ראשי המפלגות החליטו: הכנסת תפוזר, בחירות באפריל

לאחר הודעת לפיד כי יתנגד לחוק הגיוס, ראשי הקואליציה החליטו פה אחד ללכת לבחירות, ב-9 בחודש. "השותפות בכנסת ובממשלה תימשך גם בתקופת הבחירות"

הולכים לבחירות: בתום ישיבת ראשי מפלגות הקואליציה, החליטו היום (שני) ראשי המפלגות פה אחד לפזר את הכנסת ולקיים בחירות בתחילת אפריל, לאחר קדנציה של ארבע שנים מלאות. ראשי המפלגות הודיעו כי "מתוך אחריות תקציבית ולאומית, הוחלט על פיזור הכנסת. השותפות בכנסת ובממשלה תימשך גם בתקופת הבחירות". בתום ישיבת ראשי המפלגות בכנסת הוחלט כי הבחירות ייערכו בתשעה באפריל. בהתאם להחלטת ראשי המפלגות, שרת המשפטים איילת שקד מכינה את הצעת החוק לפיזור הכנסת ושקד תקיים על כך משאל טלפוני של ועדת שרים לחקיקה מחר בבוקר. החוק עצמו יובא לאישור הכנסת ביום רביעי.

ההחלטה להקדים את מועד הבחירות הגיעה לאחר שראשי הקואלציה נוכחו לגלות כי יאיר לפיד לא ייתן את תמיכתו לחוק הגיוס. המשמעות היא שלא ניתן להעביר את החוק, ולא לפתור את משבר הגיוס,  ולפיכך הוחלט ללכת לבחירות. ראש הממשלה נתניהו יזם את פיזור הכנסת, לאחר שאמר שאין לו דרך לקיים את הקואליציה הנוכחית, ועל כן אין מנוס מפיזורה. 

 נתניהו בהצהרה לתקשורת על חשיפת מנהרת חיזבאללה
 

ראש הממשלהנתניהו (חדשות עשר )

 

לאחר ההחלטה, אמר נתניהו בישיבת סיעת הליכוד: "אנו נלך לציבור כדי לקבל את המנדט להמשיך לעשות. הקואליציה הנוכחית היא הגרעין לקואליציה הבאה. אנחנו באים לבקש מנדט ברור מהבוחר להמשיך להוביל את ישראל בדרכנו".

מאוחר יותר התייחס להחלטה ללכת לבחירות שר האוצר, משה כחלון: "לפני זמן קצר יצאנו מישיבת ראשי הקולאיציה וקיבלנו החלטה משותפת שזה הזמן ללכת לבחירות. אנחנו מסיימים למעשה ארבע שנות כהונה של הכנסת ועד שתורכב שהממשלה זו גם ארבע שנות כהונת ממשלה. זה הישג יפה. ממשלה שכמעט אף אחד לא האמין שהיא תסיים את ימיה. אנחנו יודעים שכרגע קשה מאוד לתפקד, וכדי לשמור על יציבות כלכלית במשק וסיבות נוספות החלטנו יחד לגשת לבחירות מהר ככל שניתן, כי כמה שהבחירות יותר קצרות זה פחות עלויות למדינה ופחות עלויות למפלגות". בהמשך, יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי אמר: "הבחירות האלה הן בין נתניהו לביני. כל השחקנים האחרים כבר הודיעו שיישבו בממשלתו".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני, הוסיפה: "נפל הפור ואני מקווה שאיתו תיפול הממשלה. ערב פסח זו הזדמנות טובה לנקות את החמץ. יום הבחירות צריך להיות יום המהפך. זה יכול לקרות, זה חייב לקרות לטובת מדינת ישראל. היום חוזרת התקווה לישראל ואפשר לנשום לרווחה. עוצרים את חקיקת הסיפוח, הקיפוח והרס הדמוקרטיה ושלטון החוק. מרגע זה אין להם מנדט ונדאג שלא יקבלו חדש. בדרכו החוצה נתניהו עוד ינסה להרוס את מה שנשאר מהדמוקרטיה הישראלית ואנחנו נעמוד כחומה בצורה נגד כל נסיון כזה. הוא ינסה לגייס את הציבור לאינטרסים האישיים שלו, הוא נתניהו בעט מזמן בממלכתיות ובערכים של ישראל אבל אלה הערכים ששמרו אותנו מאוחדים שבעים שנה ואנחנו נשמור עליהם".

אבי גבאי
 

אבי גבאי (חדשות עשר )

 

בעקבות ההחלטה, בשבועות הקרובים יובא לאישור הכנסת חוק לפיזור הכנסת, שככל הנראה יעבור ברוב גדול ויזכה לתמיכה הן מצד הקואליציה, והן מצד האופוזיציה. היות שהחודשים הקרובים יהיו תקופת בחירות, הרי שלא תתקיים עוד חקיקה בכנסת ושלל חוקים שעומדים כעת על סדר היום - לא יקודמו. ביניהם, "חוק גדעון סער" שראש הממשלה ביקש להעביר, חוק גירוש משפחות מחבלים, וחוק הסדרת מאחזים ביהודה ושומרון. משמעות נוספת של הקדמת הבחירות היא שלא ניתן יהיה למנות מפכ"ל עד אחרי הבחירות, כלומר, ממלא המקום יכהן בתפקיד עד לאחר הבחירות, ועד אחרי הקמת הקואליציה.

