הליכוד: חוק הגיוס יובא להצבעה כלשונו; לפיד: "נצביע נגדו"

יום לפני דיון בוועדת החוק, יו"ר "יש עתיד" הודיע כי מפלגתו שינתה את עמדתה, ולא תתמוך בו. נתניהו זימן את בכירי הממשלה לפגישה • השר לוין: "ייתכן שהחוק יפיל הממשלה"

משבר חוק הגיוס: יו"ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, הודיע היום (שני) כי מפלגתו שינתה את עמדתה ולא תתמוך בחוק הגיוס. "לפני חודש עמדתי פה ודרשתי שנתניהו יתחייב בקולו שהחרדים לא יקבלו פיצוי כספי בקומבינה תמורת חוק הגיוס כי זה מה שהבטיחו לחרדים", אמר לפיד. "זו קומבינה. אמסלם אמר את זה בקולו בוועדה מול המצלמות. גם גורמי המקצוע באוצר קיבלו הנחייה להכין פיצוי כספי למפלגות החרדיות תמורת חוק הגיוס. זה לא חוק הגיוס. זה חוק גיוס כספים".

"לא ניתן את ידנו לכך שמשתמטים יקבלו כסף מהמדינה. נתניהו לא אמר את המשפט האחד שהוא חייב להגיד - המפלגות החרדיות לא יקבלו כסף תמורת הגיוס כי הוא נכנע להם בכל דבר והוא מפחד", הוסיף לפיד. "גמרנו לחכות, גמרנו להיות פראיירים. יש עתיד תצביע נגד חוק הגיוס. הדיון נגמר, גם אם ראש הממשלה יגיד כעת בקולו שאין דיל עם החרדים, לא נצביע בעד החוק".

 
 
 יעקב ליצמן
 

יעקב ליצמן (רויטרס)

 

בתגובה להודעת לפיד, אמר השר יריב לוין כי "הוסרה המסכה מעל פניו של לפיד - מהות לחוד ועסקנות לחוד. לפיד הוכיח שוב שהפוליטיקה הקטנה מובילה אותו, וגיוס החרדים ושילובם בחברה הם רק סיסמת בחירות".

מוקדם יותר הודיעה מפלגת הליכוד כי "חוק הגיוס יובא ככתבו וכלשונו בדיוק כפי שתמכו בו ליברמן ולפיד בקריאה ראשונה, בלי שום שינוי". בתגובה, הבהירו בישראל ביתנו כי אם החוק יובא ללא שינוי, במפלגה יתמכו בו. לאחר מכן, כאמור, הודיע לפיד לתקשורת כי יש עתיד תתנגד לו.

"חוק הגיוס הוא עניין לאומי מהמעלה הראשונה ואסור לליברמן ולפיד להפוך אותו לפוליטיקה קטנה", נכתב בהודעת מפלגת השלטון. "ראש הממשלה נתניהו מחויב לחוק שגובש על ידי צה״ל. זו שעת מבחן לליברמן ולפיד: האם יעמדו בהתחייבותם לציבור ויתמכו בחוק, או שיעשו פוליטיקה קטנה על חשבון צה״ל והחברה הישראלית. הבחירה בידיהם".

בד בבד, ראש הממשלה נתניהו יקיים היום בשעה 13:00 ישיבה עם ראשי הקואליציה, שתעסוק ברובה בסוגיית חוק הגיוס המערערת את יציבות הממשלה. ככל הנראה, יבקש נתניהו להבין מסגן השר, יעקב ליצמן, אם חבריו למפלגה יפרשו מהממשלה במידה והחוק יעבור ללא שינוי. 

 השר יריב לוין בריאיון ל"המטה המרכזי"
 

השר יריב לוין בריאיון ל"המטה המרכזי" (חדשות עשר)

 

בתוך כך, כאמור, מפלגות ישראל ביתנו ויש עתיד שינו את עמדתם לגבי החוק, ולאחר שהצביעו בעדו בקריאה ראשונה, הן מאיימות להצביע נגדו. בשל כך, נכון לעכשיו אין לממשלה רוב כדי להעביר את החוק.

