רה"מ בצל הנסיגה האמריקנית: נגביר הפעילות בסוריה בתמיכת ארה"ב

נשיא רוסיה פוטין התייחס אף הוא למהלך האמריקני: "לא רואה סימנים לנסיגת הנוכחות הלא חוקית". כעבור זמן קצר טראמפ צייץ: "הגיע הזמן שאחרים יילחמו סוף סוף"

יממה לאחר ההודעה האמריקנית על נסיגה מסוריה, התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו להחלטה: "ישראל תמשיך לפעול בסוריה כדי למנוע התבססות איראנית צבאית נגדנו בסוריה". נתניהו אמר את הדברים בפסגה עם נשיא קפריסין וראש ממשלת יוון, והוסיף כי "אין כוונה להפחית את המאמצים הללו אלא להגביר אותם". כמו כן, ציין רה"מ כי "הפעילות נגד איראן בסוריה מגובה ונתמכת באופן מלא ע"י ארה"ב".

בנאומו התייחס נתניהו גם למבצע "מגן צפוני": "נמשיך במאמצינו לנטרל את מנהרות הטרור ע"י שימוש באמצעים מיוחדים - ונעשה זאת עד שנגיע לכולן".

במקביל, נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, התייחס אף הוא להחלטה האמריקנית לסגת מסוריה: "נוכחות ארה"ב בסוריה אינה לגיטמית. אני לא יודע מה המשמעויות האמיתיות מהנסיגה ובשלב זה לא ראינו שום סימן לכך". פוטין הוסיף כי הוא "מסכים לחלוטין עם דבריו של טראמפ על כך שדאע"ש הובס". בדבריו גם עקץ פוטין את נשיאי ארה"ב בשני העשורים האחרונים: "הם הצהירו פעמים רבות שיצאו מאפגניסטן, אבל הם עדיין שם".

על רקע ההצהרה על נסיגתה הצפויה מסוריה, אמרה ארצות הברית בדיון במועצת הביטחון של האו"ם, כי היא מחויבת להחרבתו הסופית של ארגון הטרור דאע"ש – בסוריה וברחבי העולם. בדיון אף הצהירה כי תפעל במישור הדיפלומטי למציאת פיתרון למשבר בסוריה, ולהנעת הכוחות האיראניים אל מחוץ למערכה.

 נתניהו נואם בפארק קרסו למדע בב"ש
 

נתניהו נואם בפארק קרסו למדע בב"ש (לע"מ)

 

כשעה לאחר דבריו של פוטין, כתב נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בחשבון הטוויטר כי "נסיגה מסוריה אינה הפתעה. דיברתי על כך במשך תקופה ארוכה, ולפני חצי שנה כשהלחץ הציבורי קרא להישאר בסוריה, החלטתי להישאר. רוסיה, איראן וסוריה יישארו האויבות של דאע"ש, אך אנחנו סיימנו את עבודתנו בסוריה והגיע הזמן לשוב הביתה".

לדברי טראמפ, "האם ארה"ב רוצה להיות השוטר של המזרח התיכון? לא נקבל כלום אך נשלם מחיר כבד ומיליארדי דולרים. זאת, כדי להגן על אחרים שברוב המקרים לא מעריכים אותנו. האם אנחנו רוצים להיות שם לנצח? הגיע הזמן שאחרים יילחמו סוף סוף. רוסיה, איראן, סוריה ורבים אחרים אינם מרוצים מנסיגת ארצות הברית, למרות מה שאומרות החדשות המזוייפו, בגלל שעכשיו הן יצטרכו להילחם בדאע"ש ובאחרים, שאותם הן שונאות. אני בונה את הצבא העוצמתי בעולם, דאע"ש פגע בנו, הם אבודים".

הודעת הבית הלבן על הנסיגה האמריקנית מסוריה

הבית הלבן הודיע אתמול כי ארצות הברית החלה להסיג את כוחות מסוריה. פקיד אמריקני אמר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי כל הדיפלומטים המוצבים בסוריה יעזבו את המדינה בתוך יממה, והוסיף כי "פרק הזמן שבו יעזבו החיילים האמריקנים את סוריה הוא בין 60 ל-100 ימים".

בהודעה הרשמית שהוציא הבית הלבן נכתב כי "לפני חמש שנים דאע"ש היה עוצמתי ומסוכן מאוד במזרח התיכון, אך מאז ארה"ב הצליחה להביס את החליפות. ניצחונות אלה אינם מציינים את סופה של הקואליציה העולמית, אלא ההחלטה להחזיר את הכוחות נובעת ממעבר לשלב הבא במאבק". כמו כן, נכתב בהצהרה כי "ארה"ב ובעלות בריתה ימשיכו לשמור על האינטרסים בכל עת ולפעול יחדיו כדי למגר את הטרור האסלאמי רדיקלי". הודעת הבית הלבן הגיעה מספר שעות לאחר ש"רויטרס" דיווחה כי נשקלת נסיגה אמריקנית. כמה שעות לאחר הודעת הבית הלבן, גם הפנטגון סיפק הודעה דומה.

  חיילי צבא ארה"ב בסוריה
 

חיילי צבא ארה"ב בסוריה (רויטרס)

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אתמול להודעה האמריקנית: "שוחחתי שלשום עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ואתמול עם שר החוץ מייק פומפאו. הממשל האמריקני אמר לי שזוהי כוונת הנשיא להוציא את כוחותיהם מסוריה. הם הבהירו שיש להם דרכים אחרות להביא לידי ביטוי את השפעתם בזירה". נתניהו הוסיף כי "זוהי כמובן החלטה אמריקנית. אנחנו נלמד את לוחות הזמנים שלה, את צורת ההפעלה שלה וכמובן את ההשלכות לגבינו. בכל מקרה אנחנו נדאג לשמור על ביטחון ישראל ולהגן על עצמנו מהזירה הזאת". במשרד החוץ הרוסי ברכו על הצעד האמריקני וטענו כי הוא מקדם הזדמנויות לפתרון פוליטי של המצב באזור.

מוקדם יותר אתמול דווח בוול סטריט ז'ורנל כי ארה"ב החלה לעדכן את שותפותיה בצפון סוריה, האזור שבו מוצבים מרבית כוחותיה, על הצעד שנשקל בצל המאבק מול דאע"ש וההצלחה בכיבוש שטחים שהוחזקו על ידי ארגון המדינה האסלאמית. כ-2,000 חיילים אמריקנים מוצבים בסוריה. רבים מהם עובדים בשיתוף פעולה עם הקואליציה שנאבקת בדאע"ש ובארגוני טרור אחרים.

בתוך כך, נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, כתב אתמול בחשבון הטוויטר שלו: "הבסנו את דאעש בסוריה. זו הסיבה היחידה שהיינו שם במהלך הנשיאות שלי". הסנאטור הרפובליקנני לינדזי גרהאם הביע את התנגדותו להוצאת הכוחות האמריקנים מסוריה: "החלטה כזאת תהיה טעות - הדבר יהווה ניצחון לדאע"ש, לאיראן, לבשאר אסד ולרוסיה". מרקו רוביו, סנאטור רפובליקני נוסף, הביע אף הוא התנגדות למהלך הצפוי: "זו תהיה טעות חמורה עם השלכות מעבר למלחמה בדאע"ש".