היסטוריה: בן העדה האתיופית סיים קורס טיס; "רק תחילת הדרך"

י' נולד בישראל, גדל במרכז, למד בישיבת בני עקיבא ובמכינת עלי והוא מרגיש ישראלי לכל דבר. לכן, קשה לו שמתייגים אותו כ'אתיופי הראשון'. "הוא ילד רגיל כמו כל הילדים"

בעוד שבוע יגיע י' למסדר הכנפיים, ויהיה בן העדה האתיופית הראשון שמסיים קורס טיס. הוא מעולם לא חלם להיות טייס, אך מבחינת כל הסובבים אותו הדבר לא מפתיע. "הסיום של שלוש שנים ארוכות מאוד שהשקעת כל כך הרבה, והגיע הזמן סוף סוף לעמוד על רחבת המסדרים ולקבל כנפיים, הוא  רק תחילת הדרך", אמר י'.

י' נולד בישראל וגדל במרכז הארץ. ר', אמא שלו, עלתה מאתיופיה ונלחמה להשתלב כדי להעניק לילדיה ילדות ישראלית רגילה. "אנחנו משפחה מאוד רגילה, ישראלית טיפוסית", סיפרה ר', "הוא ילד רגיל כמו כל הילדים. לאט לאט הבנתי שהוא יותר רציני, מאוד ממוקד מטרה ואז דוחף לזה שיצליח. מאוד צנוע ולא משוויץ, לא מדבר הרבה".

 בוגרי קורס הטיס, מחזור 177
 

בוגרי קורס הטיס, מחזור 177 ( דובר צה"ל)

 

י' התבלט בכל מקום שאליו הגיע, גם בישיבת בני עקיבא קריית הרצוג שבבני ברק. בין 450 תלמידים מצטיינים, י' התבלט בלימודי פיזיקה לא פחות מבלימודי קודש, ולדברי הסובבים אותו, יש בו שילוב של ישראליות וגאווה בעדה האתיופית. "אי אפשר היה לפסוח עליו", סיפר איתמר בראון, חברו של י', "כולם הכירו אותו כי אם הוא לא עזר לך בשיעורי בית, אז ראית אותו במגרש משחק כדורגל, או שהוא תמיד היה נוכח". יואב בראון, חבר נוסף, סיפר כי י' "חבר של כולם, מוקד חברתי. כולם סביבו גם בלימודים וגם בהפסקות".

לאחר שסיים תיכון בישיבה, עבר י' למכינת עלי. אחר כך, איש לא הופתע כשהוא התקבל לקורס טיס וסיים אותו בהצלחה בתפקיד נווט קרב. אך י' לא רואה בעצמו סמל לעדה שלמה. "קצת היה לו קשה שתייגו אותו 'האתיופי הראשון'", אמרה אמו, "כי הוא ילד רגיל, גדל פה עם החברים הרגילים שלו ועבר מסלול רגיל. הוא לא עולה חדש". עוד הוסיפה כי "לא סתם הילדים שלי הלכו לקרבי. המדינה חשובה. אנחנו, גם כאתיופים, צריכים להיות שותפים לבנייה, לעשייה ולהתפתחות בארץ. מגיע לנו, כי זה חלום שהגשמנו".

"תגיעו לכל מקום שבו תהיו עם כל הרצון להצליח, לשנות, לשפר", אמר י', "לעשות הכי טוב שאתם יכולים. זה מה שעושה אותנו לצבא חזק יותר" .