נתניהו נגד ארדואן: "רודן אנטישמי עם אובססיה לישראל"

ראש הממשלה תקף את נשיא טורקיה על רקע הצהרותיו האחרונות נגד ישראל. "צבאו טובח בנשים ובילדים בכפרים הכורדים". ארדואן: "נתניהו הוא רודן העומד בראש מדינת טרור"

ראש הממשלה בנימין נתניהו יצא היום (ראשון) בחריפות נגד נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן, ברקע הדברים החריפים שהשמיע יחד עם בכירי ממשלו נגד ישראל.  "נחשפתי לטרלול היומי של הרודן האנטישמי ארדואן", אמר נתניהו באירוע לכבוד השנה החדשה עם חיילים נוצרים במויזאון הפלמ"ח שבתל אביב. "יש לו אובססיה לישראל".

"ארדואן יודע מה היא דמוקרטיה אמיתית לעומת צבא שטובח בנשים ובילדים בכפרים הכורדים במדינה שהופכת רודנית לצערי מיום ליום", הוסיף ראש הממשלה. "יש לו אובססיה לישראל, אבל יש שיפור – פעם ארדואן היה תוקף אותי כל שעתיים ועכשיו כל שש שעות".

עוד הוסיף נתניהו: "אנחנו מגנים על תרבות של חופש לכל הדתות, אנחנו שומרים על החופש הזה כי זה חלק מההגדרה שלנו והיא מתנגשת בצורה חזיתית מול הקנאות האסלאמית ששוטפת את האזור ומנסה לכבות את הלהבה האדירה שיש כאן".

בהמשך, ארדואן שב ותקף את נתניהו, ואמר: "ארדואן הוא קול המדוכאים, נתניהו הוא הקול של המדכא. אתה מבצע טרור מדיני. אתה בועט בנשים, בועט בתינוקות וחייליך ושוטריך גוררים אותם על הקרקע. נתניהו, אתה מדכא, אתה רודן העומד בראשה של מדינת טרור. זה מתאים רק לך, ולא לארדואן".

 נתניהו. ארכיון
 

נתניהו נואם באירוע עם חיילים נוצרים ( חדשות 10)

 

תחילת ההתנגחות בין ישראל לטורקיה החלה אתמול, אז הנשיא ארדואן האשים את ישראל בתקיפת נשים וילדים. בנאום שנשא בפני סטודנטים באיסטנבול, טען הנשיא הטורקי כי "האנשים בישראל לא יהודים. ישראל פוגעת לא רק בגברים, אלא גם בנשים וילדים. בישראל מכים גברים, נשים וילדים כשהם שרועים על הרצפה, ואנחנו, כמוסלמים, צריכים להתעמת איתם". בתגובה, נמסר מטעם ראש הממשלה: "ארדואן, כובש צפון קפריסין, שצבאו טובח בנשים וילדים בכפרים כורדיים, בתוך טורקיה ומחוצה לה - לא יטיף לישראל מוסר".

היום, שר החוץ הטורקי, מבלוט צ'בושולו, תקף בחריפות את ראש הממשלה ואמר כי "נתניהו רוצח בדם קר, אחראי לטבח אלפי פלסטינים חפים מפשע". עוד הוסיף כי "הכובש, שבועט באנשים ששוכבים על הרצפה נעלב בקלות. נתניהו מפציץ ילדים על חופים. טורקיה לעולם לא תחדול מלהגן על האמת". 

במקביל, דובר מפלגת השלטון בטורקיה, איבראהים קלין, אמר: "נתניהו תוקף את ארדואן כדי להסיט את תשומת הלב מהחקירות שבהן הוא מעורב". קלין טען כי "לאחר שהואשם בהונאה במדינתו שלו, מנסה נתניהו לתמרן את הקהילה הבין-לאומית", והוסיף כי "במקום להתחנן לנשיא ארדואן שלא יגיד את האמת, נתניהו צריך לסיים את הכיבוש הבלתי חוקי של אדמת פלסטין ואת הדיכוי האלים של העם הפלסטיני. התנגחות בארדואן או שימוש בכורדים כקלף פוליטי לא יצילו אותו מהצרות במדינתו שלו".

 שר החוץ הטורקי, מבלוט צ'אושוולו
 

שר החוץ הטורקי, מבלוט צ'אושוולו ( רויטרס)

 

היריבות בין שני המנהיגים איננה סוד. כך למשל, במהלך פגישות שקיים נתניהו עם שרי החוץ של יוון וקפריסין שביקרו בישראל בחודש ספטמבר, התבטא נתניהו בפסימיות רבה לגבי עתידה של טורקיה - גם מבחינת היחסים עם ישראל וגם מבחינת הכלכלה הטורקית, כך אמרו לחדשות עשר פקידים ישראלים בכירים ודיפלומטים מערביים שמעורים בתכני השיחות.

נתניהו אמר בפגישות עם שרי החוץ של יוון וקפריסין כי הוא מודאג מממצב הכלכלה הטורקית כיוון שהנשיא ארדואן לא מקבל החלטות כלכליות הגיוניות. לדברי נתניהו המצב בטורקיה רק מחריף. "זו בעיה סיסטמית. טורקיה הופכת ללא דמוקרטית. ארדואן קורא לי 'היטלר' כל שבועיים. אני לא רואה אור בקצה המנהרה (בכל הנוגע לעתיד טורקיה)", אמר נתניהו.