"הלחצים על היועמ"ש בעניין החקירות שלי - סכנה לדמוקרטיה"

רה"מ נתניהו התעקש בוועידת ישראל לעסקים של העיתון גלובס שאין היחלשות של שומרי הסף, והוסיף לטעון לחפותו בתיק 4000: "להגיד שאעשה משהו פלילי - מעליב ולא נכון"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס היום (רביעי) בוועידת ישראל לעסקים של העיתון גלובס, לתיק 4000 בו הוא חשוד בלקיחת שוחד ועל הלחצים שמופעלים על היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. "להגיד שאני אעשה משהו (פלילי) בבזק או בצוללות זה מעליב ולא נכון. זה יוכח כלא נכון", אמר.

אין היחלשות של שומרי הסף. יש תפיסה שהתקבעה כאן כאילו יש החלשה. אין שום החלשה וגם לא תהיה", אמר נתניהו. "יש מתח בין הרשויות בישראל. אם אין מתח אין דמוקרטיה. אבל המקום של כל הרשויות מובטח. מה שמאיים על הדמוקרטיה ושאסור לעשות ושלצערי קורה זה לנסות להפעיל לחצים לא ראויים ואפילו בריוניים על שומרי הסף - זה קורה במקרה שלי - זו סכנה לדמוקרטיה".

נתניהו בוועידת ישראל לעסקים של העיתון גלובס
 

נתניהו בוועידת ישראל לעסקים של העיתון גלובס ( וועידת ישראל לעסקים של העיתון גלובס)

 

"שולחים מפגינים לבית של היועמ"ש ולבתי משפט עם צעקות והפגנות מאורגנות וממומנות של אותם אנשים - אם זה מטה החלטה של שומרי סף זו בעיה. צריך ללכת על עובדות וראיות", הדגיש ראש הממשלה.

"מה שאתם שומעים הרבה בכותרות - פרשת 4000, לפיה נתתי הטבות לאלוביץ' וקיבלתי סיקור אוהד. יש בעיה אחת לא זה נכון ולא זה נכון. לא קיבלתי סיקור אוהד", התעקש ראש הממשלה. "יש 'ביטאון ליכודי' ידוע, העין השביעית, שעשה בדיקה ועבר על כתבות בוואלה לאורך השנים וראה שאין שום שינוי. אין שום שינוי בכיסוי האוהד שאני מקבל, אבל יש שינוי – ערב הבחירות זה נהיה רע, אבל אין שינוי. כשבדקו, גילו שלשני שרי תקשורת יש שינוי במאות אחוזים לסיקור האוהד שקיבלו ולי אפס. אין סיקור אוהד".

"מיזוג בזק-יס הוא תוצאה של החלטה שהתקבלה בוועדת חייק שקבעה כי צריך לבטל את ההפרדה המבנית. זה אושר על ידי הממשלה, וזה נדון על ידי שומרי הסף, הרגולטורים", הסביר נתניהו. "הרגולטור החשוב ביותר הראשון הוא הממונה על ההגבלים העסקיים והוא אמר בצורה הכי ברורה – לא הייתה שום התערבות. אז הייתי ראש הממשלה ושר התקשורת היה גלעד ארדן. אחר כך מועצת הכבלים והלוויין החליטה לאשר את זה והיו"ר אמרה כי לא הייתה שום התערבות. היועמ"ש של משרד התקשורת גם אישרה את זה".

"אני סופג ביקורת, אבל הרושם שלי זה שיש הטיה חזקה בתקשורת בארץ לצד אחד של הספקטרום הפוליטי", אמר. "הדרך לטפל בזה זה לא להשתלט על התקשורת אלא להביא משקיעים שישקיעו בגיוון. אין לי שום אובססיה עם התקשורת, אני חושב שלתקשורת יש אובססיה איתי".

