חברה הקרוב של רונה רמון: "לא רצתה שנזכור רק את הטרגדיות"

איש החינוך חילי טרופר, סיפר על רמון: "היא הייתה כמו עוף החול. היו באישה הזאת כוחות שגרמו לנו להשתאות" • ארונה יוצב מחר במרכז פרס לשלום

איש החינוך חילי טרופר, שהיה חבר קרוב של רונה רמון שהלכה לעולמה אתמול (שני) סיפר על הכוח שמצאה לאחר שאיבדה את בעלה ובנה: "רונה אמרה שהיא לא רוצה שיזכרו ממנה רק את הטרגדיות, אלא גם את האור. אפילו בתקופה הקשה של האבל היה בה הרבה כוח. היו באישה הזאת כוחות שגרמו לנו לעמוד ולהשתאות", סיפר בריאיון לחדשות עשר.

"את הפרק האחרון בחיים שלה בחרה רונה להקדיש לעשייה למען אחרים", סיפר טרופר על פעילותה החברתית הענפה. "היא אספה את הכוחות לא רק כדי לשרוד, ולהחזיק את המעגל המשפחתי אלא גם כדי לתרום לאחרים. בזכותה בכל הארץ יש טייסות שמאמצות בתי ספר בפריפריה, ופרויקטים של מצוינות לתלמידים. יש 100 אלף ילדים שעוברים כל שנה דרך פרויקטים שהביאה לעולם רונה רמון".

"יש בבני אדם כוחות נפש שמוצאים את הכוח לקום. היא תמיד דיברה על עוף החול, וזאת הייתה רונה. היא הייתה עוף החול", אמר טרופר. "רונה הייתה אדם מאוד פרטי, ואת האבל שלה על אילן ואסף היא שמרה לעצמה. ברגע שהיא הבינה שמתוך האבל הזה אפשר להצמיח משהו טוב לחברה הישראלית, היא יצאה לציבור".

 
 
 רונה רמון
 

רונה רמון ( באדיבות קרן רמון)

 

מחר יוצב ארונה של רמון בין השעות 9:00-13:00 במרכז פרס לשלום ולחדשנות. לבקשת המשפחה, טקס האשכבה שיתקיים ב-16:00 יהיה בהשתתפות המשפחה וחברים בלבד. רונה רמון הלכה היום לעולמה בגיל 54, לאחר מאבק ממושך במחלה קשה. בעשור האחרון פעלה לקידום נוער למנהיגות ולפני שנתיים נבחרה להדליק משואה ביום העצמאות.

רמון נולדה בקריית אונו בשנת 1964 להורים שעלו מטורקיה בהיותם בני 15. בשנת 1986, בהיותה בת 22 נשאה לבעל את אילן ובשנת 1998, כשלהם ארבעה ילדים, עברו בני הזוג ליוסטון שבארצות הברית, כחלק מההכנות לטיסת מעבורת החלל "קולומביה".

בשנת 2003 נספה אילן, שהיה לאסטרונאוט הישראלי הראשון ולמעשה היחיד, בעת חזרת מעבורת החלל קולומביה לכדור הארץ. זה קרה ב-1 בפברואר, כשתחילה התרחש עיכוב בנחיתה שרמז על תקלה. "אבד הקשר עם קולומביה מזה זמן רב", דיווחו תחילה כותרות המהדורות בארצות הברית. מעט לאחר מכן הגיעו תמונות של שובל לבן שחצה את השמים ועם חלוף הזמן הגיעה הבנה שהמעבורת התרסקה ואנשי הצוות, ובהם אילן, אינם בין החיים.

בספטמבר 2009 נספה אסף, בנה הבכור, בהטיסו מטוס אף-16 בטיסת אימון. "אני חולם להיות טייס בגלל שאני רוצה להיות טייס, ולא בגלל שאבא שלי טייס", סיפר אסף בזמנו. אמו רונה הסכימה ואפשרה לו להגשים את חלומו. הוא אף הוכתר כחניך מצטיין בסיום קורס הטיס. אולם שלושה חודשים לאחר סיום הקורס, ושש שנים וחצי לאחר מות אביו, הוא נהרג כאמור, כשמטוסו התרסק בדרום הר חברון.  

רונה רמון עם ראובן ריבלין
 

רונה רמון עם ראובן ריבלין ( חיים צח/לע"מ)