נסיגת ארה"ב מסוריה - סטירת לחי כואבת לישראל • פרשנות

טראמפ אמנם טען שהביס את דאע"ש, אך המנצחות האמיתיות מהצעד הן איראן, חזבאללה ורוסיה. ההודעה הותירה את ישראל בחשש כבד, כיוון שזה היה קלף המיקוח היחיד מול הקרמלין

הודעתה של ארה"ב על נסיגה מסוריה מהווה סטירת לחי כואבת לישראל בגלל שהיא מגיעה מאזור הנוחות שאפף את היחסים בין טראמפ לנתניהו. הנוכחות האמריקנית בסוריה הייתה קלף המיקוח מול הרוסים בניסיון להוציא את האיראנים מהמדינה. טראמפ ואנשיו התחייבו להוציא את החיילים האמריקנים רק כשהכוחות האיראנים יעזבו את המדינה.

טראמפ קיבל את ההחלטה לבדו, אך לא ברור אם מדובר בגחמה או בהבטחת בחירות לציבור האמריקני לקראת חג המולד. בקרוב ישראל תמצא את עצמה לבדה מול הרוסים והאיראנים. עם זאת, עדיין לא ידוע כמה זמן תיערך הנסיגה והיכן היא תחל. בכל מקרה צריך לקחת בחשבון כי יכול להיות שאנו לא מודעים להסדר קיים בין ארה"ב לרוסיה בדבר יציאת איראן מסוריה.

הנשיא האמריקני מיהר להודיע בחשבון הטוויטר שלו כי ארה"ב יוצאת מסוריה לאחר שניצחה את דאע"ש. עם זאת, לא מדובר כאן בניצחון אלא במתנה לאיראן ולחזבאללה. האמריקנים לא יוצאים כמנצחים, אלא המנצחת האמיתית היא רוסיה, שמגדילה את כוחה והשפעתה במזרח התיכון.

 נתניהו וטראמפ
 

נתניהו וטראמפ ( רויטרס)

 

הודעת הבית הלבן על הנסיגה האמריקנית מסוריה

הבית הלבן הודיע היום כי ארצות הברית החלה להסיג את כוחות מסוריה. פקיד אמריקני אמר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי כל הדיפלומטים המוצבים בסוריה יעזבו את המדינה בתוך יממה, והוסיף כי "פרק הזמן שבו יעזבו החיילים האמריקנים את סוריה הוא בין 60 ל-100 ימים".

בהודעה הרשמית שהוציא הבית הלבן נכתב כי "לפני חמש שנים דאע"ש היה עוצמתי ומסוכן מאוד במזרח התיכון, אך מאז ארה"ב הצליחה להביס את החליפות. ניצחונות אלה אינם מציינים את סופה של הקואליציה העולמית, אלא ההחלטה להחזיר את הכוחות נובעת ממעבר לשלב הבא במאבק". כמו כן, נכתב בהצהרה כי "ארה"ב ובעלות בריתה ימשיכו לשמור על האינטרסים בכל עת ולפעול יחדיו כדי למגר את הטרור האסלאמי רדיקלי". הודעת הבית הלבן הגיעה מספר שעות לאחר ש"רויטרס" דיווחה כי נשקלת נסיגה אמריקנית. כמה שעות לאחר הודעת הבית הלבן, גם הפנטגון סיפק הודעה דומה.

חיילי צבא ארה"ב בסוריה
 

חיילי צבא ארה"ב בסוריה (רויטרס)

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להודעה האמריקנית: "שוחחתי שלשום עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ואתמול עם שר החוץ מייק פומפאו. הממשל האמריקני אמר לי שזוהי כוונת הנשיא להוציא את כוחותיהם מסוריה. הם הבהירו שיש להם דרכים אחרות להביא לידי ביטוי את השפעתם בזירה". נתניהו הוסיף כי "זוהי כמובן החלטה אמריקנית. אנחנו נלמד את לוחות הזמנים שלה, את צורת ההפעלה שלה וכמובן את ההשלכות לגבינו. בכל מקרה אנחנו נדאג לשמור על ביטחון ישראל ולהגן על עצמנו מהזירה הזאת". במשרד החוץ הרוסי ברכו על הצעד האמריקני וטענו כי הוא מקדם הזדמנויות לפתרון פוליטי של המצב באזור.

מוקדם יותר דווח בוול סטריט ז'ורנל כי ארה"ב החלה לעדכן את שותפותיה בצפון סוריה, האזור שבו מוצבים מרבית כוחותיה, על הצעד שנשקל בצל המאבק מול דאע"ש וההצלחה בכיבוש שטחים שהוחזקו על ידי ארגון המדינה האסלאמית. כ-2,000 חיילים אמריקנים מוצבים בסוריה. רבים מהם עובדים בשיתוף פעולה עם הקואליציה שנאבקת בדאע"ש ובארגוני טרור אחרים.

בתוך כך, נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "הבסנו את דאעש בסוריה. זו הסיבה היחידה שהיינו שם במהלך הנשיאות שלי". הסנאטור הרפובליקנני לינדזי גרהאם הביע את התנגדותו להוצאת הכוחות האמריקנים מסוריה: "החלטה כזאת תהיה טעות - הדבר יהווה ניצחון לדאע"ש, לאיראן, לבשאר אסד ולרוסיה". מרקו רוביו, סנאטור רפובליקני נוסף, הביע אף הוא התנגדות למהלך הצפוי: "זו תהיה טעות חמורה עם השלכות מעבר למלחמה בדאע"ש".