בעקבות ההכרזה על הבחירות המוקדמות, מחריפות הירידות בבורסה והמדדים המובילים בת״א יורדים ב-1.7%. זאת, בשל העובדה שמערכת פוליטית שנכנסת לבחירות מכניסה את שוק ההון לחוסר ודאות. מבחינה כלכלית, זהו תזמון בעייתי ללכת לבחירות.

מוקדם יותר, יו"ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, הודיע כי מפלגתו שינתה את עמדתה ולא תתמוך בחוק הגיוס. "לפני חודש עמדתי פה ודרשתי שנתניהו יתחייב בקולו שהחרדים לא יקבלו פיצוי כספי בקומבינה תמורת חוק הגיוס כי זה מה שהבטיחו לחרדים", אמר לפיד. "זו קומבינה. אמסלם אמר את זה בקולו בוועדה מול המצלמות. גם גורמי המקצוע באוצר קיבלו הנחייה להכין פיצוי כספי למפלגות החרדיות תמורת חוק הגיוס. זה לא חוק הגיוס. זה חוק גיוס כספים".

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד
 

יאיר לפיד בהצהרה (חדשות עשר)

 

"לא ניתן את ידנו לכך שמשתמטים יקבלו כסף מהמדינה. נתניהו לא אמר את המשפט האחד שהוא חייב להגיד - המפלגות החרדיות לא יקבלו כסף תמורת הגיוס כי הוא נכנע להם בכל דבר והוא מפחד", הוסיף לפיד. "גמרנו לחכות, גמרנו להיות פראיירים. יש עתיד תצביע נגד חוק הגיוס. הדיון נגמר, גם אם ראש הממשלה יגיד כעת בקולו שאין דיל עם החרדים, לא נצביע בעד החוק".

מוקדם יותר הודיעה מפלגת הליכוד כי "חוק הגיוס יובא ככתבו וכלשונו בדיוק כפי שתמכו בו ליברמן ולפיד בקריאה ראשונה, בלי שום שינוי". בתגובה, הבהירו בישראל ביתנו כי אם החוק יובא ללא שינוי, במפלגה יתמכו בו. לאחר מכן, כאמור, הודיע לפיד לתקשורת כי יש עתיד תתנגד לו.

"חוק הגיוס הוא עניין לאומי מהמעלה הראשונה ואסור לליברמן ולפיד להפוך אותו לפוליטיקה קטנה", נכתב בהודעת מפלגת השלטון. "ראש הממשלה נתניהו מחויב לחוק שגובש על ידי צה״ל. זו שעת מבחן לליברמן ולפיד: האם יעמדו בהתחייבותם לציבור ויתמכו בחוק, או שיעשו פוליטיקה קטנה על חשבון צה״ל והחברה הישראלית. הבחירה בידיהם".

 אבי גבאי בריאיון לבוקר אור

אבי גבאי בריאיון לבוקר אור (חדשות עשר)

 

בתוך כך, זעם רב נרשם בקרב שרי הליכוד בעקבות הודעת לפיד. שר המדע, אופיר אקוניס כתב כי "זהו הזיגזג הפוליטי הגדול של העשור". "זו ההוכחה הנחרצת לחוסר מנהיגותו ולצביעותו של לפיד", הוסיף אקוניס. "במקום לעמוד על עקרונותיו הוא בחר לנהוג כאחרון העסקנים הפוליטים. מהיום אמרו על לפיד: עסקנותו – אומנתו".

גם שר התיירות והקליטה יריב לוין תקף את לפיד ואמר כי "הוסרה המסכה מעל פניו של לפיד - מהות לחוד ועסקנות לחוד". "לפיד הוכיח שוב שהפוליטיקה הקטנה מובילה אותו, וגיוס החרדים ושילובם בחברה הם רק סיסמת בחירות", כתב לוין.

השרה לשווויון חברתי גילה גמליאל אמרה בתגובה להודעת לפיד כי "כנסת רביעית שלי אבל התנהגות פוליטית כ״כ קטנונית ומכוערת כמו של ליברמן ולפיד טרם ראיתי. הם בעצמם אמרו, עשרות פעמים, שיצביעו בעד החוק שהם תמכו בו בקריאה ראשונה. עכשיו הם נגד? מה נשתנה? כי אתם חושבים לדפוק את הליכוד? אין לכם ערכים? עקרונות? משהו? הכל בחיים זה חשבונות של מזנון הכנסת?".

גם יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי התייחס להודעת יו"ר יש עתיד. "יש זגזוגים טובים", אמר גבאי בישיבת סיעתו. "שמח שיש עתיד חזרה אל המחנה שמתנגד לבלוף הגיוס. בלוף שלא מביא לשוויון בנטל. כשיש עתיד עשו עיסקה עם ליברמן ותמכו בחוק בקריאה ראשונה קראנו להם כאן לחזור בהם. אני שמח שהם חזרו בהם".