מכה נוספת לטראמפ: השליח המיוחד לקואליציה נגד דאע"ש התפטר

ב-"CBS" דווח כי ברט מקגורק, שתכנן לעזוב את תפקידו בפברואר 2019, החליט להקדים את העזיבה בעקבות ההחלטה האמריקנית לסגת מסוריה. טראמפ: "טורקיה יכולה לטפל בדאע"ש"

  • פורסם ב:
  • 22/12/2018 18:13
  • |
  • עודכן ב:
  • 22/12/2018 18:45
  • |
  • כתבים:
  • יוסף ישראל

הנסיגה האמריקנית מסוריה: ברט מקגורק, השליח המיוחד של הנשיא טראמפ לקואליציה נגד דאע"ש, התפטר מתפקידו אתמול (שישי), כך מסר גורם בכיר לסוכנות הידיעות "AP". בד בבד, ברשת "CBS" דווח כי מקגורק תכנן לעזוב את תפקידו בפברואר 2019 אולם בעקבות החלטת טראמפ לסגת מסוריה, הודיע לשר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, כי יאיץ את הליכי פרישתו. לפי "AP", התפטרותו של מקגורק תיכנס לתוקפה ב-31 בדצמבר.

ב-"CBS" דווח כי בעת שטראמפ החליט לסגת מסוריה, מקגורק שהה באזור ונפגש עם חבר הקואליציה, המנהיג הכורדי מסעוד ברזני. כמה ימים לפני ההחלטה האמריקנית לסגת מסוריה, מקגורק הופיע בתדריך של משרד החוץ ואמר לעיתונאים כי ארה"ב מחוייבת למאבק בדאע"ש. "אני חושב שיהיה נבון לומר שאמריקנים יישארו בשטח גם לאחר ההבסה של דאע"ש - עד שנוכל להבטיח שתבוסה זו תישאר". עוד אמר מקגורק: "אני חושב שזה יהיה פזיז לומר שאם דאע"ש הובס והפסיד שליטה בשטח, יהיה אפשר לעזוב את סוריה מיד".

הערב כתב הנשיא טראמפ בטוויטר: "היינו צריכים להישאר בסוריה במשך שלושה חודשים וזה היה לפני שבע שנים. כשהושבעתי לנשיא, דאע"ש התפרע וכעת הוא מובס. מדינות אחרות באזור, כולל טורקיה, יכולות לטפל במה שנותר. אנו חוזרים הביתה".

ג'יימס מאטיס וברט מקגורק
 

ג'יימס מאטיס וברט מקגורק (Getty Images)

 

התפטרותו של מקגורק מגיעה כיממה לאחר ששר ההגנה האמריקני, ג'יימס מאטיס, התפטר בעצמו. הנשיא טראמפ הודיע בליל שישי כי מאטיס יסיים את תפקידו בסוף חודש פברואר הקרוב. זאת בצל ההודעה על נסיגת צבא ארה"ב מסוריה והדיווח על נסיגה אפשרית מאפגניסטן, בהן מאטיס ככל הנראה לא תמך.

"בזמן כהונתו של ג'ים, נעשתה התקדמות עצומה, בעיקר בנושא רכישת נשק חדש", צייץ נשיא ארה"ב. "הגנרל מאטיס סייע לי מאוד לגרום למדינות אחרות ובעלות ברית לשלם את חלקם ביחס למחויבויותיהם הצבאיות. אכריז על שר הגנה חדש בקרוב. אני מודה לג'ים על שירותו!".

במכתב ההתפטרות, כתב מאטיס: "אני מתפטר כי מגיע לך שר הגנה עם עמדות קרובות לשלך". כאמור, מאטיס לא הביע את דעתו באופן רשמי בעניין הנסיגה מסוריה, אך בריאיון שנתן הסנאטור הרפובליקני לינדזי גרהאם, אמר כי בשיחה עמו מאטיס התנגד למהלך. "מאטיס מאמין שהעבודה שם טרם הסתיימה", אמר.

