הרש"פ במילכוד: בין התרופפות השליטה - להסלמה • פרשנות

ישראל אף היא בפרשת דרכים, לאחר שאיימה כי תתקוף בעזה בעקבות הפיגועים בגדה. אך ההרתעה נשחקת לאחר שלא הסכימה לצאת למבצע בעקבות ירי הטיל על האוטובוס בעוטף עזה

ארגון חמאס ציין אתמול (ראשון) 31 שנים להקמתו, בעצרת המונית בעיר עזה, בה השתתפו יחיא סינוואר, מנהיג חמאס ברצועת עזה, ואיסמעיל הנייה, יו"ר הלשכה המדינית של חמאס. על פי דיווחים פלסטיניים, עשרות אלפי בני אדם הגיעו לאירוע. הרשות הפלסטינית נמצאת בפרשת דרכים – מצד אחד לא יכולה לעודד את התעצמות ההסלמה בשל ההשלכות הקשות שלה על הרצועה, ומצד שני – הפיגועים שהתרחשו בשבועות האחרונים בגדה הם סימן להתרופפות השליטה.

ישראל גם היא נמצאת במלכוד. היא הציבה בפני חמאס את המשוואה – פיגועים בגדה יביאו לתקיפה ישראלית בעזה. עם זאת, לאחר שישראל לא רצתה לפתוח במבצע ברצועה בגלל טיל על אוטובוס או על בית בבאר שבע – נראה שהאיום לא אפקטיבי בנוגע להסלמה בגדה. יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, מקבל בימים אלו טלפונים רבים מהמערב המזהירים אותו לא לעודד את גל הפיגועים הנוכחי. אבו מאזן השתעשע באש הזו, וזהו עניין של זמן עד שיבין שהוא עלול להישרף ממנה. הפיתרון היחיד שיכול לפתור את הקונפליקט יהיה הבנה פלסטינית וישראלית שצריך לעצור את החמאס.

כאמור, לרגל יום השנה ה-31 להקמתו, ארגון חמאס קיים אתמול עצרת מרכזית בכיכר אל-כתיבה שבעזה. על פי דיווחים פלסטיניים, עשרות אלפי בני אדם הגיעו לאירוע. עוד הגיעו לעצרת יחיא סינוואר, מנהיג חמאס ברצועת עזה, ואיסמעיל הנייה, יו"ר הלשכה המדינית של חמאס. בעצרת נשמעות קריאות: "נגיע לתל אביב ולכל מקום בפלסטין, יפו היא כמו עזה עבורנו".

 
בכירי חמאס ברצועת עזה
 

יחיא סינוואר בעצרת לציון 31 שנה להקמת תנועת החמאס ( חדשות 10)

 

יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, איסמאעיל הנייה, שיבח בנאומו בעצרת את אשרף נעאלוה וסאלח ברגותי, מבצעי הפיגועים בברקן ובעופרה, והבטיח כי ההתנגדות תשחרר את האסירים הפלסטינים הכלואים בישראל. על רקע ההבטחה לפרסם היום תיעוד חדש מליל האירוע, הנייה גם התייחס להיתקלות כוח צה"ל בח'אן יונס לפני כחודש ואמר כי בידי חמאס ציוד טכנולוגי יקר שהושאר על ידי כוח צה"ל בשטח. "זו הייתה תבוסה ביטחונית לאויב", אמר והוסיף: "נקודות הכניסה והיציאה של הכוחות הציונים מעזה ידועות למפקדי גדודי אל-קאסם. אנחנו יודעים כמה שעות הם שהו ברצועה, ולא אגזים אם אומר שאנחנו יודעים בדיוק כמה דקות הם היו בתוך הרצועה".

"מה שקרה בסבב האחרון הוא חלק מהיכולות של פלגי ההתנגדות", המשיך הנייה. "אם האויב היה ממשיך לתקוף ההתנגדות הייתה ממשיכה. ההתנגדות הייתה במרחק פסע מתל אביב. ליברמן שאיים על עזה, על חמאס, על לבנון ועל סוריה הודח - וההתנגדות נשארה".