הרציחות בלוד: "הבעיה לא תיפתר כל עוד המשטרה רואה בנו אויבים"

בצל אירועי הירי אמש, התארח הפעיל החברתי גסאן מוניין בתוכנית "לונדון את קירשנבאום" והתלונן על חוסר הפיקוח של המשטרה על החברה הערבית. "אנשים נרצחים ואין דין"

בצל אירועי הירי אמש בעיר לוד, שבהם נרצחו שלושה בני אדם בערב אחד, הצביע גסאן מוניין, פעיל פוליטי וחברתי בלוד וברמלה, על בעיה שורשית באופן שבו תופסת המשטרה את האוכלוסייה הערבית. בתוכנית "לונדון את קירשנבאום" טען מוניין כי "תפיסה מעוותת" זו היא הסיבה המרכזית לכך שאירועים מהסוג שהתרחשו אתמול בלוד הפכו לדבר שבשגרה בקרב האוכלוסייה הערבית בארץ.

לטענת הפעיל החברתי, חוסר הפיקוח של המשטרה במקומות עם אוכלוסייה ערבית נובע מכך שהארגון מתייחס למגזר זה כאל אויב. "למה לי לתת הגנה, כשוטר, למי שאני מחשיב אותו כאויב?", תהה מוניין. "גם אם תגייס נניח כ-20 אלף שוטרים ערבים, אך לא תשנה את הדי-אן-איי של המשטרה, זה לא יעזור". כמו כן, מוניין מחה על סדר העדיפויות של המשטרה: "כיצד יכול להיות שמוצאים נשק באמצע הקסבה של שכם, אך לא מוצאים תת מקלע באמצע העיר לוד, שבו יורים באמצע היום ואף אחד לא נותן על כך את הדין".

הרכב באירוע הירי בלוד
 

זירת אירוע הירי בלוד (מאור צור)

 

מוניין הציע פתרון עמוק ושורשי לבעיה: "לא יספיק לבוא להכניס גדודים של משטרה ולהתחיל לחפש בגינות ולמצוא נשק לא חוקי", הסביר. "הטיפול בבעיה צריך להיות טיפול הוליסטי". הוא טען כי כל עוד השוטרים מקבלים פקודות ממישהו שלא מסתכל על האוכלוסייה הערבית כאזרחים שצריך לתת להם שירות, התופעה לא תיעלם. 

למרות טענותיו הקשות נגד מדיניות המשטרה, מוניין הודה כי גם לחברה הערבית חלק באשמה. "מוטלת עלינו האחריות לפעול, באמצעות כל האמצעים, נגד התופעה הזאת של אלימות ורצח", הסביר הפעיל החברתי. "אנחנו רוצים משטרה פעילה וחזקה שתעבוד בשביל לשרת אותנו – גם אנחנו אזרחים. אנחנו חיים באנרכיה".