ח"כים פנו לדיכטר: "על רה"מ להציג את המסמך הרוסי על סוריה"

שלושה חברי כנסת מהאופוזיציה דרשו לזמן את נתניהו לדיון בוועדת החוץ והביטחון כדי שיחשוף את המתווה שהגיש יועץ פוטין ונחשף בחדשות עשר, שאותו דחה. "ראוי שנדע"

חברת הכנסת מרב מיכאלי, ביחד עם חברי הכנסת עופר שלח ועומר בר-לב, שיגרו היום (ראשון) מכתב ליו"ר ועדת החוץ והביטחון אבי דיכטר, ובו הם דורשים ממנו לזמן את ראש הממשלה בנימין נתניהו לדיון בוועדה על מנת שיחשוף בפניהם את המסמך שהעביר יועצו של נשיא רוסיה ליועץ לביטחון לאומי, מאיר בן-שבת. המסמך, שנחשף בחדשות עשר, כלל מתווה לעסקה בין רוסיה לארה"ב בנוגע לסוריה ואיראן, ונדחתה כזכור על ידי נתניהו.

"לאור חשיבות הנושא לביטחון ישראל, חובה על ועדת הביטחון להבין מה בדיוק כללה ההצעה, מה היו השיקולים לדחייתה ומי הגורמים שהיו שותפים לקבלת ההחלטה", טענו השלושה ודרשו "לזמן את ראש הממשלה ושר הביטחון שיציג את מסמך ההצעה הרוסית במלואו בפני חברי הועדה ואת השיקולים שהביאו לדחייתה".

שלושת חברי הכנסת דרשו לזמן לדיון גם את היועץ לביטחון לאומי, מאיר בן-שבת, שקיבל לידיו את ההצעה הרוסית, וכמו כן את ראש המוסד וראש אמ"ן, על מנת שיציגו את ההשפעה של הנסיגה האמריקנית על המצב בסוריה.

 דרישה לדיווח לוועדת חוץ ובטחון בנוגע להצעה הרוסית

דרישה לדיווח לוועדת חוץ ובטחון בנוגע להצעה הרוסית ( חדשות עשר)

 

חברת הכנסת איילת נחמיאס-ורבין שלחה גם היא מכתב דומה לדיכטר, וכתבה כי היא דורשת להביא לוועדה כל מידע שנוגע להסכמים אזוריים אפשריים בנושא סוריה שישראל סרבה להם: "גם אם מדובר בטעמים מוצדקים, ראוי שנדע כי סופם של דברים כאלה להתגלות ויש עיוות בלתי מוסבר באופן שבו הדברים התגלגלו בסוגיה הסורית".

כזכור, יועצו לביטחון לאומי של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ניקולאי פטרושב, העביר ליועץ לביטחון לאומי לפני יותר משלושה חודשים מסמך לא רשמי ובו מתווה לעסקה בין רוסיה לארה"ב בנושא סוריה ואיראן. זאת, כחלק מעסקה גדולה יותר לשיפור היחסים בין מוסקבה לוושינגטון. ראש הממשלה נתניהו דחה את ההצעה.

בכיר ישראלי ציין כי אם ישראל לא היתה דוחה את ההצעה, ניתן היה להשתמש בה כדי להגיע ליציאה אמריקנית מסוריה כחלק מעסקה עם רוסיה שתביא ליציאת האיראנים מסוריה. לדבריו החלטת טראמפ לסגת חד-צדדית מסוריה הורידה את מנוף הלחץ העיקרי מול רוסיה ומול האיראנים בסוריה.