לקראת הדיון שעתיד להתקיים מחר בכנסת בדבר חוק הגיוס, אמר ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) כי "אנחנו כנראה לא נגיע לדיון, מכיוון שהליכוד הודיע שהוא לא מתכוון להכניס שום שינויים בהצעה, ובמתכונת הזאת אין לנו מה להוסיף לדיון". את הדברים אמר בריאיון לגלי צה"ל. "הליכוד וראש הממשלה החליטו להביא את החוק באותו אופן כמו שמשרד הביטחון הגיש אותו, ללא התיקונים שהצענו. במקרה הזה אנחנו לא נהיה שותפים בדיונים עצמם". עוד הדגיש מקלב כי "ברגע שהחוק עובר - הממשלה תיפול. אני לא יודע להגיד מתי זה יקרה". 

מפלגת ישראל ביתנו התייחסה אף היא לסוגייה: "הקואליציה, במהלך ציני, הופכת את חוק הגיוס מנושא מהותי לנושא אלקטורלי. הקואליציה יכלה להשלים את החקיקה בנושא חוק הגיוס כבר בתחילת מושב החורף, אך בגלל הכניעה ללחץ החרדים העדיפה לבקש דחייה נוספת מבג"ץ. עולה השאלה אם מדובר במשחק מכור, והליכוד הבטיח לראשי המפלגות החרדיות שבמידה ויהיו ישיבות שלא יעמדו ביעדי הגיוס וידרשו לשלם קנסות - הישיבות יפוצו בסכומי כסף זהים ממקור אחר. הבטחה כזו למעשה מרוקנת את החוק מתוכן. בנוסף, חייבים לבדוק את הטענה שהליכוד הבטיח לראשי המפלגות החרדיות לשנות את החוק בהתאם לדרישתם, מיד בתום הרכבת הממשלה הבאה".

הפגנת חרדים בירושלים (ארכיון)
 

הפגנת חרדים בירושלים  (חדשות עשר )

 

שר התיירות יריב לוין אמר כי "חוק הגיוס מגיע לישורת האחרונה, אין עיכובים. אמרנו לא פעם שאנחנו רוצים להשלים את המהלך הזה, ואני מקווה שהממשלה תשרוד את המהלך הזה. לפחות כרגע אני לא רואה כיצד שני הדברים הללו מתיישבים, בהחלט יכול להיות שזה החוק שיפיל את הממשלה". את הדברים אמר בריאיון לאילה חסון, בתחנת הרדיו 103FM. 

השר להגנת הסביבה, לירושלים ולמורשת, זאב אלקין אמר הבוקר בתוכנית "בוקר אור" כי "לא בטוח שהממשלה תוכל לצלוח את חוק הגיוס". "מבחינת החרדים אין היגיון בללכת לבחירות, כי לא מצפה לחרדים ממשלה טובה יותר", הוסיף אלקין.

לפני כשלושה שבועות נתן בג"ץ ארכה של חודש וחצי לחקיקת חוק הגיוס, שתוקפו נגמר בתחילת החודש. הפרקליטות ביקשה ארבעה חודשים נוספים לגיבוש נוסח חדש, זאת עקב טענתה כי התפטרות ישראל ביתנו מהקואליציה הובילה לכך שאין רוב מובטח לנוסח החוק הקיים.

כאמור, חוק הגיוס הוא אחד המכשולים העומדים בפני הקואליציה הצרה, וגורמים בסביבות ראש הממשלה נתניהו חששו שאם לא תינתן דחייה מבג"ץ, קיימת סבירות גבוהה שהחוק ייפול במליאה והממשלה תתפרק. יו״ר מפלגת ישראל ביתנו, ח״כ אביגדור ליברמן, הגיב להחלטה: "מצער שבג״ץ לא שם סוף פסוק לסוגיה הרגישה והכואבת המלווה את המדינה מיום הקמתה. בג״ץ בהחלטתו נתן אפשרות לגרירת רגליים נוספת של ממשלת ההישרדות והפך את נושא הגיוס לבעיה של מקח וממכר פוליטי החושף את הממשלה ללחצים ומניפולציות של גורמים אנטי ציוניים".

בתוך כך, כשבוע לאחר מכן נערכה בבני ברק הפגנה המונית של חרדים המשתייכים לפלג הירושלמי, במחאה על מעצר העריק החרדי יצחק אריה, ובמהלכה נעצרו 28 מפגינים. בהודעה שהוציאה "הוועדה להצלת עולם התורה" נמסר: "המאבק על עתידו של עולם התורה והיהדות כולה יימשך בכל הכוח, עד להסרת האיום המרושע האופף את היכלי הישיבות. חוק הגיוס חייב לחזור למצבו הקדום בו ניתן לכל תלמיד ישיבה פטור 'תורתו אומנותו', ללא התניות של יעדים ומכסות".