"טראמפ החליט לסגת מסוריה על דעת עצמו ובאופן חפוז"

פקידים אמריקנים וטורקים אמרו לסוכנויות הידיעות כי שיחת טלפון שנערכה בשבוע שעבר בין הנשיא האמריקני למקבילו הטורקי הובילה להחלטה האסטרטגית החשובה

גורמים בכירים בארצות הברית ובטורקיה אמרו היום (שישי) לסוכנות הידיעות "AP" כי נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, קיבל את ההחלטה להסיג את הכוחות האמריקנים מסוריה "על דעת עצמו ובאופן חפוז". על פי הדיווחים, ההחלטה נעשתה ללא התייעצות עם צוות יועציו של טראמפ לביטחון לאומי או בעלות בריתה של ארצות הברית ולמרות התנגדות כל הכוחות שמעורבים בלחימה נגד דאע"ש. עוד נמסר כי ההחלטה התקבלה לאחר שיחת טלפון שנערכה ב-14 בדצמבר בין הנשיא טראמפ ומקבילו הטורקי, רג'פ טאיפ ארדואן.

שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, היה זה שארגן את שיחת הטלפון בין שני המנהיגים - יממה לאחר שלא הצליח לקבל הבהרות ממקבילו הטורקי בנוגע לאיומיו של ארדואן לפתוח במבצע צבאי נגד המורדים הכורדים בסוריה, בעלי בריתה של ארה"ב, שנמצאים באזור שבו מוצבים גם בסיסים אמריקניים. בד בבד, נמסר כי פומפאו, שר ההגנה ג'יימס מאטיס ובכירים נוספים הכינו עבור טראמפ רשימת נושאים ומסרים שאותה עליו להעביר לארדואן באותה שיחה כדי לגרום לו לחזור בו מאיומיו.

 
 
 
 נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא טורקיה ארדואן בפסגת נאט"ו
 

נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא טורקיה ארדואן בפסגת נאט"ו ( רויטרס)

 

עם זאת, טראמפ החליט שלא לפעול בהתאם לרשימה והוביל את השיחה בעצמו - דבר שגרם לסערה. "דף המסרים היה מאוד ברור", אמר אחד הבכירים לסוכנות הידיעות "AP".

לפי הדיווח, יועציו של טראמפ האזינו לשיחה. בין המאזינים היה גם היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון. ארדואן תהה, לאור ההכרזה כי דאע"ש הובס, מדוע הכוחות האמריקנים עדיין נמצאים בסוריה. טראמפ הפנה את השאלה לבולטון שטען כי ניצחון על ארגון המדינה האסלאמית הוא לא רק השבת טריטוריה והוסיף כי על ארה"ב להמשיך ולהישאר בשטח. בעקבות זאת, כך דווח, הודיע טראמפ למקבילו הטורקי כי יסיג את כוחותיו מסוריה אולם לא פירט כיצד יתבצע הדבר. ארדואן ניסה לייעץ, כך על פי הדיווח, לטראמפ שלא לסגת באופן חד-צדדי. 

חיילי צבא ארה"ב בסוריה
 

חיילי צבא ארה"ב בסוריה ( רויטרס)

 

בימים שלאחר קיום השיחה, ניסו פומפאו, בולטון ומאטיס לשנות את דעתו של הנשיא האמריקני אולם כשלו. בבית הלבן התכוונו להודיע על הסגת הכוחות כבר ביום שלישי בתדרוך מיוחד אולם בפנטגון גרמו לביטול התדרוך שכן לא הוכנו תוכניות ספציפיות בנוגע לנסיגה ובנות בריתה של ארה"ב באזור כלל לא עודכנו. ביום רביעי, כידוע, הודלפו פרטים ראשונים על כוונת ארה"ב לסגת.

בבית הלבן, במחלקת המדינה ובפנטגון סירבו להגיב על הדיווח אך הנשיא טראמפ כתב, במקביל לפרסום הידיעה, בחשבון הטוויטר שלו כי פעל יותר מכל נשיא למיגור דאע"ש. הנשיא ארדואן, מצדו, אמר כי טראמפ החליט על נסיגה לאחר שהבטיח לו כי יחסל את דאע"ש.

