שר האוצר משה כחלון, רויטרס

בשל הבחירות: כחלון עשוי להקפיא המס שמייקר את החשמל • פרשנות

שר האוצר יכול לוותר לתקופה קצובה על מיסי הדלקים, ולמרות שאין בקופת משרדו כסף לממן זאת, הבחירות הקרבות עשויות לגרום לו לפעול כך • מחיר הביצים יירד ב-1.2%

ישראל מתייקרת: שר האוצר משה כחלון ינסה בתקופה הקרובה לעצור את התייקרות מחירי החשמל, זאת בצל המחאה החברתית על גל ההתייקרויות במשחק וברקע הבחירות ההולכות וקרבות.

כדי לעשות זאת, שר האוצר יכול לוותר לתקופה קצובה על מיסי הדלקים שגורמים לייקור החשמל. למרות שאין בקופת משרדו תקציב שיאפשר לספוג את ההפסדים הצפויים מכך, החשש מתוצאות הבחירות עשוי להכריע ולגרום לכחלון לבצע את המהלך. בד בבד, ייתכן כי יודיע על פתיחה מחדש של ההסכמים עם חברות הגז, כדי לבטל את המנגנון האוטומטי שהולך ומעלה את המחירים – ללא קשר לשוק האנרגיה הלאומי.

 
 
 
 דיון בוועדת הכלכלה
 

דיון בוועדת הכלכלה בנושא עליית המחירים (חדשות עשר)

 

אופציה נוספת שעומדת בפני כחלון, היא לפצל את ההתייקרות הצפויה, כך שבפעימה הראשונה היא לא תורגש באופן משמעותי, ובפעימות שיקרו לאחר הבחירות, יוכל לאשר את העלאת המחירים ללא חשש.

מחאת האפודים הצהובים מתרחשת כיוון שהעלאת השכר במשק בחמש השנים האחרונות התרחשה בעיקר אצל השכבות החלשות שהרוויחו שכר מינימום, אולם לא השפיעה על יוקר המחיה של שכבות הביניים. נוסף על כך, שכר הממוצע אומנם עלה ב-17%, אך מחירי המזון עדיין יקרים משמעותית ביחס לממוצע במדינות ה-OECD. כמו כן, מחיר הדירות כלל לא נלקח בחשבון במדד המחירים לצרכן, והוא שמהווה עבור צעירים את המחסום העיקרי מבחינה כלכלית

בתוך כך, בצל עליית המחירים, משרד החקלאות הודיע היום (שלישי) על הורדה של 1.2% במחיר הביצים. לאחר ההוזלה, מחיר ממוצע של ביצה יהיה 95.25 אגורות. בחבילת ביצים בגודל L, השכיחה בישראל, מדובר על הוזלה של 15 אגורות.

בד בבד, שר האוצר ביקר היום במרכז האקדמי פרס, ואמר כי "מחירי החשמל נקבעים על יד רשות החשמל שהיא רשות עצמאית שמטפלת בזה. כל שנה הרשות עושה בדיקה כלכלית על מצב החשמל ומורה להעלות או להוריד את המחירים". "המחירים מורכבים בין היתר מעלות הייצור מאנרגיות ירוקות. עולה יותר לייצר חשמל באנרגיה ירוקה והממשלה מעדיפה זאת, על מנת למזער נזקים סביבתיים", הוסיף כחלון. "זו עלייה משמעותית שתוביל להעלאת מחירים. אני כשר אוצר לא יכול להוריד את מחירי החשמל אבל אנחנו מציגים להם תוכניות כלכליות שיורידו את המחירים".