ארבעה ימים לאחר שחוסל: צה"ל הרס את בית המחבל מברקן

עשרות צעירים התגודדו בטול כרם בניסיון לעצור את הריסת המבנה שבו התגורר אשרף נעאלוה • אמו של זיו חג'בי: "כועסת שהחליטו לא להרוס את הבית כולו"

  • פורסם ב:
  • 17/12/2018 05:37
  • |
  • עודכן ב:
  • 17/12/2018 14:10
  • |
  • כתבים:
  • אורי שאבי

כוחות צה"ל החלו לפנות בוקר (שני) בהריסת ביתו של המחבל אשרף נעאלוה, מבצע הפיגוע בברקן שחוסל בשבוע שעבר על ידי כוחות הביטחון - כך דווח בתקשורת הפלסטינית. עשרות צעירים התגודדו בשכונת שווייכה שבטול כרם במטרה לעצור את פעולות ההריסה והתעמתו עם כוחות צה"ל. הפלסטינים דיווחו על מספר פצועים קל.

בתוך כך, אמו של זיו חג'בי שנרצח בפיגוע בברקן, איריס, אמרה כי "אני כועסת שהחליטו לא להרוס את הבית כולו". "אמרו לי שהרסו את בתי הסייענים. אין פה הגיון", הוסיפה חג'בי. "הסייען הורסים לו את כל הבית והמחבל שרצח הורסים רק חצי?", אמרה בריאיון ל"בוקר אור".

 
 
 

בווידאו: הריסת בית המחבל מברקן (צילום: דובר צה"ל)

"החליטו לא להרוס את הבית כי לאחיו שגר בקומה השנייה 'אין זיקה' – אין דבר כזה. הוא היה בבית, הוא משפחה שלו", טענה חג'בי. "היום במהלך שיחה עם ראש הממשלה אני מתכננת להגיד לו הכול, לנסות להזיז דברים, לא רק לגביי, אלא לגבי המשפחות האחרות, שעדיין נשארו בתים שלא נהרסו". "אני פועלת לא רק בשביל עצמי. נשאר שהמשפחה הזאת תוגלה, צריך לעצור את הכסף שהם מקבלים, לא מקבלים כספים על זה שרוצחים יהודים", הוסיפה אמו של זיו חג'בי.

רפי לבנגרוד, אביה של קים שנרצחה בפיגוע, הגיב אף הוא על הריסת בית המחבל: "אדוני ראש הממשלה, להרוס רבע בית למשפחת רוצחים, זה לא מקובל עלי. הוכח שיש כתבי אישום נגד האמא, אבא והאח. אני דורש להרוס את כל הבית. אם לא - תוציא את החיילים, חבל שמישהו ייפגע לחינם".

ממשפחותיהם של חג'בי וקים לבנגרוד-יחזקאל נמסר בתגובה לפעולות ההריסה כי "מצער מאוד שלאחר למעלה מחודשיים מהרצח הנפשע בילדינו צה"ל החליט באופן חלקי בלבד להרוס חלק קטן מהבית. מדובר בתיקוני טיח ולא הרס כנדרש. בשם שיקולי מוסריות מזוייפים צה"ל חס על משפחת טרור. מדובר במשפחה שידעה מראש על הפיגוע ולא עשתה כלום כדי למנוע אותו".

"במהלך מנוסתו בוצעו בבית המשפחה עצרות והפגנות תמיכה במחבל ובמעשהו מדי יום שישי", הוסיפו משפחות הנרצחים. "הבית הפך למוקד מפגן שנאה והסתה ותמיכה ברצח יהודים. אנחנו דורשים מהממשלה לפעול בהתאם לחוק ולמוסר האמיתי

ולהרוס כליל את הבית".

 טל חג'בי, אחיו של זיו חג'בי שנרצח בפיגוע בברקן
 

טל חג'בי, אחיו של זיו חג'בי שנרצח בפיגוע בברקן (חדשות עשר)

 

בד בבד, הממשלה הפלסטינית גינתה את הריסת ביתו של נעאלוה בטול כרם. דובר הממשלה יוסף מחמוד אמר כי "מה שביצעו 'כוחות הכיבוש' נופל תחת ההגדרה של 'עונש קולקטיבי' ונקמה, במסגרת הסלמה ההולכת ומתגברת מצד הכיבוש על עמנו, אדמותינו ורכושנו, ולאור רדיפת אזרחים והצבת מחסומים ברחבי הגדה המערבית".
 

ביום חמישי ראש הממשלה ושר הביטחון, בנימין נתניהו, קיים הערכות מצב והתייעצויות ביטחוניות, בסופן הוחלט זירוז הריסת בתי המחבלים, כך שבתוך 48 שעות יחלו ההריסות. כמו כן נקבע המשך המאמץ ללכידת המחבלים וסיכול  תשתיותיהם, הגברת מעצרים מנהליים של פעילי חמאס בגדה, תגבור כוחות צה"ל בשטחים, תגבור ההגנה על הצירים והצבת מחסומים וכיתור אל-בירה ושלילת היתרים מבני משפחותיהם של המחבלים והסייענים. עוד נקבע כי יוסדרו הנתחלויות לא חוקיות וכי תקודם הרחת התנחלויות במסדר אזורים בגדה המערבית. 

