דיווח: נחתמה הפקודה לנסיגת הצבא האמריקני מסוריה

ב-CNN דווח כי שר ההגנה היוצא, ג'יימס מאטיס, חתם על הפקודה. כמו כן, דווח כי טראמפ אמר לארדואן, בשיחה בה קיבל את ההחלטה לסגת, כי "מעתה, סוריה כולה שלך"

  • פורסם ב:
  • 24/12/2018 03:10
  • |
  • עודכן ב:
  • 24/12/2018 07:28
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

הפקודה לנסיגת צבא ארה"ב מסוריה נחתמה הלילה (שני) - כך דווח ב-CNN בהתבסס על גורם ביטחוני אמריקני. ע"פ הדיווח, שר ההגנה היוצא, ג'יימס מאטיס, חתם על הפקודה. בשלב זה לא ידוע מתי תחל הנסיגה, אך היא צפויה להתחיל בשבועות הקרובים ולהימשך כמה שבועות

מוקדם יותר הלילה פורסם ב-CNN כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר למקבילו הטורקי, רג'פ טאיפ ארדואן, בשיחה בין השניים שנערכה ב-14 בדצמבר ובה החליט טראמפ על נסיגת צבא ארה"ב מסוריה כי "מעתה - סוריה כולה שלך, אנחנו סיימנו את דרכנו שם". הדיווח התבסס על בכיר בממשל האמריקני שקיבל לידיו את פרטי השיחה.

 
 
 
 ארדואן וטראמפ
 

ארדואן וטראמפ (רויטרס )

 

ע"פ הדיווח, טראמפ אמר את הדברים בכעס לאחר שארדואן הסביר לו כמה פעמים מדוע הנוכחות האמריקנית בסוריה מפריעה. גורם אחר, שמעורה בשיחה בין שני המנהיגים, אישר כי אכן ארדואן הוביל להחלטה של טראמפ לסגת מסוריה. הגורם הוסיף כי הנשיא הטורקי "נתן את מילתו" לטראמפ בכך שימשיך במאבק נגד דאע"ש ויביס את ארגון הטרור.

הבוקר, כתב טראמפ כתב בחשבון הטוויטר שלו: "נשיא טורקיה ארדואן הצהיר בפני כי הוא יחסל את מה שנותר מדאע"ש בסוריה. הוא אדם שיכול לעשות את זה, ובנוסף, טורקיה שוכנת ממש ליד סוריה. הכוחות שלנו חוזרים הביתה".

אתמול שוחח טראמפ עם ארדואן על נסיגת הכוחות האמריקניים מסוריה, על דאע"ש ועל הרחבת קשרי הסחר בין המדינות. בחשבון הטוויטר שלו כתב הנשיא האמריקני כי "הייתה לי שיחה ארוכה ופורה עם נשיא טורקיה ארדואן. שוחחנו על דאע"ש, על המעורבות המשותפת שלנו בסוריה והנסיגה האיטית והמתואמת של כוחות ארצות הברית מהאזור. אחרי הרבה שנים, הם חוזרים הביתה. כמו כן, דנו בהרחבת הסחר".

במקביל, טראמפ הודיע בחשבון הטוויטר שלו כי עזיבתו של שר ההגנה ג'יימס מאטיס תוקדם לתחילת ינואר, במקום סוף פברואר, ומחליפו יהיה סגנו, פטריק שנהאן. עם זאת, טרם התברר האם שנהאן יהיה מחליף קבוע או זמני. זאת, לאחר שביום שישי מאטיס הכריז כי יסיים את תפקידו בצל הודעה על נסיגת צבא ארצות הברית מסוריה, דבר שככל הנראה התנגד אליו. "אני שמח לבשר כי סגן שר ההגנה המוכשר שלנו, פטריק שנהאן, יהיה שר ההגנה בפועל החל מה-1 בינואר. לפטריק יש רשימה ארוכה של הישגים בעת ששימש כסגן השר ובשרותו בחברת בואינג. הוא יהיה נהדר", כתב. 

אתמול, בישיבת שרי הליכוד, נתניהו התייחס לסוגיית נסיגת הכוחות האמריקניים מסוריה ואמר כי ״ההחלטה להוציא את 2,000 חיילי ארה"ב מסוריה לא תשנה את המדיניות העקבית שלנו: אנחנו נמשיך לפעול נגד הניסיון של איראן להתבסס צבאית בסוריה, ובמידת הצורך - אף נרחיב את פעולתנו שם. אני מבקש להרגיע את המודאגים - שיתוף הפעולה שלנו עם ארה"ב נמשך במלוא עוזו, ומתבצע בתחומים רבים: בתחום המבצעי, בתחום המודיעיני ובתחומים ביטחוניים רבים נוספים".

