ארה"ב: נשתמש בכל האמצעים שלנו כדי להרחיק את איראן מסוריה

על רקע הצהרת טראמפ על הסגת הכוחות האמריקניים, אמרה ארצות הברית במועצת הביטחון כי תמשיך לפעול למיגור דאע"ש. נתניהו שוחח עם הנשיא האמריקני על השת"פ מול טהראן

  • פורסם ב:
  • 20/12/2018 18:28
  • |
  • עודכן ב:
  • 20/12/2018 19:43
  • |
  • כתבים:
  • יוסף ישראל

על רקע ההצהרה על נסיגתה הצפויה מסוריה, הצהירה היום (חמישי) ארצות הברית בדיון במועצת הביטחון של האו"ם, כי היא מחויבת להחרבתו הסופית של ארגון הטרור דאע"ש – בסוריה וברחבי העולם. בדיון אף נאמר כי ארה"ב תפעל במישור הדיפלומטי למציאת פיתרון למשבר בסוריה, והוסיפה כי "נשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותינו להסגת הכוחות האיראניים מהמערכה".

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח אחר הצהריים עם נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בנושא סוריה. מטעם לשכת נתניהו נמסר כי השניים דנו בדרכים להמשיך בשיתוף הפעולה בין ישראל לארה"ב נגד התוקפנות האיראנית.

מוקדם יותר, התייחס ראש הממשלה נתניהו להחלטה שהתקבלה אתמול בבית הלבן ואמר: "ישראל תמשיך לפעול בסוריה כדי למנוע התבססות איראנית צבאית נגדנו בסוריה". נתניהו אמר את הדברים בפסגה עם נשיא קפריסין וראש ממשלת יוון, והוסיף כי "אין כוונה להפחית את המאמצים הללו אלא להגביר אותם". כמו כן, ציין רה"מ כי "הפעילות נגד איראן בסוריה מגובה ונתמכת באופן מלא ע"י ארצות הברית". 

 
 
 
 טראמפ, פוטין, נתניהו, אסד
 

טראמפ, פוטין, נתניהו, אסד (רויטרס, getty images )

 

במקביל, נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, התייחס אף הוא להחלטה האמריקנית לסגת מסוריה: "נוכחות ארה"ב בסוריה אינה לגיטמית. אני לא יודע מה המשמעויות האמיתיות מהנסיגה ובשלב זה לא ראינו שום סימן לכך". פוטין הוסיף כי הוא "מסכים לחלוטין עם דבריו של טראמפ על כך שדאע"ש הובס". בדבריו גם עקץ פוטין את נשיאי ארה"ב בשני העשורים האחרונים: "הם הצהירו פעמים רבות שיצאו מאפגניסטן, אבל הם עדיין שם".

כשעה לאחר דבריו של פוטין, כתב נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בחשבון הטוויטר כי "נסיגה מסוריה אינה הפתעה. דיברתי על כך במשך תקופה ארוכה, ולפני חצי שנה כשהלחץ הציבורי קרא להישאר בסוריה, החלטתי להישאר. רוסיה, איראן וסוריה יישארו האויבות של דאע"ש, אך אנחנו סיימנו את עבודתנו בסוריה והגיע הזמן לשוב הביתה".

הודעת הבית הלבן על הנסיגה האמריקנית מסוריה

הבית הלבן הודיע אתמול כי ארצות הברית החלה להסיג את כוחות מסוריה. פקיד אמריקני אמר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי כל הדיפלומטים המוצבים בסוריה יעזבו את המדינה בתוך יממה, והוסיף כי "פרק הזמן שבו יעזבו החיילים האמריקנים את סוריה הוא בין 60 ל-100 ימים".

בהודעה הרשמית שהוציא הבית הלבן נכתב כי "לפני חמש שנים דאע"ש היה עוצמתי ומסוכן מאוד במזרח התיכון, אך מאז ארה"ב הצליחה להביס את החליפות. ניצחונות אלה אינם מציינים את סופה של הקואליציה העולמית, אלא ההחלטה להחזיר את הכוחות נובעת ממעבר לשלב הבא במאבק". כמו כן, נכתב בהצהרה כי "ארה"ב ובעלות בריתה ימשיכו לשמור על האינטרסים בכל עת ולפעול יחדיו כדי למגר את הטרור האסלאמי רדיקלי". הודעת הבית הלבן הגיעה מספר שעות לאחר ש"רויטרס" דיווחה כי נשקלת נסיגה אמריקנית. כמה שעות לאחר הודעת הבית הלבן, גם הפנטגון סיפק הודעה דומה.