יואניס ספרופולוס ושרונאס יאסיקביצ'יוס, רויטרס

מוכרחה לנצח גם במשחקים קשים: מכבי תנסה לפרוץ את הסכר בליטא

רק 2 נקודות מפרידות בין ז'לגיריס, שנמצאת במקום שמוביל להצלבה, לצהובים. כדי לסגור את הפער, ספרופולוס צריך להוכיח את יכולותיו מול הקבוצה המאומנת ביבשת • כדור מהצד

מכבי תל אביב תפגוש הערב (שישי) את ז'לגיריס קובנה בליטא, למפגש פיקנטי נגד שארונאס יאסיקביצי'וס, ששולט ביד רמה בקבוצתו, ונחשב לאחד המאמנים הדומיננטים ביבשת - שמנחיל לקבוצתו שיטת משחק שמוציאה ממנה את המיטב.

חרף פתיחת העונה הנוראית וההפסד המשמעותי בשבוע שעבר לבאסקוניה, מכבי יכולה להמשיך לקוות להגיע לשמונה הגדולות. למעשה, חמש קבוצות נמצאות במאזן זהה של 7:6, כך שההפרש בין המקום השביעי שבו נמצאת ז'לגיריס לבין המקום ה-13 ואפילו ה-14, הוא שני ניצחונות בלבד. העונה עוד ארוכה ומדובר בפער שבהחלט אפשרי לצמצם. אולם, כדי שזה יקרה, על הצהובים להוכיח כי הם מסוגלים לנצח גם במשחקים שנחשבים קשים יותר על הנייר.

בניגוד לאשתקד, ז'לגיריס של השנה היא קבוצה לא יציבה. ביום טוב היא מסוגלת לאיים על כל יריבה, וכבר ניצחה את אנאדולו אפס ואת פנאתינייקוס בחוץ וגברה על מילאנו ועל אולימפיאקוס בבית. עם זאת, למגרשה הביתי אין אפקט מיוחד, והיא הפסידה בחמישה משחקי בית העונה.

 אלכס טיוס וטייריק בלאק

אלכס טיוס וטייריק בלאק (מכבי ת"א האתר הרשמי, ספי מגריזו)

 
 

סגנון המשחק הליטאי טבוע היטב באלופת המדינה הבלטית. מדובר בקבוצה קשוחה מאוד וממושמעת ביותר - אולי אף הצייתנית במפעל כולו. ז'לגיריס זורקת פחות מ-15 פעמים מעבר לקשת, הכי מעט ביורוליג בהפרש ניכר, כשאחריה ממוקמת דרושאפקה עם 4.5 יותר זריקות. מנגד, זו הקבוצה שהולכת הכי הרבה לקו העונשין, גם במקרה הזה ללא אף מתחרה. 24 פעמים במשחק מגיעים הליטאים לקו, לעומת 13 ניסיונות בלבד שמעניקים השופטים לאלופת ישראל. נתון שיקשה מאוד על מכבי לנצח במקרה שיתפתח משחק צמוד.

הנקודה הזו בולטת עוד יותר לאור העובדה כי ז'לגיריס היא הקבוצה שסוחטת הכי הרבה עבירות ביורוליג – שוב בפער ניכר, ואילו מכבי – הכי מעט. הקהל הצהוב כבר סבל לא מעט מבעיית העבירות המיותרות של שחקני הפנים שלה, והוא בטח לא ישמח לשמוע ששני השחקנים הגבוהים הבולטים של היריבה סוחטים יחד כמעט 9 עבירות למשחק. אם גם הערב טייריק בלאק וג'וני אובראיינט לא ישכילו לשמור על עצמם, מכבי עלולה למצוא את עצמה במצב מאוד לא נעים בתוך הצבע, דווקא נגד יריבה שנמצאת במקום השני במפעל מבחינת כמות הזריקות ל-2.

קבוצתו של שאראס מבוססת על אמריקנים מוכשרים שמתוגברים ב שחקנים מקומיים קשוחים וחכמים. השם הבולט ביותר הוא הסנטר ברנדון דיוויס, שקולע 16 נקודות למשחק וסוחט 5 עבירות בערב, בדרך ל-19.2 נקודות מדד מרשימות (רביעי ביורוליג בשלוש הקטגוריות). אליו מצטרף בצבע ארון וויט, פורוורד שעולה בדרך כלל מהספסל וקולע כ-10 נקודות באחוזים בינוניים אך מציג יכולת הגנתית משובחת. מכבי תנסה לנצל את היעדרותו של מנהיג הקו האחורי נייט וולטרס, וללחוץ את מובילי הכדור - מריוס גריגוניס הצלף, אטוראס מילאקניס המקומי ולאו ווסטרמן הצרפתי.

כדי לנצח הערב ולעשות צעד חשוב ביותר לקראת פתיחת הסיבוב השני, המאמן הצהוב יואניס ספרופולוס חייב להעניק דקות משמעותיות לאלכס טיוס, הסנטר המנוסה יותר, שיודע לעשות הגנה איכותית מבלי להסתבך בבעיית עבירות וכן לג'ייק כהן, שמקבל רק חמש דקות במשחקי יורוליג. לצהובים אין סיבה לבנות על משחק פנים מול ההגנה הצפופה, שלא תהסס לשלוח אותם לקו העונשין, ולכן דווקא הערב, מכבי תל אביב זקוקה נואשות ליכולת גבוהה מעבר לקשת.