תקרית בצפון: לוחמי צה"ל ירו לעבר חמושים שחצו את הגבול בגולן

לפי הודעת הצבא, קבוצת אנשים עברו את "קו אלפא", אך לא עברו את גדר הגבול הנמצאת מעט ממערבה לו. אין נפגעים ישראלים בתקרית

  • פורסם ב:
  • 23/12/2018 23:08
  • |
  • עודכן ב:
  • 24/12/2018 00:10
  • |
  • כתבים:
  • אלי לוי

דובר צה"ל הודיע אמש (ראשון) כי לוחמי צה"ל ירו לעבר חמושים שזוהו חוצים את קו הגבול בין סוריה לישראל ברמת הגולן. אין נפגעים ישראלים בתקרית. לפי הודעת הצבא, החמושים חצו את "קו אלפא", אך לא חצו את הגדר הנמצאת ממערב לו.

בשבוע שעבר הודיע הבית הלבן כי ארצות הברית החלה להסיג את כוחותיה מסוריה. אתמול בבוקר, בישיבת שרי הליכוד, נתניהו התייחס לסוגיית נסיגת הכוחות ואמר כי ״ההחלטה להוציא את 2,000 חיילי ארה"ב מסוריה לא תשנה את המדיניות העקבית שלנו: אנחנו נמשיך לפעול נגד הניסיון של איראן להתבסס צבאית בסוריה, ובמידת הצורך - אף נרחיב את פעולתנו שם. אני מבקש להרגיע את המודאגים - שיתוף הפעולה שלנו עם ארה"ב נמשך במלוא עוזו, ומתבצע בתחומים רבים: בתחום המבצעי, בתחום המודיעיני ובתחומים ביטחוניים רבים נוספים".

  חיילי צבא ארה"ב בסוריה
 

חיילי צבא ארה"ב בסוריה ( רויטרס)

 

מוקדם יותר אתמול, הרמטכ"ל גדי איזנקוט הגיב גם הוא להוצאת החיילים האמריקניים וטען כי "מדובר באירוע משמעותי, אבל לא צריך להפריז בו. צה"ל פעל לאורך כל התקופה באופן עצמאי, והאמריקנים מקבלים את ההחלטה כשמערכת היחסים בין הצבאות היא בשיא, היחסים הם מעולים ומתקיימת חלוקת ידע משותף, מודיעין יכולות". את הדברים אמר איזנקוט בכנס "צה"ל והחברה הישראלית" שנערך במרכז הבינתחומי בהרצליה. עוד התייחס הרמטכ"ל לחזית הפלסטינית והדגיש כי ההחלטות המתקבלות "צריכות להיות מושכלות ולא של רגש".

"האתגר הביטחוני משול בעיניי לקרחון גדול מאוד, שחלקו ניכר לעין הציבורית וחלקו הגדול הוא נסתר מן העין", הדגיש איזנקוט. "בחלק שנסתר מהעין הצבא פועל נגד האיום האיראני הרב מימדי, איום של חזבאללה, הגרעין האיראני ואתגרים נוספים. העין הציבורית רואה את מה קורה כאן ועכשיו, בדרך כלל יהודה ושומרון ועזה. המאמץ נגד ההתבססות האיראנית בסוריה היה האמץ העיקרי בארבע השנים האחרונות, ולצערי האזרח הישראלי מתוודע לאירוע הזה בצורה משמעותית כשמופל מטוס F-16 באחת התקיפות בסוריה. היו מאות רבות של פעולות ותקיפות אוויריות שהיו לתועלת מדינת ישראל, רחוקות מהעין, חשבנו שנכון לא לפרסם אותן - גם אם זה היה יוצר יותר קרדיט ואהדה".

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים (רויטרס)

 

כאמור, בהודעה הרשמית שהוציא הבית הלבן על רקע הסגת הכוחות נכתב כי "לפני חמש שנים דאע"ש היה עוצמתי ומסוכן מאוד במזרח התיכון, אך מאז ארה"ב הצליחה להביס את החליפות. ניצחונות אלה אינם מציינים את סופה של הקואליציה העולמית, אלא ההחלטה להחזיר את הכוחות נובעת ממעבר לשלב הבא במאבק". כמו כן, נכתב בהצהרה כי "ארה"ב ובעלות בריתה ימשיכו לשמור על האינטרסים בכל עת ולפעול יחדיו כדי למגר את הטרור האיסלאמי רדיקלי". הודעת הבית הלבן הגיעה מספר שעות לאחר ש"רויטרס" דיווחה כי נשקלת נסיגה אמריקנית. כמה שעות לאחר הודעת הבית הלבן, גם הפנטגון סיפק הודעה דומה. פקיד אמריקני אמר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי כל אנשי מחלקת המדינה המוצבים בסוריה יעזבו את המדינה בתוך יממה, והוסיף כי "פרק הזמן שבו יעזבו החיילים האמריקנים את סוריה הוא בין 60 ל-100 ימים".