דיווח: ארדואן הבטיח לנשיא טראמפ כי יחסל את דאע"ש בסוריה

פקיד בבית הלבן אמר לרשת NBC כי ההבטחה ניתנה טרם החלטתו הסופית של נשיא ארה"ב על הנסיגה האמריקנית • טראמפ: "בעלות ברית הן חשובות, אך לא כאשר הן מנצלות אותנו"

הנסיגה האמריקנית מסוריה: נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, הבטיח למקבילו האמריקני דונלד טראמפ כי מדינתו תחסל את כוחות דאע"ש בסוריה ותביא לסוף נוכחותה במדינה השסועה. זאת, בשיחת טלפון שערכו השניים, טרם קיבל טראמפ החלטה סופית להסיג את כוחותיו. כך דווח הלילה (ראשון) ברשת NBC מפי פקיד בבית הלבן.

על פי הפקיד, ארדואן אמר לטראמפ כי "כחבר, אני נותן לך את המילה שלי". פקיד אמריקני אחר אישר כי נשיא טורקיה אמר שמדינתו תוכל להסתדר עם לוחמי דאע"ש שנותרו בסוריה, אם תורשה לפעול בצפון המדינה. טורקיה סירבה להגיב על הידיעה.

 
 
 
 פעילי דעאש באימונים בסוריה
 

פעילי דעאש באימונים בסוריה (ללא קרדיט)

 

בתוך כך, הנשיא טראמפ תקף הלילה את הביקורת נגד החלטתו לסגת מסוריה. "אם נשיא אחר היה מודיע שכוחותינו יחזרו הביתה בריאים ומאושרים, הוא היה נחשב לגיבור הכי פופולרי בארה"ב", כתב טראמפ בחשבון הטוויטר שלו.

בנוגע לשר ההגנה שהתפטר, ג'יימס מאטיס, הוסיף הנשיא האמריקני כי "כאשר הנשיא אובמה פיטר את מאטיס, אני נתתי לו הזדמנות שנייה. אחרים חשבו שלא כדאי לתת, אך אני סברתי שכדאי. הייתה לנו מערכת יחסים מעניינת, אך אני נתתי לו את כל המשאבים שהוא היה זקוק להם. בעלות ברית חשובות לארה"ב, אך לא כאשר הן מנצלות אותנו".

כזכור, ברט מקגורק, השליח המיוחד של הנשיא טראמפ לקואליציה נגד דאע"ש, התפטר מתפקידו אתמול, כך מסר גורם בכיר לסוכנות הידיעות "AP". בד בבד, ברשת "CBS" דווח כי מקגורק תכנן לעזוב את תפקידו בפברואר 2019 אולם בעקבות החלטת טראמפ לסגת מסוריה, הודיע לשר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, כי יאיץ את הליכי פרישתו. לפי "AP", התפטרותו של מקגורק תיכנס לתוקפה ב-31 בדצמבר.

ב-"CBS" דווח כי בעת שטראמפ החליט לסגת מסוריה, מקגורק שהה באזור ונפגש עם חבר הקואליציה, המנהיג הכורדי מסעוד ברזני. כמה ימים לפני ההחלטה האמריקנית לסגת מסוריה, מקגורק הופיע בתדריך של משרד החוץ ואמר לעיתונאים כי ארה"ב מחוייבת למאבק בדאע"ש. "אני חושב שיהיה נבון לומר שאמריקנים יישארו בשטח גם לאחר ההבסה של דאע"ש - עד שנוכל להבטיח שתבוסה זו תישאר". עוד אמר מקגורק: "אני חושב שזה יהיה פזיז לומר שאם דאע"ש הובס והפסיד שליטה בשטח, יהיה אפשר לעזוב את סוריה מיד".

ביום שישי, הודיע טראמפ, כי שר ההגנה, הגנרל ג'ים מאטיס, יסיים את תפקידו בסוף חודש פברואר הקרוב. זאת בצל ההודעה על נסיגת צבא ארה"ב מסוריה והדיווח על נסיגה אפשרית מאפגניסטן, בהן מאטיס ככל הנראה לא תמך.

"בזמן כהונתו של ג'ים, נעשתה התקדמות עצומה, בעיקר בנושא רכישת נשק חדש", צייץ נשיא ארה"ב. "הגנרל מאטיס סייע לי מאוד לגרום למדינות אחרות ובעלות ברית לשלם את חלקם ביחס למחויבויותיהם הצבאיות. אכריז על שר הגנה חדש בקרוב. אני מודה לג'ים על שירותו!".