בחירות 2019: לוח הזמנים המלא בדרך אל הקלפי

מועד הבחירות נקבע לתשעה באפריל, כשסגירת הרשימות לכנסת צריכה להסתיים עד 21 בפברואר, אז יחל שלב התעמולה. את סקר המנדטים האחרון ניתן יהיה לפרסם בחמישה באפריל

בחירות 2019: אתמול (שני) החליטו ראשי הקואליציה על הקדמת הבחירות לתשעה באפריל, עשרה ימים לפני ליל הסדר. עד ליום זה יחלפו 106 ימים של מלחמת כל ובכל, אך יש כמה תאריכי מפתח חשובים שצריך לשים לב אליהם.

הכנסת ה-20 תפוזר בימים הקרובים, ככל הנראה כבר ביום רביעי, ואז תיפתח עונת הפריימריז. עד סוף ינואר, אולי תחילת פברואר, תבחר כל מפלגה דמוקרטית את רשימת החברים בה וסדר המועמדים. ברשימה זו נמצאות בין היתר מפלגות הליכוד, העבודה, הבית היהודי ומרצ.

 
 
 
 בחירות 2019
 

בחירות 2019 (חדשות עשר)

 

עונת המלפפונים שתהיה רצופת איחודים, פילוגים וכוכבים שינופפו ברשימות נוצצות יותר או פחות תסתיים ב-21 בפברואר, 45 ימים לפני מועד הבחירות. בשלב זה תתחיל תעמולה ממוקדת, בכל אמצעי התקשורת – וברוח הזמן, בעיקר דרך הטלפון החכם והרשתות החברתיות. הציבור יוצף במסרים, תחינות, שאלות ממוקדות וגם סקרים רבים, שהאחרונים בהם יפורסמו ביום שישי האחרון שלפני הבחירות, החמישה באפריל.

מערכת הבחירות לכנסת ה-21 תגיע לשיאה כאמור בתשעה באפריל. אך ביום זה תיערך דרמה גדולה לא פחות, כשייערך רבע גמר ליגת האלופות בכדורגל. המשחקים לא אמורים להפריע למימוש הזכות הדמוקרטית, שכן הם מתקיימים בשעות הערב. עם זאת, חובבי הכדורגל ייאלצו לזפזפ בין ערוצי הספורט לצפייה באולפני ליל הבחירות.

מדינת ישראל הולכת לבחירות

בתום ישיבת ראשי מפלגות הקואליציה, החליטו אתמול ראשי המפלגות פה אחד לפזר את הכנסת ולקיים בחירות בתחילת אפריל, לאחר קדנציה של ארבע שנים מלאות. ראשי המפלגות הודיעו כי "מתוך אחריות תקציבית ולאומית, הוחלט על פיזור הכנסת. השותפות בכנסת ובממשלה תימשך גם בתקופת הבחירות". בתום ישיבת ראשי המפלגות בכנסת הוחלט כי הבחירות ייערכו בתשעה באפריל. בהתאם להחלטת ראשי המפלגות, שרת המשפטים שקד מכינה את הצעת החוק לפיזור הכנסת ושקד תקיים על כך משאל טלפוני של ועדת שרים לחקיקה מחר בבוקר. החוק עצמו יובא לאישור הכנסת ביום רביעי.

ההחלטה להקדים את מועד הבחירות הגיעה לאחר שראשי הקואלציה נוכחו לגלות כי יאיר לפיד לא ייתן את תמיכתו לחוק הגיוס. המשמעות היא שלא ניתן להעביר את החוק, ולא לפתור את משבר הגיוס,  ולפיכך הוחלט ללכת לבחירות. ראש הממשלה נתניהו יזם את פיזור הכנסת, לאחר שאמר שאין לו דרך לקיים את הקואליציה הנוכחית, ועל כן אין מנוס מפיזורה.