מכתב ההתפטרות של מאטיס >>

"טראמפ החליט לסגת מסוריה על דעת עצמו ובאופן חפוז"
 

גורמים בכירים בארצות הברית ובטורקיה אמרו אתמול לסוכנות הידיעות "AP" כי נשיא ארה"ב טראמפ, קיבל את ההחלטה להסיג את הכוחות האמריקנים מסוריה "על דעת עצמו ובאופן חפוז". על פי הדיווחים, ההחלטה נעשתה ללא התייעצות עם צוות יועציו של טראמפ לביטחון לאומי או בעלות בריתה של ארצות הברית ולמרות התנגדות כל הכוחות שמעורבים בלחימה נגד דאע"ש. עוד נמסר כי ההחלטה התקבלה לאחר שיחת טלפון שנערכה ב-14 בדצמבר בין הנשיא טראמפ ומקבילו הטורקי, רג'פ טאיפ ארדואן.

שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, היה זה שארגן את שיחת הטלפון בין שני המנהיגים - יממה לאחר שלא הצליח לקבל הבהרות ממקבילו הטורקי בנוגע לאיומיו של ארדואן לפתוח במבצע צבאי נגד המורדים הכורדים בסוריה, בעלי בריתה של ארה"ב, שנמצאים באזור שבו מוצבים גם בסיסים אמריקניים. בד בבד, נמסר כי פומפאו, שר ההגנה ג'יימס מאטיס ובכירים נוספים הכינו עבור טראמפ רשימת נושאים ומסרים שאותה עליו להעביר לארדואן באותה שיחה כדי לגרום לו לחזור בו מאיומיו.

 נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא טורקיה ארדואן בפסגת נאט"ו
 

נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא טורקיה ארדואן בפסגת נאט"ו ( רויטרס)

 

עם זאת, טראמפ החליט שלא לפעול בהתאם לרשימה והוביל את השיחה בעצמו - דבר שגרם לסערה. "דף המסרים היה מאוד ברור", אמר אחד הבכירים לסוכנות הידיעות "AP".

לפי הדיווח, יועציו של טראמפ האזינו לשיחה. בין המאזינים היה גם היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון. ארדואן תהה, לאור ההכרזה כי דאע"ש הובס, מדוע הכוחות האמריקנים עדיין נמצאים בסוריה. טראמפ הפנה את השאלה לבולטון שטען כי ניצחון על ארגון המדינה האסלאמית הוא לא רק השבת טריטוריה והוסיף כי על ארה"ב להמשיך ולהישאר בשטח. בעקבות זאת, כך דווח, הודיע טראמפ למקבילו הטורקי כי יסיג את כוחותיו מסוריה אולם לא פירט כיצד יתבצע הדבר. ארדואן ניסה לייעץ, כך על פי הדיווח, לטראמפ שלא לסגת באופן חד-צדדי. 

בימים שלאחר קיום השיחה, ניסו פומפאו, בולטון ומאטיס לשנות את דעתו של הנשיא האמריקני אולם כשלו. בבית הלבן התכוונו להודיע על הסגת הכוחות כבר ביום שלישי בתדרוך מיוחד אולם בפנטגון גרמו לביטול התדרוך שכן לא הוכנו תוכניות ספציפיות בנוגע לנסיגה ובנות בריתה של ארה"ב באזור כלל לא עודכנו. ביום רביעי, כידוע, הודלפו פרטים ראשונים על כוונת ארה"ב לסגת.

חיילי צבא ארה"ב בסוריה
 

חיילי צבא ארה"ב בסוריה ( רויטרס)

 

בבית הלבן, במחלקת המדינה ובפנטגון סירבו להגיב על הדיווח אך הנשיא טראמפ כתב, במקביל לפרסום הידיעה, בחשבון הטוויטר שלו כי פעל יותר מכל נשיא למיגור דאע"ש. הנשיא ארדואן, מצדו, אמר כי טראמפ החליט על נסיגה לאחר שהבטיח לו כי יחסל את דאע"ש.