשיך להוביל את ישראל בדרכנו".