ללכת עד הסוף: לעבור ניתוח מורכב - ולחזור ללכת תוך 6 שעות

העלייה בתוחלת החיים מביאה עמה גם שחיקת איברים שונים בגוף. שיטות ניתוח חדשות מציעות שיקום מהיר ומפתיע. "אחרי שבוע הורדתי את ההליכון" • סטטוסקופ

העלייה בתוחלת החיים היא מבורכת וגם בגילים מאוחרים, איכות החיים נשמרת, אבל לכל הטוב הזה יש מחיר - יש חלקים בגוף, שנשחקים עם השנים, וצריך להחליף. זו הסיבה שכבר עכשיו בישראל מתבצעים אלפי ניתוחים להחלפת מפרק מדי שנה, מספר שרק הולך וגדל.

חולים רבים חוששים מהאשפוז והשיקום הארוכים וזו בדיוק הסיבה שכדאי להכיר את השינויים שעברו על התחום הזה. כבר היום, במערכת הציבורית, מוצעות שיטות ניתוח בהן אפשר לחזור ללכת, על הרגליים, שעות ספורות אחרי הניתוח.

כך למשל, פרופסור מיכאל דרקסלר, מנהל המחלקה האורתופדית שבמרכז הרפואי אסותא-אשדוד, מציע, בין היתר, שיטה שמכונה מיני-אחורית. החתך שדרכו נכנסים המנתחים קטן יחסית לניתוחי החלפת מפרק אחרים, ובשיטה הזאת מפרידים בין השרירים ולא נכנסים דרכם, דבר שחוסך טראומה לשריר ומקצר את זמן השיקום. לאחר חשיפת המפרק מנסרים ומוציאים את ראש עצם הירך – הראש הפמורלי – מבסיס צוואר הירך.

 שיקום לאחר ניתוח
 

שיקום לאחר ניתוח (חדשות עשר )

 

אחרי ניקוי האזור וקביעת הגודל המתאים, מוחדר המשתל העגול שיחליף חלק מהמפרק, יחד עם מתקן דמוי-קערה שעליו הוא מונח. רק אז, מוחדר גם משתל נוסף לעצם הירך– ושני החלקים יחד יחזירו לחולה את התנועה המלאה.  

יצחק, אחד המטופלים, סיפר לחדשות עשר: "כשדיברתי עם הפרופסור, אמרתי לו 'שמע מה שמדאיג אותי זה השיקום אחרי הניתוח' והוא אמר לי 'למחרת אתה הולך על הרגל'. אחרי שבוע הורדתי את ההליכון ואחרי 10 ימים הורדתי את המקל. והיום אני הולך בלי כלום".

בניגוד לשיטות הניתוח האחרות, החולים והחולות האלה עומדים על הרגליים ומתחילים ללכת שעות אחדות לאחר הניתוח. זה קורה הודות לשילוב של כמה גורמים: שיטה ניתוחית שלא חותכת את השריר, הרדמה אזורית ולא כללית, ומסירות גדולה של הרופאים.