נתניהו וארדואן מגבירים את הטון - ומחריפים את המשבר • פרשנות

הריבים נראים אישיים, אך היחסים בין ישראל לטורקיה נמצאים במגמת הידרדרות כבר מספר שנים. לנשיא הטורקי יש רגשות אנטי ישראליים, ואילו רה"מ סוחב את כתם המרמרה על כתפו

ההתנצחויות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין נשיא טורקיה רג'פ ארדואן חוזרות לכותרת בכל מספר חודשים. הריבים האלו, שנראים אישיים, הם למעשה בין שתי מדינות שנמצאות במשבר עמוק ביחסים כבר מספר שנים. אך הפעם, ללא ספק, שני הצדדים מעלים את הטון.

רק לפני שעה, באירוע עם חיילים נוצרים בצה"ל לכבוד חג המולד, נתניהו כינה את ארדואן רודן, אנטישמי ומטורלל - מילים חריפות שמראות כי היחסים בין המדינות הולכות לכיוון אחד – בדרך למטה. עם זאת, למרות הקללות אחד כלפי השני, שני המנהיגים עדיין נזהרים ולא מגיעים למצב של ניתוק היחסים באופן מוחלט.

 נתניהו וארדואן
 

נתניהו וארדואן (רויטרס )

 

לארדואן, שנמצא כבר 16 שנים בראש המדינה הטורקית, יש רגשות ועמדות אנטי ישראליים מאוד עמוקים. זאת, למרות שברגעים בהם האינטרסים שלו מחייבים זאת – הוא יודע להתפשר. נתניהו, מצדו, סוחב כתם במורשת שלו – הסכם הפיוס עם טורקיה על רקע המשט לעזה, המרמרה, שבמסגרתו התנצל בפני הטורקים ושילם 20 מיליון דולר לנוסעים שהיו על האוניות. אך יותר מזה, נראה שנתניהו לא מרוצה מכך שמי ששכנע את הנשיא טראמפ להוציא את הכוחות האמריקנים מסוריה היה ארדואן. בשיחת טלפון ביום שישי, לפני עשרה ימים, הנשיא הטורקי טען בפני הנשיא האמריקני כי רוב מלוחמי דאע"ש חוסלו, ולצבא ארצות הברית אין מה לחפש באזור. טראמפ הסכים עם הטענה, וקיבל את ההחלטה לסגת.

כאמור, תחילת ההתנגחות בין ישראל לטורקיה החלה אתמול, אז הנשיא ארדואן האשים את ישראל בתקיפת נשים וילדים. בנאום שנשא בפני סטודנטים באיסטנבול, טען הנשיא הטורקי כי "האנשים בישראל לא יהודים. ישראל פוגעת לא רק בגברים, אלא גם בנשים וילדים. בישראל מכים גברים, נשים וילדים כשהם שרועים על הרצפה, ואנחנו, כמוסלמים, צריכים להתעמת איתם". בתגובה, נמסר מטעם ראש הממשלה: "ארדואן, כובש צפון קפריסין, שצבאו טובח בנשים וילדים בכפרים כורדיים, בתוך טורקיה ומחוצה לה - לא יטיף לישראל מוסר".

שר החוץ הטורקי, מבלוט צ'בושולו, תקף היום בחריפות את ראש הממשלה ואמר כי "נתניהו רוצח בדם קר, אחראי לטבח אלפי פלסטינים חפים מפשע". עוד הוסיף כי "הכובש, שבועט באנשים ששוכבים על הרצפה נעלב בקלות. נתניהו מפציץ ילדים על חופים. טורקיה לעולם לא תחדול מלהגן על האמת". 

 נתניהו. ארכיון
 

נתניהו נואם באירוע עם חיילים נוצרים ( חדשות 10)

 

נתניהו, בתגובה, יצא נגד נשיא טורקיה באירוע לכבוד השנה החדשה עם חיילים נוצרים במוזיאן הפלמ"ח שבתל אביב ואמר: "נחשפתי לטרלול היומי של הרודן האנטישמי ארדואן, יש לו אובססיה לישראל. הוא יודע מה היא דמוקרטיה אמיתית לעומת צבא שטובח בנשים ובילדים בכפרים הכורדים במדינה שהופכת רודנית לצערי מיום ליום", הוסיף ראש הממשלה. "יש לו אובססיה לישראל, אבל יש שיפור – פעם ארדואן היה תוקף אותי כל שעתיים ועכשיו כל שש שעות".

עוד הוסיף נתניהו: "אנחנו מגנים על תרבות של חופש לכל הדתות, אנחנו שומרים על החופש הזה כי זה חלק מההגדרה שלנו והיא מתנגשת בצורה חזיתית מול הקנאות האסלאמית ששוטפת את האזור ומנסה לכבות את הלהבה האדירה שיש כאן". 

בהמשך, ארדואן שב ותקף את נתניהו, ואמר: "ארדואן הוא קול המדוכאים, נתניהו הוא הקול של המדכא. אתה מבצע טרור מדיני. אתה בועט בנשים, בועט בתינוקות וחייליך ושוטריך גוררים אותם על הקרקע. נתניהו, אתה מדכא, אתה רודן העומד בראשה של מדינת טרור. זה מתאים רק לך, ולא לארדואן".