ארדואן וטראמפ, רויטרס

טראמפ בשיחה עם ארדואן: "הנסיגה מסוריה תהיה איטית ומתואמת"

נשיא ארה"ב שוחח עם מקבילו הטורקי על הוצאת הכוחות האמריקנים, על דאע"ש ועל הרחבת הסחר בין המדינות. במקביל, טראמפ הודיע כי עזיבתו של שר ההגנה תוקדם לתחילת ינואר

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, שוחח היום (ראשון) עם נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, על נסיגת הכוחות האמריקניים מסוריה, על דאע"ש ועל הרחבת קשרי הסחר בין המדינות.

בחשבון הטוויטר שלו כתב הנשיא כי "הייתה לי שיחה ארוכה ופורה עם נשיא טורקיה ארדואן. שוחחנו על דאע"ש, על המעורבות המשותפת שלנו בסוריה והנסיגה האיטית והמתואמת של כוחות ארצות הברית מהאזור. אחרי הרבה שנים, הם חוזרים הביתה. כמו כן, דנו בהרחבת הסחר".

במקביל, טראמפ הודיע בחשבון הטוויטר שלו כי עזיבתו של שר ההגנה ג'יימס מאטיס תוקדם לתחילת ינואר, במקום סוף פברואר, ומחליפו יהיה סגנו, פטריק שנהאן. עם זאת, טרם התברר האם שנהאן יהיה מחליף קבוע או זמני. זאת, לאחר שביום שישי מאטיס הכריז כי יסיים את תפקידו בצל הודעה על נסיגת צבא ארצות הברית מסוריה, דבר שככל הנראה התנגד אליו. "אני שמח לבשר כי סגן שר ההגנה המוכשר שלנו, פטריק שנהאן, יהיה שר ההגנה בפועל החל מה-1 בינואר. לפטריק יש רשימה ארוכה של הישגים בעת ששימש כסגן השר ובשרותו בחברת בואינג. הוא יהיה נהדר", כתב. 

שנהאן הצטרף לחברת "בואינג", העוסקת בתעופה ובמערכות חלל, בשנת 1986 ושירת במגוון תפקידים. ביניהם עבד בתפקידים בכירים במערכת טילי ההגנה של החברה, היה אחראי על תכניות התעופה של צבא ארצות הברית וניהל פיתוח מטוסים שונים. במארס אשתקד הודיע הנשיא טראמפ על מינויו של שנהאן כסגן שר ההגנה, ובחודש יולי החל לכהן בתפקיד.

 הנשיא טראמפ ושר ההגנה ג'ים מאטיס
 

הנשיא טראמפ ושר ההגנה ג'ים מאטיס ( רויטרס)

 

הבוקר, בישיבת שרי הליכוד, נתניהו התייחס לסוגיית נסיגת הכוחות האמריקניים מסוריה ואמר כי ״ההחלטה להוציא את 2,000 חיילי ארה"ב מסוריה לא תשנה את המדיניות העקבית שלנו: אנחנו נמשיך לפעול נגד הניסיון של איראן להתבסס צבאית בסוריה, ובמידת הצורך - אף נרחיב את פעולתנו שם. אני מבקש להרגיע את המודאגים - שיתוף הפעולה שלנו עם ארה"ב נמשך במלוא עוזו, ומתבצע בתחומים רבים: בתחום המבצעי, בתחום המודיעיני ובתחומים ביטחוניים רבים נוספים".

בתוך כך, נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר היום כי הוא "חש צער" על ההחלטה של מקבילו האמריקני לסגת מסוריה. "עלינו להיות יכולים לסמוך על בעלת בריתנו", אמר מקרון במהלך מסיבת עיתונאים בצ'אד.

מוקדם יותר היום, הרמטכ"ל גדי איזנקוט הגיב גם הוא להוצאת החיילים האמריקניים וטען כי "מדובר באירוע משמעותי, אבל לא צריך להפריז בו. צה"ל פעל לאורך כל התקופה באופן עצמאי, והאמריקנים מקבלים את ההחלטה כשמערכת היחסים בין הצבאות היא בשיא, היחסים הם מעולים ומתקיימת חלוקת ידע משותף, מודיעין יכולות". את הדברים אמר איזנקוט בכנס "צה"ל והחברה הישראלית" שנערך במרכז הבינתחומי בהרצליה. עוד התייחס הרמטכ"ל לחזית הפלסטינית והדגיש כי ההחלטות המתקבלות "צריכות להיות מושכלות ולא של רגש".

איזנקוט סקר את מערכת היחסים המדינית בזירה הצפונית במהלך השנים האחרונות, ואמר כי "השהייה הרוסית באזור מסוף שנת 2015 יצרה מצב חדש וחייבה אותנו לשיח, לבניית מנגנון למניעת חיכוך. היא הייתה גורם משפיע באופן שבו הפעלנו את הכוח לאורך התקופה. בארבע השנים האחרונות היה מאמץ מול ההתבססות האיראנית בסוריה, ולזה מצטרף המאמץ מול חזבאללה שפעל לבנות יכולת רחבה מאוד. גם תופעת דאע"ש, שהתבססה בראשית 2015, העסיקה מאוד את הצבא בארבע השנים האחרונות".

חיילי צבא ארה"ב בסוריה
 

חיילי צבא ארה"ב בסוריה ( רויטרס)

 

"האתגר הביטחוני משול בעיניי לקרחון גדול מאוד, שחלקו ניכר לעין הציבורית וחלקו הגדול הוא נסתר מן העין", הדגיש איזנקוט. "בחלק שנסתר מהעין הצבא פועל נגד האיום האיראני הרב מימדי, איום של חזבאללה, הגרעין האיראני ואתגרים נוספים. העין הציבורית רואה את מה קורה כאן ועכשיו, בדרך כלל יהודה ושומרון ועזה. המאמץ נגד ההתבססות האיראנית בסוריה היה האמץ העיקרי בארבע השנים האחרונות, ולצערי האזרח הישראלי מתוודע לאירוע הזה בצורה משמעותית כשמופל מטוס F-16 באחת התקיפות בסוריה. היו מאות רבות של פעולות ותקיפות אוויריות שהיו לתועלת מדינת ישראל, רחוקות מהעין, חשבנו שנכון לא לפרסם אותן - גם אם זה היה יוצר יותר קרדיט ואהדה".

כאמור, בשבוע שעבר הודיע הבית הלבן כי ארצות הברית החלה להסיג את כוחותיה מסוריה. פקיד אמריקני אמר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי כל אנשי מחלקת המדינה המוצבים בסוריה יעזבו את המדינה בתוך יממה, והוסיף כי "פרק הזמן שבו יעזבו החיילים האמריקנים את סוריה הוא בין 60 ל-100 ימים".

בהודעה הרשמית שהוציא הבית הלבן נכתב כי "לפני חמש שנים דאע"ש היה עוצמתי ומסוכן מאוד במזרח התיכון, אך מאז ארה"ב הצליחה להביס את החליפות. ניצחונות אלה אינם מציינים את סופה של הקואליציה העולמית, אלא ההחלטה להחזיר את הכוחות נובעת ממעבר לשלב הבא במאבק". כמו כן, נכתב בהצהרה כי "ארה"ב ובעלות בריתה ימשיכו לשמור על האינטרסים בכל עת ולפעול יחדיו כדי למגר את הטרור האיסלאמי רדיקלי". הודעת הבית הלבן הגיעה מספר שעות לאחר ש"רויטרס" דיווחה כי נשקלת נסיגה אמריקנית. כמה שעות לאחר הודעת הבית הלבן, גם הפנטגון סיפק הודעה דומה.