מנדלבליט: "נפעל במהירות בתיקי נתניהו - אך לא על חשבון איכות"

היועמ"ש התייחס לחקירות רה"מ: "החלטות יתקבלו רק לפי הראיות - שום שיקול אחר לא ישפיע". על שלטון החוק אמר: "פעולה ממשלתית בניגוד לדעת היועמ"ש - לא מעשה להתהדר בו"

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, התייחס הבוקר (חמישי) לחקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו: "זה לא סוד שאנו עומדים בפני החלטות בתיקים בהם נחקר נתניהו כחשוד, אך חשוב להבהיר כי ההחלטות יתקבלו אך ורק לפי הראיות והדין החל עליהן - שום שיקול אחר לא ישפיע". מנדלבליט אמר את הדברים בוועידת גלובס לעסקים, והוסיף כי "נעשה את עבודתנו במהירות, אך לא על חשבון איכות ומקצועיות".

מנדלביט התייחס גם לסוגיית גבולות שלטון החוק בישראל: "אני ער לטענה שיועצים משפטיים מבקשים לחתור תחת המדינה ולפגוע בסמכות נבחרי הציבור למשול. זו טענה חסרת כל בסיס. היועצים לא יכולים לשלוט ולא מתכוונים לשלוט - מעולם לא ביקשנו זאת".

 
 
27.11.18
 
 
 
 אביחי מנדלבליט בוועידת גלובס לעסקים
 

אביחי מנדלבליט בוועידת גלובס לעסקים ( חדשות עשר)

 

היועץ המשפטי לממשלה הוסיף כי "מי שתוקף אותנו כשאנחנו עושים את מלאכתנו, תוקף למעשה את שלטון החוק שאנחנו משמשים סוכניו. פעולה בניגוד לחוות דעת משפטית היא פעולה בניגוד לחוק". לדבריו, "המשמעות של החוק היא לא שהשר כפוף ליועמ"ש אלא לחוק, ופירוש היועמ"ש את החוק מחייב אותו. החובה לפעול על פי החוק חלה על כולם - זאת הליבה של השיטה הדמוקרטית שלנו. מנדלבליט ציין כי "בנסיבות האלה פעולה ממשלתית בניגוד לדעת היועמ"ש לא יכולה להיות דבר להתהדר בו - שלטון החוק הוא חלק מחוסנו הלאומי של מדינת ישראל".

ההתפתחויות האחרונות בחקירות נתניהו

אתמול נודע כי פרקליט המדינה, שי ניצן, סבור כי יש להעמיד לדין את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בגין שוחד בתיקי 2000 ו-4000. ניצן הגיע למסקנה זו בעקבות דיונים שנערכו לאחר שפרקליטות מיסוי וכלכלה העבירה את חוות הדעת בתיקי 1000 ו-2000 לפני כחודש וחצי. הידיעה על העברת חוות הדעת של הפרקליטות לניצן פורסמה בחדשות עשר בחודש שעבר.

בתוך כך, קיימת התלבטות בפרקליטות מיסוי וכלכלה בתיק 1000. הפרקליטות סבורה שמדובר בתיק שוחד ודעה זו גם מופיעה בחוות הדעת. עם זאת, קיים מלכוד בשל ארנון מילצ'ן: אם יעמידו לדין את נתניהו, יצטרכו להעמיד לדין גם את מילצ'ן שהוא עד תביעה מרכזי בפרשה. כל התיקים הועברו ליועץ המשפטי לממשלה.

 נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה
 

נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה (רויטרס)

 

מטעם ראש הממשלה נמסר אתמול בתגובה כי "ההדלפות והלחצים התקשורתיים נועדו גם הפעם להפעיל לחץ פסול כדי שיוגשו כתבי אישום נגד ראש הממשלה נתניהו בכל מחיר. אנו בטוחים שבחינת הראיות תוך התעלמות מרעשי הרקע תוכיח שלא היה כלום".

מוקדם יותר אתמול אמר ניצן כי המשטרה סיימה לבצע את השלמות החקירה בתיקי 1000 ו-2000 וגיבשה המלצות בתיק 4000. דבריו נאמרו בוועידת ישראל לעסקים של העיתון גלובס. 

"בשבועות האחרונים הועברו אליי טיוטות חוות הדעת של פרקליטות מיסוי וכלכלה", אמר ניצן, "קיימתי סדרה אינטנסיבית של דיונים על חומרי החקירה ולובנו שאלות ראייתיות לאור חוות הדעת. לאור הדיונים הוכנו חוות דעת ממוקדות ושולבו בטויטות. חוות הדעת המלאות משתרעות על פני כשמונה מאות עמודים. עם השלמת עבודת הפרקליטות, יחלו דיונים כבר בימים הקרובים אצל היועמ"ש על בסיס אותן חוות דעת. לאחר סיום הדיונים תפורסם החלטת היועץ. אנו עושים כל מאמץ לסיים את התיקים בהקדם האפשרי".