נתניהו דחה מתווה לעסקה רוסית-אמריקנית בנושא סוריה ואיראן

יועצו לביטחון לאומי של פוטין העביר בספטמבר למקבילו הישראלי בן שבת מסמך לא רשמי, שבו הצעה שהייתה עשויה להביא לנסיגה אמריקנית מסוריה בהסכם ולא חד-צדדית כפי שקרה

פרסום ראשון: יועצו לביטחון לאומי של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ניקולאי פטרושב, העביר ליועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת לפני יותר משלושה חודשים מסמך לא רשמי ובו מתווה לעסקה בין רוסיה לארה"ב בנושא סוריה ואיראן כחלק מעסקה גדולה יותר לשיפור היחסים בין מוסקבה לוושינגטון, כך אמרו לחדשות עשר שני בכירים ישראלים שמעורים בפרטי המקרה ונחשפו לתכני המסמך. ראש הממשלה נתניהו דחה את ההצעה.

מסמך פטרושב הועבר לישראל בפגישה שהתקיימה במוסקבה ב-13 בספטמבר, ארבעה ימים לפני תקרית הפלת המטוס הרוסי בסוריה שהביאה למשבר חמור ביחסים בין ישראל לרוסיה. הבכירים הישראלים ציינו כי רוסיה הציעה שישראל תשמש כמתווכת בינה לבין ארה"ב ותעודד את הבית הלבן לשקם את היחסים עם הקרמלין. בכיר ישראלי ציין כי הרוסים ביקשו מישראל "לפתוח עבורם את השער בוושינגטון" לדיאלוג עם טראמפ.

 יועצו לביטחון לאומי של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ניקולאי פטרושב, והיועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת
 

יועצו לביטחון לאומי של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ניקולאי פטרושב, והיועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת ( חדשות עשר)

 

הבכירים הישראלים שנחשפו לתכני מסמך פטרושב ציינו כי הוא כלל את הנקודות הבאות:

•           הקפאת התוכנית האמריקנית להטלה מחודשת של סנקציות כלכליות משתקות על איראן בתחילת נובמבר כחלק מהפרישה האמריקנית מהסכם הגרעין.

•           התחייבות רוסית להוצאת הכוחות האיראנים והפרו-איראנים מסוריה.

•           יציאה של הכוחות האמריקנים מסוריה ופינוי בסיס אל-טאנף.

•           פתיחה בדיאלוג בין ארה"ב לרוסיה על הסוגיה האיראנית באופן כללי.

•           ניצול הדיאלוג בנושא סוריה ואיראן לשיפור היחסים בין רוסיה לארה"ב.  

 
 
 

הבכירים הישראלים ציינו כי נתניהו דחה את מסמך פטרושב ואת ההצעה הרוסית כיוון שהיה סבור שהחזרת הסנקציות האמריקניות כחלק מהפרישה של טראמפ מהסכם הגרעין תשמש כמנוף לחץ נגד האיראנים בסוריה ולא להפך. לדברי הבכירים הישראלים "עבור נתניהו, עצירת הגרעין האיראני היא מעל הכל ולכן הוא לא הסכים להתגמש בנושא הסנקציות נגד איראן".

עם זאת, אחד הבכירים הישראלים ציין כי אם ישראל לא היתה דוחה את ההצעה ניתן היה להשתמש בה כדי להגיע ליציאה אמריקנית מסוריה כחלק מעסקה עם רוסיה שתביא ליציאת האיראנים מסוריה. לדבריו החלטת טראמפ לסגת חד-צדדית מסוריה הורידה את מנוף הלחץ העיקרי מול רוסיה ומול האיראנים בסוריה.

  חיילי צבא ארה"ב בסוריה
 

חיילי צבא ארה"ב בסוריה ( רויטרס)

 

ב-20 בנובמבר נחשף בחדשות עשר כי ראש הממשלה נתניהו אמר בישיבה סגורה של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי רוסיה הציעה לישראל וארצות הברית תוכנית לפיה איראן תוציא כוחותיה מסוריה, בתמורה להקלה בסנקציות שהוטלו עליה לאחר פרישת ארצות הברית מהסכם הגרעין. דבריו של נתניהו אז היו חלק מהתכנים שהופיעו במסמך פטרושב.

בלשכת ראש הממשלה אישרו את הפרטים ואמרו בתגובה: "הצעותיה של רוסיה, נבחנו ונבחנות ברצינות רבה, באופן מעמיק ובדרגים הגבוהים ביותר. כך באופן כללי וכך גם במקרה המדובר".