 בנימין ושרה נתניהו
 

"חשודים בפרשת בזק-וואלה". בנימין ושרה נתניהו (רויטרס )

 

"מישהו עשה דוקטורט עלי, חיפש את המילה בוגד ומצא שמעולם לא אמרתי בוגד", התייחס נתניהו לאמירות שיוחסו לו. "אבל מהרגע שהתקשורת מדביקה לך את זה יום יום זה הופך לדבר ברור. כמובן שאין הערה כשיריבי קוראים לי בוגד. יש כך בלי סוף. לא אמרתי נוהרים לקלפיות, אמרתי באים בהמוניהם. התכוונתי להגיד שמצביעי השמאל והמפלגות הערביות באים בהמוניהם. החלקתי ולכן תיקנתי, ומיד אחרי הבחירות הזמנתי נציגים של הציבור הערבי והתנצלתי".

מאוחר יותר התייחס יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, לאמירת נתניהו לפיה המפגינים נגדו מפעילים לחץ על שומרי הסף: "אכן יש לחץ בריוני – הוא זה שלוחץ לחץ בריוני על שומרי הסף, הוא זה שמסכן את הדמוקרטיה. יושב ראש ממשלת ישראל בלילות וכותב פוסטים על המשטרה ומערכת המשפט. לא הייתה מעולם התקפה כזו על רשויות החוק כמו המתקפה שלו".

המלצות המשטרה בתיק 4000: נתניהו חשוד בלקיחת שוחד

לפני כשבועיים פרסמה המשטרה את המלצותיה בתיק 4000, במסגרתו קיבל נתניהו, על פי החשד, סיקור מחמיא באתר החדשות "וואלה", בתמורה להטבות רגולטוריות עבור קבוצת "בזק". המשטרה הודיעה כי נמצאה תשתית ראייתית על מנת להעמיד לדין את ראש הממשלה נתניהו בגין לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. עוד המליצה המשטרה להעמיד לדין את אשת ראש הממשלה, שרה נתניהו, בשוחד, מרמה ושיבוש הליכי משפט. המשטרה הודיעה גם כי קיימת תשתית ראייתית להעמדה לדין את בעל השליטה בקבוצת בזק ואתר "וואלה", שאול אלוביץ', וזוגתו איריס בגין מתן שוחד, שיבוש מהלכי חקירה ומשפט ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון. נגד שאול אלוביץ' קיימת גם תשתית להעמדה לדין בגין עבירות ניירות ערך.

שאול אלוביץ'
 

שאול אלוביץ' (חדשות עשר)

 

החשד המרכזי בתיק, הוא שראש הממשלה לקח שוחד ופעל תוך ניגוד עניינים, בכך שהתערב ופעל בהחלטות רגולטוריות המיטיבות עם שאול אלוביץ' ועם "קבוצת בזק", ובמקביל דרש להתערב ישירות ובעקיפין בתכני אתר "וואלה" באופן שיטיב עמו.

מממצאי חקירת הממשלה עולה, כי בין השנים 2012 ל-2017, התערבו ראש הממשלה ואנשיו באופן בוטה בתכנים שפורסמו באתר החדשות "וואלה", וכן ביקשו להשפיע על מינויים של כתבים ועורכים באתר, תוך שימוש בקשרים שהיו להם עם שאול ואיריס אלוביץ'.

בתיק 4000 התקיימה חקירה נרחבת, בין החודשים פברואר לנובמבר 2018, במסגרתה נחקרו 13 חשודים, ונגבו עדויותיהם של כשישים עדים. במהלך החקירה נתפסו נכסים וכספים המיועדים לחילוט על סך 118 מיליון שקלים. הסכמי מדינה נחתמו עם שני חשודים – שלמה פילבר וניר חפץ, אשר חשפו לכאורה התנהלות פסולה בין נתניהו לאלוביץ'.

על פי הודעת המשטרה, התערבות ראש הממשלה ומקורביו בתכנים ובמינויי נושאי משרה באתר "וואלה" נועדה לקדם את האינטרסים האישיים שלו, וזאת באמצעות פרסום כתבות ותמונות מחמיאות, הסרת תכנים ביקורתיים כלפי ראש הממשלה ובני משפחתו וכדומה.

עוד עלה מממצאי החקירה, כי בני הזוג אלוביץ' השפיעו על הפרסומים באתר "וואלה", וזאת בתמורה להחלטותיו הרגולטוריות של נתניהו, לטובת שאול אלוביץ' וקבוצת בזק. זאת מתוך רצון להמשיך ולקדם את האינטרסים העסקיים של קבוצת בזק בכלל, ובעל השליטה בה בפרט.