האפשרויות של מנדלבליט: כיצד ישפיעו הבחירות על חקירות רה"מ?

החלטת היועמ"ש צפויה להתקבל בהתבסס על השלמות החקירה הדרושות בתיקי נתניהו. גורם משפטי בכיר: "עובדים על החקירות במלוא המרץ" • בינתיים, הממשלה לא תוכל למנות מפכ"ל

בחירות 2019: ההחלטה ללכת לבחירות נעשתה בצל חקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו. בפני היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, עומדות שתי אפשרויות: האם לפרסם את החלטתו בתיקי נתניהו לפני מועד הבחירות או אחריהן. על פי ההערכות, אם מנדלבליט לא יצטרך השלמות חקירה הוא יפרסם את החלטתו כבר באמצע חודש פברואר או לכל המאוחר בתחילת חודש מארס. מנגד, אם הוא יצטרך השלמות חקירה או חקירה נוספת של רה"מ - החלטתו תמתין לסיום מערכת הבחירות.

בתוך כך, לחדשות עשר נודע כי ראש הממשלה התייעץ בימים האחרונים עם מקורביו ועורכי דינו בעניין הקדמת הבחירות. כמו כן, גורם משפטי בכיר התייחס היום (שני) לנושא, ואמר כי "אנחנו רק בתחילת הדיונים אצל היועמ"ש לגבי החלטה בחקירות נתניהו". "אנחנו עוד לא יודעים מתי מנדלבליט יחליט סופית", הוסיף הגורם המשפטי. "נכון לעכשיו עובדים על החקירות במלוא המרץ והקדמת הבחירות לא תשפיע עלינו".

 
 
ראש הממשלה בנימין נתניהו
 

בנימין נתניהו בחירות (חדשות עשר)

 

בתגובה, מסר משרד המשפטים כי: "הרינו להבהיר כי תהליך העבודה על תיקי החקירה הנוגעים לראש הממשלה נמשך כמתוכנן. מדובר בתהליך עבודה סדור ומקצועי, שאיננו תלוי בארועים פוליטיים".

"מכל מקום, קיימת הנחיית יועץ משפטי לממשלה בנושא 'מדיניות התביעה והאכיפה לפני הבחירות לכנסת ולרשויות המקומיות'. הנחייה זו פומבית ומפורסמת באתר משרד המשפטים. ככל שהכנסת תתפזר - רשויות אכיפת החוק תפעלנה לפי ההנחייה. כל פרסום אחר הוא בגדר ספקולציה בלבד, נוכח העובדה שתאריך סיום העבודה על התיקים עדיין לא ידוע", לשון הודעת משרד המשפטים.

ההנחיה שאליה מתייחסת תגובת משרד המשפטים קובעת כי "ככלל, אין מקום להשהות טיפול בתיקים נגד נבחרי ציבור או מועמדים, שהגיעו לאחר חקירה לפרקליטות או לתביעה המשטרתית לצורך החלטה אם להגיש כתב אישום. ואולם, הטיפול יהיה תוך מתן הדעת לזהירות הנדרשת, ולפי הצורך יובאו הדברים בפני היועץ".

כמו כן, בעקבות ההחלטה על בחירות, לא ניתן יהיה לבחור מפכ"ל חדש למשטרה עד לאחר הבחירות. ניצב מוטי כהן ימשיך להיות ממלא מקום המפכ"ל עד לאחר הבחירות ועד אחרי הקמת הקואליציה, אלא אם השר לביטחון פנים ארדן יחליט על ממלא מקום אחר. 

 אביחי מנדלבליט בוועידת גלובס לעסקים
 

אביחי מנדלבליט בוועידת גלובס לעסקים (חדשות עשר)

 

כזכור, בתום ישיבת ראשי מפלגות הקואליציה, החליטו היום ראשי המפלגות פה אחד לפזר את הכנסת ולקיים בחירות בתחילת אפריל, לאחר קדנציה של ארבע שנים מלאות. ראשי המפלגות הודיעו כי "מתוך אחריות תקציבית ולאומית, הוחלט על פיזור הכנסת. השותפות בכנסת ובממשלה תימשך גם בתקופת הבחירות". מסתמן כי הבחירות ייערכו בתשעה באפריל.

ההחלטה להקדים את מועד הבחירות הגיעה לאחר שראשי הקואלציה נוכחו לגלות כי יאיר לפיד לא ייתן את תמיכתו לחוק הגיוס. המשמעות היא שלא ניתן להעביר את החוק, ולא לפתור את משבר הגיוס,  ולפיכך הוחלט ללכת לבחירות. ראש הממשלה נתניהו יזם את פיזור הכנסת, לאחר שאמר שאין לו דרך לקיים את הקואליציה הנוכחית, ועל כן אין מנוס מפיזורה. 

עקב הקדמת הבחירות, בשבועות הקרובים יובא לאישור הכנסת חוק לפיזור הכנסת, שככל הנראה יעבור ברוב גדול ויזכה לתמיכה הן מצד הקואליציה, והן מצד האופוזיציה. היות שהחודשים הקרובים יהיו תקופת בחירות, הרי שלא תתקיים עוד חקיקה בכנסת ושלל חוקים שעומדים כעת על סדר היום - לא יקודמו. ביניהם, "חוק גדעון סער" שראש הממשלה ביקש להעביר, חוק גירוש משפחות מחבלים, וחוק הסדרת מאחזים ביהודה ושומרון. משמעות נוספת של הקדמת הבחירות היא שלא ניתן יהיה למנות מפכ"ל עד אחרי הבחירות, כלומר, ממלא המקום יכהן בתפקיד עד לאחר הבחירות, ועד אחרי הקמת הקואליציה.

בעקבות ההכרזה על הבחירות המוקדמות, מחריפות הירידות בבורסה והמדדים המובילים בת״א יורדים ב-1.7%. זאת, בשל העובדה שמערכת פוליטית שנכנסת לבחירות מכניסה את שוק ההון לחוסר ודאות. מבחינה כלכלית, זהו תזמון בעייתי ללכת לבחירות.