בתוך כך, שר החוץ הטורקי הודיע כי טורקיה תשהה מבצע צבאי נגד הכורדים בצפון סוריה על מנת להימנע מפגיעה בכוחות אמריקניים שנמצאים באזור. שר החוץ הטורקי הדגיש בריאיון טלוויזיוני שהעניק כי לא מדובר בשינוי בעמדת טורקיה בנוגע למבצע. עוד אמר כי קבוצת עבודה תפגוש בתחילת החודש הבא את מקבילתה בוושינגטון על מנת לדון בנסיגת ארה"ב מסוריה.

בצל הנסיגה - טלטלה פוליטית בארה"ב

נשיא ארה"ב טראמפ, הודיע הלילה כי שר ההגנה, הגנרל ג'ים מאטיס, יסיים את תפקידו בסוף חודש פברואר הקרוב. זאת בצל ההודעה על נסיגת צבא ארה"ב מסוריה והדיווח על נסיגה אפשרית מאפגניסטן, שבהן מאטיס ככל הנראה לא תמך.

"בזמן כהונתו של ג'ים, נעשתה התקדמות עצומה, בעיקר בנושא רכישת נשק חדש", צייץ נשיא ארה"ב. "הגנרל מאטיס סייע לי מאוד לגרום למדינות אחרות ובעלות ברית לשלם את חלקם ביחס למחויבויותיהם הצבאיות. אכריז על שר הגנה חדש בקרוב. אני מודה לג'ים על שירותו!".

במכתב ההתפטרות, כתב מאטיס: "אני מתפטר כי מגיע לך שר הגנה עם עמדות קרובות לשלך". כאמור, מאטיס לא הביע את דעתו באופן רשמי בעניין הנסיגה מסוריה, אך בריאיון שנתן הסנאטור הרפובליקני לינדזי גרהאם, אמר כי בשיחה עמו מאטיס התנגד למהלך. "מאטיס מאמין שהעבודה שם טרם הסתיימה", אמר. מאטיס היה צפוי להגיע השבוע לביקור בישראל אך בעקבות התפטרותו וההחלטה על היציאה מסוריה, ביטל את ביקורו.

 הנשיא טראמפ ושר ההגנה ג'ים מאטיס
 

הנשיא טראמפ ושר ההגנה ג'ים מאטיס ( רויטרס)

 

אמש דווח ב"וול סטריט ג'ורנל" כי בממשל טראמפ שוקלים לדלל משמעותית את נוכחות כוחות צבא ארה"ב באפגניסטן, ייתכן שכבר בשבועות הקרובים. כאמור, ביום רביעי הודיע הבית הלבן על נסיגה של צבא ארה"ב מסוריה. 

מכתב ההתפטרות של מאטיס:

פקיד אמריקני אמר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי "פרק הזמן שבו יעזבו החיילים האמריקנים את סוריה הוא בין 60 ל-100 ימים".

בהודעה הרשמית שהוציא הבית הלבן נכתב כי "לפני חמש שנים דאע"ש היה עוצמתי ומסוכן מאוד במזרח התיכון, אך מאז ארה"ב הצליחה להביס את החליפות. ניצחונות אלה אינם מציינים את סופה של הקואליציה העולמית, אלא ההחלטה להחזיר את הכוחות נובעת ממעבר לשלב הבא במאבק". כמו כן, נכתב בהצהרה כי "ארה"ב ובעלות בריתה ימשיכו לשמור על האינטרסים בכל עת ולפעול יחדיו כדי למגר את הטרור האסלאמי רדיקלי". הודעת הבית הלבן הגיעה מספר שעות לאחר ש"רויטרס" דיווחה כי נשקלת נסיגה אמריקנית. כמה שעות לאחר הודעת הבית הלבן, גם הפנטגון סיפק הודעה דומה.