בתוך כך, נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר אתמול כי הוא "חש צער" על ההחלטה של מקבילו האמריקני לסגת מסוריה. "עלינו להיות יכולים לסמוך על בעלת בריתנו", אמר מקרון במהלך מסיבת עיתונאים בצ'אד.

נתניהו בישיבת הממשלה
 

נתניהו בישיבת הממשלה (רויטרס)

 

מוקדם יותר אתמול, הרמטכ"ל גדי איזנקוט הגיב גם הוא להוצאת החיילים האמריקניים וטען כי "מדובר באירוע משמעותי, אבל לא צריך להפריז בו. צה"ל פעל לאורך כל התקופה באופן עצמאי, והאמריקנים מקבלים את ההחלטה כשמערכת היחסים בין הצבאות היא בשיא, היחסים הם מעולים ומתקיימת חלוקת ידע משותף, מודיעין יכולות". את הדברים אמר איזנקוט בכנס "צה"ל והחברה הישראלית" שנערך במרכז הבינתחומי בהרצליה. עוד התייחס הרמטכ"ל לחזית הפלסטינית והדגיש כי ההחלטות המתקבלות "צריכות להיות מושכלות ולא של רגש".

איזנקוט סקר את מערכת היחסים המדינית בזירה הצפונית במהלך השנים האחרונות, ואמר כי "השהייה הרוסית באזור מסוף שנת 2015 יצרה מצב חדש וחייבה אותנו לשיח, לבניית מנגנון למניעת חיכוך. היא הייתה גורם משפיע באופן שבו הפעלנו את הכוח לאורך התקופה. בארבע השנים האחרונות היה מאמץ מול ההתבססות האיראנית בסוריה, ולזה מצטרף המאמץ מול חזבאללה שפעל לבנות יכולת רחבה מאוד. גם תופעת דאע"ש, שהתבססה בראשית 2015, העסיקה מאוד את הצבא בארבע השנים האחרונות".

"האתגר הביטחוני משול בעיניי לקרחון גדול מאוד, שחלקו ניכר לעין הציבורית וחלקו הגדול הוא נסתר מן העין", הדגיש איזנקוט. "בחלק שנסתר מהעין הצבא פועל נגד האיום האיראני הרב מימדי, איום של חזבאללה, הגרעין האיראני ואתגרים נוספים. העין הציבורית רואה את מה קורה כאן ועכשיו, בדרך כלל יהודה ושומרון ועזה. המאמץ נגד ההתבססות האיראנית בסוריה היה האמץ העיקרי בארבע השנים האחרונות, ולצערי האזרח הישראלי מתוודע לאירוע הזה בצורה משמעותית כשמופל מטוס F-16 באחת התקיפות בסוריה. היו מאות רבות של פעולות ותקיפות אוויריות שהיו לתועלת מדינת ישראל, רחוקות מהעין, חשבנו שנכון לא לפרסם אותן - גם אם זה היה יוצר יותר קרדיט ואהדה".

 הרמטכ"ל גדי איזנקוט נואם בכנס בבינתחומי
 

הרמטכ"ל גדי איזנקוט נואם בכנס בבינתחומי (הבינתחומי הרצליה)

 

כאמור, בשבוע שעבר הודיע הבית הלבן כי ארצות הברית החלה להסיג את כוחותיה מסוריה. פקיד אמריקני אמר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי כל אנשי מחלקת המדינה המוצבים בסוריה יעזבו את המדינה בתוך יממה, והוסיף כי "פרק הזמן שבו יעזבו החיילים האמריקנים את סוריה הוא בין 60 ל-100 ימים".

בהודעה הרשמית שהוציא הבית הלבן נכתב כי "לפני חמש שנים דאע"ש היה עוצמתי ומסוכן מאוד במזרח התיכון, אך מאז ארה"ב הצליחה להביס את החליפות. ניצחונות אלה אינם מציינים את סופה של הקואליציה העולמית, אלא ההחלטה להחזיר את הכוחות נובעת ממעבר לשלב הבא במאבק". כמו כן, נכתב בהצהרה כי "ארה"ב ובעלות בריתה ימשיכו לשמור על האינטרסים בכל עת ולפעול יחדיו כדי למגר את הטרור האיסלאמי רדיקלי". הודעת הבית הלבן הגיעה מספר שעות לאחר ש"רויטרס" דיווחה כי נשקלת נסיגה אמריקנית. כמה שעות לאחר הודעת הבית הלבן, גם הפנטגון סיפק הודעה דומה.