סוכן השב"כ לשעבר נעצר במחאת יוקר המחיה: "הייתה אלימות חריגה"

גונן בן יצחק, ממובילי מחאת "האפודים הצהובים", נעצר בהפגנה בשישי. בריאיון עמו הוא מתאר את החוויה הלא פשוטה שעבר, ואף תוקף את התנהלות המשטרה: "הגעתי לתא קטן וקר"

עורך הדין ואיש השב"כ לשעבר, גונן בן יצחק, שהיה ממובילי הפגנת "האפודים הצהובים" במחאה על יוקר המחיה בישראל, נעצר ביום שישי האחרון במהלך ההפגנה בצומת עזריאלי ושהה במעצר במשך 30 שעות. בריאיון לתוכנית "חמש" עם רפי רשף תיאר בן יצחק את הלילה שעבר במעצר, ויצא נגד התנהלות המשטרה.

אין זו הפעם הראשונה שבן יצחק נלקח למעצר. בפעם הקודמת, כשנעצר על ידי מאבטחי ראש הממשלה, הוא שוחרר באותו היום, אך ביום שישי בילה כאמור את הלילה במעצר. "זה היה דבר מאוד לא נעים", תיאר בן יצחק, והוסיף כי התנאים שסופקו לו היו ברמה נמוכה מאוד. "הגעתי לתא קטן וקר. ישנתי עם מזרון מאוד דק ושמיכות דקות. אתה מפוקח כל הזמן, בלי פרטיות. מצלמה שמצלמת אותך 24 שעות זה לא דבר נעים".

 מחאת האפודים הצהובים בצומת עזריאלי
 

מחאת האפודים הצהובים בצומת עזריאלי (דוברות המשטרה )

 

בהתייחסותו להפגנה בשישי, שקיבלה את השראתה מההפגנות המתרחשות ברחבי צרפת זה כמה שבועות, אמר בן יצחק כי היא הייתה מוצלחת מאוד, ויצא נגד התנהלות המשטרה בכל הנוגע למעצרו. "אנשים באו עם אפודים זוהרים, וקראנו קריאות. באיזשהו שלב צעדה ההפגנה, או לפחות ניסתה לצעוד, לכיוון כביש איילון. השוטרים עצרו אותנו בסמוך לקניון עזריאלי ופתאום התפתח עימות פיזי בין השוטרים למפגינים". בשלב הזה, טען בן יצחק כי הוא בכלל עמד בצד ולא היה חלק מהעימות עצמו - אך נעצר בכל זאת.

"הייתה אלימות קשה ומאוד חריגה להפגנות, הייתה פעילה ששברה את הרגל", ציין. "פתאום שלפו אותי. הטענה שלהם היתה שקפצתי מעל מחסום. אני לא קפצתי מעל מחסום והייתי שמח אם הייתה לי את היכולת הפיזית לעשות זאת".
 

 מחאת האפודים הצהובים בצומת עזריאלי
 

"ההפגנה הייתה מאוד מוצלחת" (דוברות המשטרה )

 

למרות המעצר והתנאים הירודים במהלכו, אין לבן יצחק שום טענות נגד כוחות הביטחון, שלטענתו עושים את עבודתם. "אין לי טענות נגד האנשים שעושים את עבודתם, אני מעריך אותם. אני עצמי לחמתי הרבה מאוד שנים נגד הטרור, בגזרה הכי חמה היום – רמאללה", הבהיר בן יצחק. "זה לא אישי. הם עושים את עבודתם וזה בסדר וכך צריך להיות. כאיש שב"כ לשעבר אני לא מתבייש במעצרי"

כזכור, ביום שישי האחרון יצאו מאות אנשים להפגין במחאה על יוקר המחייה בצומת עזריאלי שבתל אביב. במהלך המחאה התפתחו עימותים אלימים בין המפגינים לכוחות הביטחון שהיו במקום, ומספר אנשים נעצרו. המפגינים לבשו אפודים צהובים בהשראת ההפגנות בצרפת, שהוציאה אלפים לרחוב ובלמה את היוזמה לייקר את מחירי הדלק במדינה.