מוקדם יותר בחמישי, בתום חודשיים של מצוד, כוחות הביטחון איתרו את נעאלוה וחיסלו אותו במהלך ניסיון מעצר. המחבל, שרצח בפיגוע את קים לבנגרונד-יחזקאל וזיו חג'בי, אותר הלילה במקום מסתור במחנה הפליטים עסכר שבשכם, כשהוא חמוש. במהלך המצוד הממושך אחר נעאלוה, נעצרו ונחקרו על ידי השב"כ מספר חשודים אשר סייעו או היו מודעים לפעילותו. מחקירות העצורים עלה כי התכוון לבצע פיגוע נוסף, אשר נמנע עם חיסולו.

בווידאו: התקהלות מחוץ לביתו של המחבל נעאלוה במטרה לעצור את ההריסה

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, התייחס בטוויטר לחיסול נעאלוה: "בוקר של גאווה ועצב. מצדיע וגאה ללוחמי משטרת ישראל של הימ"מ שסגרו חשבון וחיסלו הלילה את המחבל הנתעב שרצח את קים וזיו הי"ד וגם חיסלו את אחד המחבלים הארורים מהפיגוע הקשה בעופרה. עצב כבד על מותו של הפעוט עמיעד ישראל הי"ד. עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה", כתב.

גם שר הביטחון לשעבר, אביגדור ליברמן, ברך על החיסול: "ברכות לכוחות הביטחון על חיסול המחבלים השפלים, שביצעו פיגועים מזעזעים. ברור מעבר לכל ספק, שלפחות במקרה אחד מדובר בחוליית החמאס, שהופעלה על-ידי הנהגת חמאס ברצועת עזה. אני דורש מממשלת ישראל להודיע מיד על הפסקת העברת הכסף והדלקים במימון קטארי לרצועה".

קצין בכיר בצה"ל אמר כי נעאלוה פעל כמפגע בודד, אך "לאחר הפיגוע, הוא קיבל הרבה סיוע בדיעבד, שלא תוכנן. הוא לא נשען על תשתיות סדורות. נעאלוה נעזר בסייענים רק לאחר הפיגוע".

 סריקות בכפר שויכה ממנו יצא המחבל שביצע את פיגוע הירי בברקן
 

סריקות בכפר שויכה ממנו יצא המחבל שביצע את פיגוע הירי בברקן ( דובר צה"ל)

 

עוד אמר הקצין כי "הגיע פריט מידע ואיתו הגענו אליו. הגענו בצורה חשאית וסגרנו אותו במרחב קטן. היינו מוכנים לזה שיילחם, כמו שקרה. הוא ירה ברובה ה'קרלו' שהיה איתו". תיאר הקצין הבכיר את השתלשלות האירועים שהביאו לחיסולו של נעאלוה. "המחבל לא היה בשגרה, הוא היה במנוסה. חטיבת מנשה עצרה שבוע את עצמה רק על הנושא הזה. נתחקר את המסלול שלו, הוא היה בשומרון ובצפון השומרון. היה מאד מסובך להגיע אליו". "ברור לנו שהוא היה עושה פיגועים נוספים. הושקעו משאבים עצומים בעניין", הוסיף הקצין.

לאחר החיסול, עשרות צעירים פלסטינים יצאו לרחובות טול כרם ושכם והשתתפו בצעדות מחאה. במסגרת המחאה, קראו הפלסטינים לשביתה מסחרית מלאה.  בד בבד, מטעם חמאס פורסמה הודעה לכלי התקשורת שבה נכתב: "החיסולים הפחדניים של הכיבוש הישראלי לא יניאו אותנו מלאחוז בנשק ולהמשיך בהתנגדות יהיה אשר יהיה המחיר". עוד נכתב: "בני עמנו מבכים את מותם של שניים מטובי לוחמיו, השהיד הגיבור אשרף נעאלוה שביצע את הפעולה ההרואית בברקן והשהיד הגיבור סלאח אל-ברגותי, מבצע הפעולה בעפרה". כמו כן, בהודעה נכתב כי "ההתנגדות ברחבי הגדה לא תכבה עד אשר תושבנה כל האדמות הפלסטיניות ותושגנה כל זכויות העם הפלסטיני. תושבי הגדה נקראים להתלכד ולעמוד מאחורי דגל ההתנגדות. דמם של נעאלוה וברגותי לא נשפך לשווא וההתנגדות תמשיך ותנקום את דמם של השהידים", לשון ההודעה.